Čína chce hrát na evropském energetickém trhu hlavní úlohu

redakce - 04 Listopad 2020

Čína díky svým technologickým znalostem a investičním možnostem hraje podle analýzy mezinárodní energetické poradenské společnosti Enerdata stále významnější roli nejen ve světové, ale i v evropské energetice.Rusko se v soutěži o evropský energetický trh omezuje na jadernou expanzi, a to zejména ve střední a východní Evropě. Za americkými investicemi v Evropě pak většinou stojí úspěšné technologické společnosti, které hledají příležitosti k investování do bezemisní energetiky.

Rusko se v soutěži o evropský energetický trh omezuje na jadernou expanzi, a to zejména ve střední a východní Evropě. Za americkými investicemi v Evropě pak většinou stojí úspěšné technologické společnosti, které hledají příležitosti k investování do bezemisní energetiky.
foto: mrganso, licence Pixabay

Čína ovládá více než 70 % světového trhu s fotovoltaickými panely, čínské společnosti dosáhly více než poloviny trhu větrných elektráren na pevnině a v mořských projektech jen mírně zaostávají za Vestas, General Electric a Siemens.

Čína dominuje také v topných, chladících a klimatizačních zařízeních a v tepelných čerpadlech. Úplnou převahu má v recyklaci lithium-iontových baterií a kontroluje 98 % trhu s elektrickými autobusy.

Ve třech skutečně klíčových odvětvích energetického přechodu, solární energii, skladování elektřiny a přístupu k surovinám, se zdá být nadvláda Číny ve srovnání s pozicí Evropy ohromující, konstatuje analýza společnosti Enerdata.

Čína, která v letech 2005 až 2017 celosvětově investovala do energetiky $700 mld., se v Evropě masivně zaměřuje na řadu technologií, ale nejvíc se angažuje ve fotovoltaice, větrné a jaderné energetice, skladování energií, rozvoji sítí a elektromobilitě.

Ačkoliv v minulosti klíčové energetické společnosti několika členů Evropské unie čínské investice odmítly (například španělský TSO REE, belgický distributor Eandis, německý TSO 50 Hertz nebo Energias de Portugal), v jedenácti evropských zemích jsou v současné době čínské firmy velmi aktivní.

V jaderné energetice Čína v Evropě spolupracuje s francouzskou EDF na projektech Hinkley Point C a Sizewell C ve Velké Británii a firma China General Nuclear nabízí svůj pokročilý reaktor Hualong One i pro další blok elektrárny Bradwell.

Do Evropy míří také čínští výrobci elektromobilů a baterií, kteří ovládají 61 % světového trhu v těchto oborech. Gigant CATL postaví továrnu na baterie v Německu, kde už s BMW podepsal smlouvu ve výši 4 miliard EUR. Na dohled od evropských břehů, v marockém Tangeru, plánuje závod na výrobu elektromobilů jiný čínský velkovýrobce BYD.

Další významní energetičtí hráči

Rusko se v Evropě zaměřuje především na jaderné projekty na jejím východě včetně Turecka a Běloruska. Společnost Rosatom ale vytvořila i fond ve výši 40 milionů EUR pro evropské projekty obnovitelné energie, nových materiálů nebo zařízení pro inteligentní města.

Z amerických firem se na evropském energetickém trhu nejvíc angažují společnosti skupiny GAFAM (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft), pro které se v poslední době stává zelená značka klíčovým prvkem image. Zaměřují se proto zejména na projekty produkující bezemisní elektřinu pro datová centra, která jsou největším spotřebitelem elektřiny v digitálním sektoru.

Microsoft oznámil, že svá datová centra v Holandsku bude po dobu 15 let napájet z větrných elektráren Borssele a udržitelná datová centra začíná budovat také ve Švédsku.

Google chce v Evropě do datových center investovat 3 miliardy EUR a ohlásil 18 nových projektů o objemu 1,5 GW, například offshore projekt v Belgii, 5 solárních projektů v Dánsku, 2 větrné projekty ve Švédsku a 2 větrné projekty ve Finsku. Amazon hodlá 100 % obnovitelné energie dosáhnout do roku 2030 a Facebook investoval téměř $1 mld. do dvou datových center ve švédské Luleå.

Investice největších světových států a firem do evropské energetiky pokračují i přes pokles způsobený pandemií koronaviru. Na začátku roku 2020 analytici očekávali, že celosvětové investice do energetického sektoru porostou o 2 %, současné odhady počítají s až pětinovým propadem oproti roku 2019, což představuje asi $400 mld.

Mezinárodní energetická agentura očekává v zemích EU pokles přibližně o 17 %, přičemž nejlépe se drží investice do elektrických sítí a větrných elektráren následované fotovoltaikou. Prudký pokles naopak zasáhla energetika založená na ropě a plynu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Anonym123

.

Obrázek uživatele Anonym123

...

Obrázek uživatele Anonym123

čína dominuje ...
a preto sa tramp nesmie dostať znova k moci ...

Volby vyhraje Biden a ten spory s Čínou urovná. Obchodní válka s Čínou skončila, Huawei se bude zase prodávat.

Ten střet(minimálně technologický) mezi čínou a USA stejně bude pokračovat, bez ohledu na to, kdo vyhraje volby.

Obrázek uživatele Anonym123

nemyslel som "stret", tramp presadzuje stiahnutie výroby DOMOV. vracia sa k určitému izolaciolizmu

To stáhnutí výroby byly podle mě jenom předvolební kecy, reálně to jsou oba pouze figurky na šachovnici.

Obrázek uživatele Anonym123

politika sem nepatrí, pretože aj erudovaný odborník sa prestava ovládať :-(
na tv TA3 jeden z komentárov trampa zhrnul čo všetko zo sľubov splnil. a bolo toho viac ako nesplnených. vrátane mexického múru

Když si vezmu např. Teslu, tak to zrovna není příklad stahování, jo hromadu peněz ušetřil stahováním vojáků ze světa, za to mu dávám plus, a na tý hladový zdi se pár lidí napakovalo, s tím souhlas.

Harley Davidson take utekl z USA. Obchodni deficit s Nemeckem se take zhorsil. Trump je trumpeta a velky bubenik. Ramus dela jako nevychovany fracek. Zaslouzi si profackovat a vykopnout z WH.

Je to "slon v porcelánu", ostatně ho mají ve znaku.Jinak slona jako zvíře obdivuju.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?