Chevy Colorado ZH2: Vojenský vodíkový pick-up

Jan Grohmann - 05 Říjen 2016

Americká automobilka General Motors na vojenské konferenci AUSA 2016 představila technologický demonstrátor vojenského vodíkového terénního pick-upu Chevy Colorado ZH2.Chevy Colorado ZH2

Chevy Colorado ZH2 je první vojenské vozidlo s vodíkovým pohonem.
foto: Aurora Flight Sciences

Chevrolet Colorado ZH2 je de facto militarizovaný civilní pick-up Chevrolet Colorado ZR2, který byl poprvé představen v roce 2014 na automobilové výstavě v Los Angeles. Vojenská verze se od civilní odlišuje především použitím elektrické pohonné jednotky a vodíkových článků.

Na konci roku 2015 se v médiích objevily první zprávy o testování vodíkové military verze Chevy Colorado ZH2. Testování probíhalo ve spolupráci firmy General Motors a Centra pro automobilový výzkum, vývoj a konstrukci americké armády TRADEC.

Elektrický pohon a vodíkové články jako zdroje elektrické energie je pro americkou armádu velmi zajímavá technologie. Předností je pro vojenské použití řada. Elektrický pohon nabízí maximální kroutící moment od nulových otáček, což je velmi přínosné pro jízdu v těžkém terénu.

Chevy Colorado ZH2

Chevy Colorado ZH2 je technologický demonstrátor - jeho úkolem je představit možnosti vodíkového pohonu armádě.

Pro vojáky je zajímavá i “akustická neviditelnost” elektrických vozidel, tedy schopnost velmi tiché jízdy. Jako zdroj energie pro elektrická vozidla jsou nejvhodnější baterie s velkou kapacitou.

Nevýhodou je ale rychlost nabíjení a částečně i nedostatečná kapacita. Řešení nabízí vodíkové palivové články - ty poskytují dostatek elektrické energie a lze je velmi rychle “dobít” natankováním vodíku.

Palivové články poskytují energii pro náročné vojenské přístroje - senzory, komunikační systémy nebo po elektřině hladové prostředky elektronického boje (rušičky).

Na rozdíl od vozidel se spalovacím motorem probíhá dodávka elektrické energie po celou dobu zcela bezhlučně - i u stojícího auta tak lze bezhlučně a dlouhodobě používat nejrůznější náročné elektrické přístroje.

Chevy Colorado ZH2

Chevy Colorado ZH2 měří na výšku 198 cm a je obut do pneumatik BFGoodrich Mud Terrain o průměru bezmála 1 m.

Výhody vodíkového pohonu jsou ale pro vojáky mnohem širší. Tepelná stopa vodíkového vozidla je mnohem nižší než u vozidla se spalovacím motorem - vozidlo je tak hůře viditelné na termokamerách nepřítele. Odpadním produktem vodíkových článků je voda, což lze zase využít při operacích v suchých nebo horkých oblastech.

“Pohon na palivové články má schopnost maximálního krouticího momentu v nízkých otáčkách, což je výhodné pro těžký terén,” říká Paul Rogers, ředitel centra TARDEC.

“Očekáváme, že vozidlo bude v operacích velmi tiché a připraveno poskytovat vyrábět elektrickou energii pro další přístroje. S rostoucích technickou vyspělostí palivových článku je nyní ideální čas prozkoumat, zda je technologie připravena pro náročné použití v armádním prostředí.”

General Motors prozatím nepředstavil parametry pohonného systému. Pro porovnání se můžeme podívat na komerčně dostupné vodíkové vozidlo Toyota Mirai. Japonské vozidlo o hmotnosti 1850 kg urazí vzdálenost až 500 km.

Výkon pohonného systému je 113 kW. Dá se očekávat, že Chevrolet Colorado ZH2 bude mít mnohem zajímavější výkony, už jen díky tomu, že nemusí hledět na prodejní cenu, jako Toyota Mirai.

TARDEC podrobí demonstrátor vozidla Chevy Colorado ZH2 po celý příští rok testování. Na základě armádních testů pak General Motors, za finanční podpory TARDEC, bude pokračovat ve zdokonalování pohonného systému. Zatím ale není jasné, zda nebo kdy vznikne vozidlo schopné ostrého nasazení v armádě.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

olej.
armadne stroje jedine olej alebo nieco atomove.

vodik nie je pouzity ako palivo, ale ako prenosove medium, podobne ako akumulovana elektrina.

obrazky su grafika, nic realne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Cakal som, ze sa v clanku dozviem ako chcu ten vodik na prvu liniu dostat. Je zname, ze palivo je vo vojne extremne drahe. Tak toto bude este radovo drahsie.

Obrázek uživatele Kuk

Možná si myslej, že půjde vodík vyrábět někde z vody na místě a možná jim k tomu dodaj i superdrahý zařízení :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pojízdná bomba na kolečkách. Jaké to má pancéřovaní na nádrži?

ne ze bych byl odpurcem vodikoveho pohonu, ale teda zrovna jako armadni vozidlo bych to bral jako vtip. vzdyt po nem bude stacit hazet zapalkama ono to uz bouchne samo. to potom bude tepelna stopa ;)


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.