OpenTTD - vlastní dopravní společnost nanečisto

Jan Horčík - 03 Květen 2010

Jak navrhnovat efektivní dopravní systémy si všichni budoucí plánovači mohou vyzkoušet ve skvělé počítačové hře OpenTTD. Jde o volně šiřitelnou předělávku známé hry Transport Tycoon, která zazářila během 90. let. Vybudovala si kolem sebe komunitu oddaných fanoušků a její odkaz žije dál. Hybrid.cz obrázky hry OpenTTD přístav

Fanoušci původní Transport Tycoon Deluxe vylepšovali, například známým patchem TTDPatch. I tak měla ale hra některá omezení, se kterými se hráči nehodlali smířit. V roce 2004 si proto partička nadšenců řekla, že si udělají vlastní verzi Transport Tycoon Deluxe. Nazvali jej OpenTTD.

Síla nadšenců

Trvalo šest let, než se z verze 0.1 dostali až k verzi 1.0 (nejnověji 1.0.1). Dílo se podařilo a každý, koho kdy v životě fascinovaly vláčky, ale i dopravní prostředky obecně, si dnes tento simulátor dopravní společnosti může stáhnout a hrát zcela zdarma.

V OpenTTD je úkolem hráče vybudovat fungující dopravní společnost. K dispozici má pozemní městskou i meziměstskou přepravu - autobusy, nákladní auta, vlaky, leteckou a lodní dopravu. Na různě rozlehlých herních mapách jsou náhodně vygenerovány vesničky, města, továrny, doly, farmy a jiné průmyslové objekty.

Hybrid.cz obrázky hry OpenTTD screenshot

Města nebo průmyslové provozy pak hráč propojuje s pomocí vlakových/automobilových zastávek. Vlakové tratě se v průběhu času vyvíjejí. Hráč si může nastavit, zda chce začít v roce 1926 a postupně se přes klasickou železnici, elektrifikovanou a jednokolejku propracovat až k nejvyspělejším rychlovlakům Maglev s rychlostmi přes 600 km/h, anebo začít rovnou v roce 2020.

Hrajte sami i s kamarády

Stejně tak se v průběhu herního času mění samotná města. Rozrůstají se, mění se oblíbenost vaší společnosti. Pokud ve městě máte dostatek obsluhovaných zastávek, ať už vlakových, autobusových nebo letištních, budou vás místní rádní mít v lásce a třeba vám i umožní zasahovat do půdorysu města. Pokud však pouze vybudujete zastávky a nepřivedete k nim spoje, případně pokud budou poddimenzované, místní si vaši společnost znelíbí a raději přejdou ke konkurenci.

Tipy a triky

  • Chcete-li si udobřit nějaké město, vysázejte v jeho nejbližím okolí co největší počet stromů
  • Nefungují-li stromy, zkuste prostě podplácení. Je to drahé, ale napodruhé nebo napotřetí už to vyjde!
  • Stiskem klávesy X zneviditelníte stromy a budovy - hodí se pro lepší přehlednost při stavení tratí
  • Nezapomínejte v průběhu hry vylepšovat mosty - pokud začínáte ve standardní hrací době v roce 1926, mosty mají určitou max. rychlost. Později přibudou nové typy, které dovolují vyšší
  • Stanice lze spojovat - pokud hned vedle letiště postavíte železniční stanici, půjde o jednu a tu samou destinaci. To samé platí o autobusových zastávkách nebo docích. Takto lze různě kombinovat přivážení a odvážení pasažérů nejrůznějšími typy dopravních prostředků, a tak přetíženým stanicím ulehčovat.
  • Letiště mají navíc větší "dosah", stahují pasažéry ze širokého okolí, a tak doprovodná železniční stanice nikdy nebude mít nouzi o pasažéry.

Konkurenční společnosti může ovládat počítač, anebo živí hráči. OpenTTD umožňuje hrát najednou až 256 hráčům v multiplayeru. Několik jich dokonce může spravovat a pracovat za jednu společnost. V OpenTTD funguje komplexní ekonomický systém, ovšem cílem hráče je jediné: přivést k prosperitě vlastní společnost a poslat k šípku ty konkurenční. Ekonomický motor hry operuje se záplavou položek včetně nákladů na údržbu tratí, budov, samozřejmě strojů, jejich životností a dokonce funguje i inflace.

Hybrid.cz obrázky hry OpenTTD screenshot

Snadné ovládání, komplexní hra

OpenTTD může vypadat na první pohled jako těžko přístupná simulace. Opak je pravdou, jde o hravě přístupný a intuitivně ovladatelný, přitom však v jádru nesmírně komplexní simulátor. Kdo se chce hrabat v nespočetných nastaveních všeho možného, má tu možnost - ale kdo si chce prostě jen hrát, stavět tratě a nakupovat vláčky, může stejně dobře skočit do hry rovnou po hlavě.

Hybrid.cz obrázky hry OpenTTD screenshot

Hra je ke stažení z webu zcela zdarma, download má pouhých pár megabajtů a navíc je k dispozici kompletní český překlad. Můžete si stáhnout verzi pro Windows i Linux, u starších verzí je k dispozici i verze pro Mac a doufejme, že se brzy objeví pro počítače Apple také nejnovější verze 1.0.

STÁHNOUT OPENTTD (3,5 MB; Windows 2000, XP, Vista, 7)

Pokud byste si s hrou nebo jejím ovládáním přeci jen nevěděli rady, pomůže vám oficiální web, kde je online k dispozici přehledný (anglický) manuál, kde je každý herní aspekt přehledně vysvětlen a popsán. Nakonec musím upozornit všechny potenciální hráče: OpenTTD je zásadní žrout času. Jakmile vás přisaje k obrazovce, těžko se pak odlepuje!

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Autoři by se měli zamyslet nad rychlostí běhu času v samotné hře, vážně běží nepřirozeně moc ryhle. Jinak pro hru zvedám všechny palce. Už na PSX byl Transport Tycoon skvělý.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jedina hra u ktorej dokazem zabudnut na cas.. ved zahram si na pol hodinku. po piatich hodinach sa cudujem, ze som smadny, pozriem na hodiny a ide ma porazit :D

Obrázek uživatele Jan Horčík

jo, to je přesně to skryté nebezpečí OpenTTD :)

---

šéfredaktor Hybrid.cz


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?