Chlazení se solárním pohonem i uhlíkobeton: známe nejlepší ekologické projekty na světě

redakce - 19 Únor 2019

Mezinárodní soutěž Energy Globe World Award ocenila ve dnech 28.-29. ledna ve městě Yazd v Íránu nejlepší projekty za přínos životnímu prostředí.Mezinárodní soutěž Energy Globe World Award ocenila ve dnech 28.-29. ledna ve městě Jazd v Íránu nejlepší projekty za přínos životnímu prostředí.

Celosvětové prestižní ekologické ceny rozdala porota v 5 kategoriích – Oheň, Země, Voda, Vzduch a Mládež. Mezi vítězi bodovaly projekty z Evropy, Afriky i Ameriky. Češi v tuzemsku soutěží se svými projekty již deset let.
foto: E.ON Energy Globe Award

V Africe se nachází největší podíl obyvatel trpících nedostatkem jídla. Klimatické podmínky nejenže omezují produkci zemědělství, kvůli horku a absenci chladicích zařízení navíc farmáři ztrácejí až 45 % sklizené úrody. Tento problém pomáhá řešit projekt společnosti Solar Freeze, který zvítězil v kategorii Oheň.

Projekt z Keni poskytuje tamějším zemědělcům mobilní chladicí zařízení se solárním pohonem, díky nimž snižují ztrátu po sklizni o 90 %. Společnost Solar Freeze navíc zaškoluje mladé ženy, které chladicí zařízení instalují.

V kategorii Země si ocenění odnesl německý projekt s názvem Carbon concrete. Ten se zabývá výrobou betonu za pomoci uhlíku. Uhlíkobeton narozdíl od železobetonu nemůže korodovat a jeho životnost je tedy mnohem delší. Vzhledem k tomu, že nedochází ke korozi, může být tloušťka betonu mnohem menší, čímž se ušetří až 80 % výrobního materiálu (cementu a písku).

První místo v kategorii Voda obsadil počin, který efektivně obnovuje vyschlé studny v Indii. Technologie implementovaná v tomto řešení nejen zlepšuje životy zemědělců a dalších lidí v městské a venkovské Indii, ale je také cenově dostupná. Vyžaduje 3–5krát méně investic než výstavba nového vrtu a pomáhá zemědělcům zvýšit využití zemědělské plochy ze 40 na 100 %.

V kategorii Vzduch poté porota ocenila projekt, jenž pomocí solární technologie vyrábí cenově dostupné produkty pro úsporu energie ve venkovských horských oblastech Afghánistánu. Domácnosti využívají například tepelnou izolaci střech, solární sporáky a mnoho dalších produktů vyrobených z místních materiálů, jako je dřevo, kov, plast nebo PVC.

Dva mladí sourozenci z Ameriky úspěšně spustili kampaň s názvem OneLessStraw s cílem upozornit studenty a jejich rodiny po celém světě na problém používání jednorázových plastových brček.

Od začátku kampaně se více než 5 000 lidí zavázalo k tomu, že minimálně měsíc nebudou plastová brčka používat. Do kampaně se rovněž zapojilo téměř 800 firem po celém světě. Za tento počin sourozenci získali první místo v kategorii Mládež.

„Projekty z celého světa, které podporují ekologii, jsou velkou motivací též pro české soutěžící. Do tuzemské soutěže E.ON Energy Globe se každým rokem hlásí víc a víc projektů a mnoho z nich má velký úspěch i v zahraničí,“ popisuje Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže E.ON Energy Globe.

Odborná porota uděluje mezinárodní cenu od roku 1999. Soutěže se účastní více než 178 zemí. Každá přichází s inspirativními projekty, jež si kladou za cíl lépe využívat energie a šetřit přírodu. Mezi soutěžícími se pravidelně objevují i české projekty, a to díky tuzemské verzi soutěže, která má pod taktovkou společnosti E.ON již desetiletou tradici.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kolko % plastového odpadu tvoria brčka, keď je také dôležité na ne pokázať?
To, že sa vymýšlajú rôzne obaly s kombinovanými a lepenými materiálmi, ktoré sa nedajú vôbec recyklovať, nikoho nezaujíma:(( Ale brčka to je iná liga :)

Obrázek uživatele M.Krupka

Každé plastové brčko se počítá. A teď se všichni podívejte do Vašeho odpadkového koše a spočítejte kolik jich tam je.
A až jich nepočítáme 5000ks, tak je zvážíme a odvezeme do žlutého kontajneru. Hned bude na tom světě o poznání líp.

Obrázek uživatele Anonym123

pripomenul si mi taký film o fanúšikoch lietania. v tej afrike/ázii nemali ľad do uiski, tak sipriviazal "krabicu" s vodou na krídlo a vyletel ... a "kodrcavo" pristál, nemuseli ani sekať, drviť.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mobilní fotovoltaicky napájená chladíci místnost
solarfreeze.co.ke/solutions/?1

Obrázek uživatele Kuk

Někdo vymyslel že nejlevnějším a relativně nejjednodusším řešením pro uchování potravin v chladu v odloučených oblastech Afriky je jejich vynesení ukotveným balonem do chladnějších vrstev atmosfery než vymejšlení komplikovanějších soběstačnejch chladících zařízení.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hlavne ked si potrebujes z tych potravin nieco zobrat

Obrázek uživatele Kuk

Tak si to zobereš. :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol