Čeští kybernetici učí stroje mluvit

redakce - 19 Únor 2016

Vědci v Centru aplikované kybernetiky v Praze pracují na robotech se schopnostmi inteligentní interakce s člověkem. Výsledkem vývoje by měly být také systémy schopné vytvářet modely chování účastníků trhu s elektřinou v celoevropské přenosové síti, stejně jako systémy schopné řídit a monitorovat konverze elektrické energie v elektrických pohonech. Roboti TAROS a ORPHEUS při experimentu s vizuální navigací

Roboti TAROS a ORPHEUS při experimentu s vizuální navigací
foto: FEL

Cílem projektu, který finančně podpořila v rámci programu Centra kompetence Technologická agentura České republiky (TA ČR), je vytvořit nové způsoby zapojení robotů do průmyslových odvětví jako je například energetika či doprava.

„Centrum aplikované kybernetiky vzniklo v roce 2000. Do projektu se postupně zapojily nejlepší univerzitní týmy a výzkumně orientované firmy v oboru aplikované kybernetiky v České republice,“ uvedla Rut Bízková, předsedkyně TA ČR.

„Centrum v současnosti vytváří národní platformu a je prototypem mezioborové spolupráce v oboru aplikované kybernetiky. Cílem je koncentrovat špičkové výzkumné kapacity veřejného a soukromého sektoru pro dlouhodobou spolupráci,“ dodala.

TA ČR podpořila projekt v loňském roce bezmála 30 miliony korun a v letošním roce počítá se zhruba stejnou částkou.

„Kybernetika je obor s vysokým aplikačním potenciálem a perspektivou pro značný přínos k růstu konkurenceschopnosti naší země,“ zdůraznil profesor Vladimír Kučera z Českého vysokého učení technického (ČVUT), které je hlavním řešitelem projektu.

„Aplikovaná kybernetika v posledních letech zažívá nebývalý rozmach, zejména díky rozvoji počítačových věd a informačních technologií. Proto jsme rádi, že Česká republika vývoj v této oblasti podporuje,“ dodal.

Na kybernetických principech je založena i čtvrtá průmyslová revoluce. Centrum aplikované kybernetiky svými úspěšnými aktivitami navíc přesně zapadá do požadavků dokončovaného strategického dokumentu Národní iniciativa Průmysl 4.0.

Roboti TAROS a ORPHEUS při experimentu s vizuální navigací

Robot Orpheus-XTA přihlášen k ochraně Evropským průmyslovým vzorem
foto: FEL ČVUT

Už nyní se může pochlubit zajímavými výsledky jako je například teleprezenční mobilní robot pro průzkum v nebezpečných oblastech nebo software pro monitorování a řízení systémů energeticky náročných průmyslových procesů.

Technologická agentura České republiky plánuje podporovat Centrum kybernetiky až do roku 2019. Pro řešení projektu se vytvořilo konsorcium 17 subjektů. Řešitelem projektu a hlavním příjemcem dotace je ČVUT.

Partnerem příjemce v konsorciu jsou další tři veřejné vysoké školy (Vysoké učení technické v Brně, Západočeská univerzita v Plzni, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava) a řada velkých, středních i malých podniků.

„Dochází tak k velmi těsnému propojení výzkumné a aplikované stránky jednotlivých dílčích projektů,“ vysvětlila Rut Bízková.

tisková zpráva
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hahahah, pobavilo :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hm, to je sice pěkné, ale léky na rakovinu stále nikde.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Trochu scestný komentář, nemyslíte si? Nechápu pak, co děláte na webu o elektrotechnice.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

inak povedane, elektricke auticko s kamerou, ovladane na dialku.

uz niekto z vas videl SW ktory zvladne nasledovnu strukturu ? :

ahoj, ja som Fuko.
peto od vedla ma 3 hrusky, a jozo z dolnej ma 2.
kolko ks ovocia ma ten chlapik od vedla ?

az sa najde SW ktory na roznu obmenu tejto otazky odpovie :

peto, on ma 3 hrusky.

uverim ze sa to aspon trochu posunulo v AI

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1- autonomní robot, na dálku neprobíhá žádná komunikace...
2- Na netu je několik strojů se kterými můžete chatovat. Fakt, že na druhé straně sedí stroj se hodně těžko poznává! A tyhle stroje zmáknou i složitější konstrukce otázek.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

priklad ?
chatbot ani nic ine nic take nevie. a rozoznavanie ci je to stroj alebo clovek je velmi slaboduche fabulovanie pre media a neznalcov ktore maju manipulovat mienkou.

ps: nie su autonomne.

videli ste co naposledy nedokazala sutaz darpa ?

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC GroupProdej pneu 100% online