ČEZ předal elektromobil Univerzitě Pardubice

Skupina ČEZ předala k půlročnímu testování elektromobil Peugeot iOn Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Ta ho bude půl roku testovat. Elektromobil byl zapůjčen v rámci projektu Elektromobilita ČEZ.

Elektromobil Peugeot iOn před budovou Univerzity Pardubice
foto: ČEZ

Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice získala vůz s elektrickým pohonem Peugeot iOn od Skupiny ČEZ. Ta ho fakultě zapůjčila na půlroční testování, které je součástí projektu Elektromobilita ČEZ.

„Naším cílem je zjistit, jak elektromobilita funguje ve skutečném životě lidí, čím je přínosná a kde najde nejlepší uplatnění,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ, a. s. Fakulta elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity má přitom co nabídnout.

„Elektrotechnika a informační technologie jsou v oblasti elektromobility nepostradatelné. Studenti tak mají konečně možnost seznámit se s elektromobilem v reálném provozu, testovat jeho možnosti a zamýšlet se nad tím, jak lze vývoj v této oblasti dále posunout,“ dodává Simeon Karamazov, děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.

Vůz poháněný elektřinou si během půlročního testování v Pardubicích vyzkouší nejen studenti, ale také zaměstnanci fakulty.

Ve východních Čechách se díky Skupině ČEZ daří elektromobilitu prosazovat. V Hradci Králové a Vrchlabí fungují veřejné dobíjecí stanice, elektromobil jezdí jak ve Vrchlabí, tak v Krkonošském národním parku.

„Chceme elektromobilitu nejen testovat, ale také ukázat, že se jedná o jeden z trendů osobní dopravy. Také na českých silnicích. Elektromobilita je šetrná k životnímu prostředí, neprodukuje žádné emise a nehlučí. Jako doplňkový druh dopravy tak ulehčuje život lidí,“ vysvětluje výhody elektromobility Tomáš Chmelík.

Vozidla s elektrickým pohonem nabízejí v dnešní době srovnatelný komfort s běžnými automobily se spalovacími motory. Rozdílem je ale mimo jiné to, že náklady na jejich provoz jsou velmi nízké.

Elektřina potřebná k ujetí 100 km vyjde uživatele elektromobilu na 60 až 90 Kč, zatímco za benzín či naftu zaplatí řidiči konvenčních vozů 200 a více korun. Dobíjet elektromobil lze jak z běžné zásuvky doma, tak na veřejných dobíjecích stanicích.

Ta zatím v Pardubicích instalována není, ale na webu www.elektromobilita.cz lze najít mapu s vyznačenými místy, kde lze veřejně dobíjet elektromobil. Tato služba je rovněž zajišťována Skupinou ČEZ. Za symbolický paušální poplatek 150 korun měsíčně lze dobíjet elektromobil na kterékoliv dobíjecí stanici Skupiny ČEZ.

tisková zpráva

2 Comments on “ČEZ předal elektromobil Univerzitě Pardubice”

Napsat komentář