Chystá se celosvětový úklid - World Cleanup Day připadne na 15. září

redakce - 16 Srpen 2018

Sdílíme jednu planetu. Celosvětový úklidový den spojí dobrovolníky na celém světě, abychom mohli uklidit svět za jeden den. Sdílíme jednu planetu. Celosvětový úklidový den spojí dobrovolníky na celém světě, abychom mohli uklidit svět za jeden den.

"Pojďme se 15. září 2018 společně zapsat do historie", zvou organizátoři World Cleanup Day. Česko se přidá k celosvětové výzvě.
foto: MabelAmber, licence CC0 Creative Commons

TISKOVÁ ZPRÁVA

Cílem je posbírat odpadky a přispět k celosvětové diskuzi o odpadech konkrétním hmatatelným výsledkem. Akci v České republice spoluorganizují Ukliďme svět, ukliďme Česko! a Trash Hero.

Měsíc před akcí lidé zaregistrovali na úklidové mapě ČR již přes 120 úklidů. "Očekáváme, že jich bude ještě mnohem víc," dodávají organizátoři.

Je to poprvé, kdy se podaří sjednotit dobrovolníky po celém světě k úklidu v jeden den. Do akce se zapojí dobrovolníci ve 150 zemích. Cílem je zapojit 5 % světové populace, 380 milionů lidí. Je to největší dobrovolnická akce v historii.

Výsledky budou okamžité - čistá příroda i ulice obcí a měst, kontejnery naplněné tunami nepořádku, miliony zapojených dobrovolníků. Aby se ale odpadky do ulic a do přírody nevracely, musí se změnit celkový přístup společnosti k odpadu.

Celosvětový úklidový den tak znovu rozproudí debatu o cirkulární ekonomice, tedy o ekonomice, která se s ohledem na udržitelný rozvoj zabývá tím, jak zvýšit kvalitu životního prostředí a lidského života zvýšením efektivity produkce, debatu o lepším environmentálním vzdělávání a odpov! ědnosti jednotlivců, firem i vlád.

"Chceme, aby si lidé uvědomovali, jaký je jejich dopad na prostředí, v kterém žijí. Budou pak mít radost i z každodenních malých rozhodnutí, jako je třeba sebrání odpadku, použití vlastního hrnku na kávu "s sebou" nebo vlastních tašek na nákup. Dobrovolnický úklid je výborným impulzem," dodává Katka Landová z organizačního týmu Světového úklidu.

Do jarní výzvy Ukliďme svět, ukliďme Česko se zapojilo rekordních 113 000 dobrovolníků, kteří uklidili téměř 1900 tun odpadu. Jakou stopu zanechá celosvětový úklid? www.svetovyuklid.cz.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Bude se od toho odpadu uklízet i na malé straně, ve strakovce a na hradě? Jiný binec totiž škodí daleko daleko méně a postupně se v přírodě rozkládá. Tenhle binec se rozlejzá….

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Joe

No to vše jenom závisí od lidí a systému, který v daném území funguje, potažmo nefunguje. Pokuste se zahodit vajgla někde na ulici v Hong-Kongu a policie se rychle postará o obsah vaší peněženky a často i o váš volný čas. V USA u silnic (mimo měst) nejsou reklamní billboardy. Ty ale plně nahrazujou dopravní tabule s nápisem:

"Litter and it will hurt..."

Za další 0,5 míle je tabule:

"Littering: Fine 2500$" (3000$)

Lidi maj v autech Gopročka a jakmile někdo z auta vyhodí obal od žvejky, záznam putuje k místnímu sheriffovi. O zbytek ostudy se postaraj sociální sítě.

A je faktem, že nikde jsem neviděl tak čistou krajinu...

Howgh.

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V jakým státě USA? Vždyť tam je stále dost prasáků co vyhazujou bordel z okýnka a nic za to nedostanou. U nás pak lidi kouřej na zastávce MHD i přes zákaz a házej nedopalky pod sebe naprosto všude i když je ve městě koš na každým rohu, na zastávce třeba i dva. Přitom je to také pokutováno. Ale strážníci to neřeší, stejně jako spoustu dopravních přestupků, nakonec ani nevím co ve městě dělají.

Když jsem jednou upozornil jednoho pána z dvojice co v lese na pěšinku zahodil nedopalek, tak ho sice zvednul, ale s poznámkou a pohledem jako kdyby mi na místě nejradši zakroutil krkem za takovou drzost, jako dodržování základní čistoty v přírodě.

Obrázek uživatele Joe

Kalifornie (tam se to musí i odmakat na 24 hodin uklízet), Oregon je od 3000$ až 6200$ !!! ), Washington, Idaho, Wyoming, Colorado, Utah, Arizona, Nevada a Montana (Ta je levná bohužel jenom 200$) Zbytek nemám osobní zkušenost.... Ale Západ je s čistou kolem silnic celkem v cajku :-)

Jo a seznam pokut podle států plus na kolik dní se jde bručet do county jail, resp. zametat silnici před okresním soudem je zde:

http://www.ncsl.org/research/environment-and-natural-resources/states-with-littering-penalties.aspx

Je to skutečně zajímavé počteníčko.

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Skvělý nápad - půjdu si uklidit filtr pevných částic na jižní spojku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V aute vozím vrece na odpadky a pravidelne upratujem na nabíjačkách po kolegoch a nie len po nich. Rýchlejšie mi prejde čas a mám dobrý pocit, ked odchádzam.
Bohužial ked po dlhšej dobe prídem k nejakej nabke, tak ma tam pokaždé niečo čaká :(

Obrázek uživatele spetak

Vydrž, Prťka, vydrž.....
Taky jako debil pořád utírám displeje, ale je to marný, je to marný, je to marný .....

---

Už jen EV, najeto 130 tisíc km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to vam dekuju. Mam totiz pocit ze takovi lide jiz v CR vymreli. Ted aspon vim ze jsme nejmin dva. :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jeden v Česku a jeden na Slovensku. To je málo :(

Obrázek uživatele M.Krupka

Pojďme celý rok nedělat bordel, ať nemusíme 15.září nic uklízet.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já věřím, že většina lidí bordel nedělá, zvlášť tedy čtenáři hybridu, ale bohužel za to může vždy ta bezohledná menšina prasáků, kteří si z toho nic nedělají a nějaký bordel po odhození už není jejich starost.

Obrázek uživatele PaRi

No, nikde se registrovat nebudu, ale, ač nekuřák, posbírám vajgly a krabičky od cigaret v okolí.

---

www.xpari.cz
2x Škoda CitigoE iV


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol