Budeme pěstovat drony ve zkumavkách?

Britský zbrojní gigant BAE Systems a univerzita v Glasgow společně vyvíjí převratnou technologii výroby malých bezpilotních letadel. Technologie Chemputer umožní doslova pěstovat letadla v obřích zkumavkách za pomoci speciálních chemikálií.

Budeme v budoucnosti letadla nebo i jiné stroje pěstovat ve zkumavkách?
foto: BAE Systems

Hned na začátku je třeba upozornit, že kromě hodně sci-fi působícího videa firma BAE Systems o technologii neuveřejnila žádné bližší informace. Je tedy otázkou, zda se jedná pouze o typ marketingové propagace BAE Systems, či skutečně o reálný vývojový projekt.

V každém případě se o technologii Chemputer mluvilo již v roce 2012, avšak poněkud v jiné souvislosti.

Profesor Lee Cronin z univerzity v Glasgow v roce 2012 představil 3D tiskárnu schopnou pracovat na molekulární úrovni – pomocí základních chemikálií tisknout (pěstovat) složitější chemické látky. “S naší tiskárnou by mělo být možné, s relativně malým počtem látek vytvořit jakoukoli organickou molekulu,“ uvedl v roce 2012 Cronin.

Před čtyřmi lety Cronin plánoval tisknout především léky. Zdá se ale, že BAE Systems vidí v technologii Chemputer jiné využití. Podle BAE Systems lze Chemputer využít pro přímé pěstování malých letadel (dronů) – a to nejen velkých mechanických celků, ale dokonce i jednotlivých elektronických součástek.

“Tohle je velmi vzrušující období pro rozvoj chemie,” komentuje záměry BAE Systems duchovní otec projektu Lee Croin. “Vyvinuli jsme cesty jak převést do digitální podoby chemické materiály a v budoucnu doufáme, že sestavíme od “A do Z” komplexní mechanické objekty, případně s minimální lidskou pomocí.”

V budoucnu si vojáci nechají vyrobit letadlo podle aktuální potřeby.

“Výroba malých letadel může být velká výzva, ale jsem přesvědčený, že kreativní myšlení a konvergentní digitální technologie povedou k digitálnímu programováni komplexních chemikálií a fyzických systémů,” uvedl Croin.

V představě BAE Systems Chemputer poslouží k rychlé a bezobslužné výrobě malých bezpilotních letadel – přímo vyrobených na základě aktuální potřeby zákazníka. Takovým způsobem lze během několika týdnů vypěstovat malé bezpilotní letadla s přesně daným (podle přáni zákazníka) poměrem mezi nosností, výdrží ve vzduchu, doletem nebo rychlostí.

Stejně tak technologie teoreticky umožňuje tisk speciálních kontejnerů (pro průzkum, elektronický boj, atd.) nebo dokonce zbraní pro velká pilotovaná letadla.

„Radikální přístroj Chemputer umožní pokročilé chemické procesy v růstu letadla a některých komplexních elektronických systémů,“ píše se na stránkách BAE Systems.

Pro zbrojní firmy i armády je tato technologie nepochybně velmi lákavá. V současné době stojí výroba letadel nebo velkých bojových dronů miliony dolarů a doba výroby se počítá na měsíce. Nemluvě o rocích vývoje, který stojí další miliony dolarů.

Chemputer teoreticky dokáže řádově zkrátit cenu a čas vývoje a výroby bezpilotních letadel. Tímto způsobem (což je pro armádu velmi lákavé) lze doslova ekonomicky uzbrojit potenciálního protivníka.

22 Comments on “Budeme pěstovat drony ve zkumavkách?”

  1. Nejen že se už tiskne z
    Nejen že se už tiskne z lidskejch buňek
    http://www.popularmechanics.com/technology/design/a17510/we-can-now-3d-print-a-jellyfish/
    ale už vyrobili i nějakýho bio rejnoka poháněnýho krysíma buňkama – napůl organismus napůl stroj.
    http://www.livescience.com/55330-stingray-robot-powered-by-rat-cells.html
    Pěstování orgánů a kultivování kmenovejch buňek už je taky pěkně daleko.
    Ještě se to zkombinuje s nanotechnologií a AI a bude vymalováno.

