ČEZ ESCO postaví 5 kogeneračních jednotek v Jablonci

ČEZ Energo, dceřiná společnost ČEZ ESCO, instaluje pět kogeneračních jednotek pro Jabloneckou energetickou. Investice do jablonecké soustavy zásobování teplem dosáhne téměř 80 milionů korun.

Kogenerační jednotky jsou čím dál tím důležitější součástí byznysu ČEZ ESCO
foto:

Celkem bude instalováno pět kogeneračních jednotek od firmy Tedom s elektrickým výkonem 2,6 MW, a to ve čtyřech plynových kotelnách: v ulicích Liberecká, Březová, Josefa Hory a Boženy Němcové.

„Díky tomuto partnerství a připravovanému věrnostnímu programu zlevníme dodávku tepla pro naše stávající zákazníky a věříme, že se staneme zajímavějšími i pro nové zákazníky,“ říká Petr Roubíček, ředitel společnosti Jablonecká energetická.

Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Kogenerační jednotku tvoří spalovací motor uzpůsobený pro spalování plynu.

Motor je napojen na generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána ke spotřebě v místě výroby nebo je dodávána do sítě. Motor i generátor produkují teplo, které je systémem chlazení odváděno přes výměník do topného systému nebo využito pro přípravu teplé vody. Zdroj energie je tak využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností.

,em>„Některé klasické elektrárny nejsou připojeny k teplárenské síti a část tepla vznikajícího při výrobě elektřiny tak zůstává bez užitku. Kogenerační jednotka naproti tomu uvolněné teplo využívá k vytápění nebo přípravě teplé vody. Šetří tím palivo i peníze, a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 %“ vysvětluje za ČEZ Energo generální ředitel David Bauer.

Elektřina vyrobená v jabloneckých kogeneračních jednotkách půjde přímo do sítě ČEZ Distribuce. Teplo vyrobené v kogeneračních jednotkách půjde do sítě Jablonecké energetické a umožní snížit produkci plynových kotlů, což přinese snížení provozních nákladů a také úlevu pro životní prostředí.

Instalace kogeneračních jednotek začne v polovině roku 2019 a s jejich uvedením do provozu se počítá na přelomu let 2020 a 2021. Společnost ČEZ Energo provozuje v Česku celkem 117 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 97,672 MWe a tepelným výkonem přesahujícím 120 MWt.

Všechny provozované kogenerační jednotky jsou sdruženy do takzvané virtuální elektrárny s centrálním dispečinkem, který je může řídit prakticky jako jeden zdroj. Kogenerační jednotky od ČEZ Energo využívají například teplárny, průmyslové podniky, nemocnice, hotely, školy a také obce, které kogenerační jednotkou doplňují dosluhující zdroje v rámci centrálního zásobování teplem.

tisková zpráva

6 Comments on “ČEZ ESCO postaví 5 kogeneračních jednotek v Jablonci”

  1. ak správne rozumiem, odvádzajú teplo z chladenia motora.
    ak správne rozumiem, odvádzajú teplo z chladenia motora. takže sa vyrába VIAC elektriny ako tepla.
    kogeneračná jednotka pre rodiné domy používa stirlingov motor a 3/4 emergie z plynu sa menia na teplo, elektriny je (dľa letáku) tak na „svietenie v spoločnýchpriestoroch.

  2. Kdysi se dělala studie na náhradu lokálních kotelen v
    Kdysi se dělala studie na náhradu lokálních kotelen v Praze na Jihozápadním městě za kogeneracni jednotky a výsledek byl zhoršení imisi, proto to neprošlo.
    Spalování zemního plynu v pistovych motorech totiž produkuje oxidy dusíku a při výkonu tě jednotky jde o nezanedbatelné množství. V klasickém kotli probíhá ideální spalování a oxidy dusíku nevznikají.
    Navíc účinnost moderních kotelen s kondenzaci je velmi vysoká a s kogeneracni jednotkou tak nedochází ani k lepšímu využití primární energie.
    podtrženo jde o obchod, životnímu prostředí to nepřispívá, naopak.
    Podle mého laickeho názoru problém s oxidy dusíku řeší až kogeneracni jednotky se spalovací turbinou, ty jsou ale drahé pro blokovou kotelnu.
    Určitě je dobře využít teplo z elektrárny, možná i plynová turbína ve velké teplárně, třeba Praha Malešice, ale pro blokovou kotelnu ne děkuji.

    1. Mimo téma kogenerace, jen pro informaci. Než kondenzační
      Mimo téma kogenerace, jen pro informaci. Než kondenzační kotel, v místě kde není rezervovaný výkon distributora elektřiny lze použít plynové tepelné čerpadlo ale nikoli motorové, nýbrž absorpční (metuzalénové pamatují plynové ledničky) robur.cz/produkty/bytove-domy/plynove-tepelne-cerpadlo-gahp_a-vzduch-voda

        1. produkuje veľa tepla – už tá jednoduchá absorpčná
          produkuje veľa tepla – už tá jednoduchá absorpčná chladnička bola užívateľsky odporná – nastavenie „vodorovnosti“ výparníka, v lete teplo z vyhrievania + z vnútra, …
          keď som bol malý, mali sme doma bosch absorpčnú „na petrolej“, vnútro oceľ smalt vonkajšok oceľ email, výplň pravá sklená vata. za vojny slúžila v severnej afrike. ako trofej sem pricestovala v sanitke študebaker.

Napsat komentář