Německo, Nizozemí, Čína - ráj pro elektrokola

Jan Horčík - 08 Duben 2009

Dle informací holandských oborových cyklistických organizací RAI a BOVAG převýšil loni počet prodaných elektrokol v Nizozemí loňské předpoklady. Prodalo se zde za rok přes 140.000 kusů elektricky asistovaných kol. V Německu to bylo více než 100.000 kusů. V letošním roce předpokládá německá cyklistická asociace ZIV nárůst o 30%.
elektrokola na akci E-bike Brno 2008
Předpoklady letošních prodejů v celé EU – 300.000 budou pravděpodobně výrazně překonány (hovoří se až o 0,5 milionu elektrokol), vzhledem k tomu, že prodeje jen v Německu a Holandsku, kde je poptávka velmi vysoká, činí bezmála čtvrt milionu kusů.
Největší světový trh pro elektrokola je stále Čína. Zde se v roce 2008 prodalo přes 21 milionu elektrokol. Podle profesního sdružení China Bicycle Association je tuzemská poptávka nadále, i vzhledem ke světové krizi, vysoká.
V nedávné době vzniklá Light Electric Vehicle Association (Asociace pro lehká elektrická vozidla) – www.levassociation.com sděluje, že z elektrokola se stává velmi důležitý dopravní prostředek, který se vedle aut, motocyklů, lodí a kol stal pátým nejpoužívanějším při lidské přepravě.
České republice je situace velmi odlišná. Většinová populace se v drtivé míře s pojmem a funkcí elektrokola dosud nesetkala. Je to dáno především vnímáním jízdního kola jako sportovní pomůcky a jen velmi okrajově jako dopravního prostředku. Jsou ale dobré důvody se domnívat, že tato situace se bude rychle měnit. Největší český výrobce a distributor elektrokol – ekolo.cz – hlásí od června 2008 již dvousté prodané elektrokolo a v prvních dnes měsíce dubna zaznamenává další nárůst zájmu o tento nový dopravní prostředek. Více o elektrokolech například v našem článku Sport Life 2008 - elektrokola ovládla výstaviště na akci E-bike.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jednou jsem si vyzkousel prave tu skladacku.. nevim, jaka to byla znacka, ale byla hodne podobna te na ekolo.cz... a prislo mi trochu blby, ze elektromotor zabiral az od urcite rychlosti narazove... stalo se mi to v zatacce, a pekne jsem se vymaz :(. zkousel jsem i jine, ne skladacku, ta zabirala plynule.. kazdopadne ta vaha je znat, kdyz dojde stava, clovek se nadre. Chybela mi plynula regulace ucinku, abych si tim treba jen asistoval rozjezdy.. bohuzel, porad je to reseni v plenkach. Za ty prachy ma clovek krasny neelektricky kolo...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Testoval jste zcela jistě elektroskládačku dovezenou společností MotoPrestige, které se v lednu-březnu nabízeli v několika prodejnách skútrů. Měli jsme u nás dva kusy na testovaní, oba měli mimo asi 15 dalších nedostatků stejný problém - uvolněný planetový převod v motoru, což zapříčinilo jeho vynechávání.

Bohužel jsme dovozce nepřesvědčili k tomu aby kola stáhnul z prodeje, protože z našeho pohledu jsou/byla nepoužitelná.

Než zaujmete negativní stanovisko, stavte se u nás vyzkoušet si funkční elektrokola.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nejlepší dopravní prostředek do města je podle mě elektrokolo. Nezabírá tolik místa jako auto, je levnější, úspornější,nenadřeme se na něm tolik jako na normálním kole a pěkně se u toho protáhneme. Na pohodové ježdění to úplně stačí.Když se to tak vezme,je to jako bychom měli při normální jízdě 2krát větší sílu a jen o osminu větší hmotnost. Až mi doslouží to kolo, co mám,určitě si taky koupím elektrické.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jezdím od podzimu na skládačce od ekolo a co sed oteplilo, ani mě nenapadne jet autem, nebo busem. Že elektrokola nahradí část hromadné dopravy je mi teď už docela jasné :)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station