  2. Vy zdejší odborníci a
    Vy zdejší odborníci a znalci a předvídatelé možného v budoucnu, četl někdo z vás tuto knihu?
    Stephenson, Neal – Diamantový věk

    Vřele doporučuji – „Hluboko ve století jedenadvacátém proměnila svět k nepoznání nanotechnologie.“

    Některé sci-fi knihy obsahují zárodky/zrníčka budoucnosti.

    1. No koukl jsem na anotaci. Ve
      No koukl jsem na anotaci. Ve startreku měli místo kompilátoru replikátor. A nejsem si jist, zda by mě ta knih bavila. Na to mi přijde, až moc fantaskní.

      Asi nikdo nemůže zpochybnit že v relativně blízké budoucnosti kombinací různých metod 3d tisku minimálně v laboratorním provedení půjde něco takového vyrobit. Hodně ale dráždí způsob jak je o tom informováno. V tom videu už chybí pouze Rumburak a kouzelný prsten.

    1. Nejhorší je že na tom
      Nejhorší je že na tom jako na zbrani fakt někdo pracuje, kdyby se vlády nemontovaly do těchto nemyslů, nebudou je dělat ani soukromé firmy. Tohle je ale příšerně zataralá zbraň, stejně jako kterékoliv které ničí fyzikálně, i EM zbraně jsou zastaralé podobně neutronová bomba (mimochodem zkoušel někdo Gamabombu? Ta by mohla být ještě „lepší“ protože by asi neaktivovala okolní předměty). Nějakou dobu víme o tzv. CRISPR-cas9, někdo to dříve či později jako zbraň použije. Zvládnete tím dost děsivých věcí.

        1. Vidíte jak máte přesný
          Vidíte jak máte přesný odhad?
          Jsem vnukem svého dědy, který se narodil v roce 1897.
          Dnes si již desítky roků užívám plnými doušky tehdejší sci-fi.
          Má tento časový odstup na něco vliv?
          Nezapomínáte poněkud na neustále se zrychlující tempo vývoje?
          Pokud bude v budoucnu jakýkoliv nápad životaschopný asi bude určitě vyroben.

            1. Létající auta jsou, jen
              Létající auta jsou, jen je nikdo nedělá, protože je s tím milion problémů a palivo ten nemenší 🙂 (Popravdě umíte si představit jak by to vypadalo? Lidi neumí říit ve 2D prostoru silnice, natož ve 3D ve vzduchu).

              Co se týče memristoru, nevím, možná už skoro je. Minimálně existuje paměť založená na amorfním/krystalickém stavu hmoty.

              Máe pravdu, pěstovat drony je nesmysl, podobnou věc bychom snad snáze zvládli automatickou linkou CNC, 3D tiskáren, oszovčky DPS a něčeho co to bude skládat ohromady. To by nemusel být problém.

            2. Scifi už tu je, tady je
              Scifi už tu je, tady je máš umělýho rejnoka poháněnýho krysíma buňkama ;D

              http://www.livescience.com/55330-stingray-robot-powered-by-rat-cells.html

              Scientists Create Successful Biohybrid Being Using 3-D Printing and Genetic Engineering
              Scientists genetically engineered and 3-D-printed a biohybrid being, opening the door further for lifelike robots and artificial intelligence.

              http://www.inc.com/lisa-calhoun/meet-the-first-artificial-animal.html

    1. Vzhledem k tomu, ze BAE neni
      Vzhledem k tomu, ze BAE neni startup s nejakou virtualni ideou (hledajici prachy pro rok luxusniho zivota, nez bublina praskne), ale koncern, ktery napr. vyrabi jaderne ponorky pro britskou armadu, tak verim, ze k tomu prohlaseni maji i nejaky zaklad (jakkoliv vzdaleny od realneho nasazeni)

Napsat komentář