Český e-shop umí doručovat zásilky dronem

Jan Horčík - 13 Červenec 2017

Český e-shop Poštovnézdarma.cz je připraven začít doručovat zásilky dronem. Na takovou službu však zatím není připravena česká legislativa.auto e-shop Poštovnézdarma.cz doručování zásilek dronem

Českých e-shopů, které přemýšlejí o doručování dronem, je víc. Nedávno to vyzkoušel např. také Mall.cz.
foto: postovnezdarma.cz

E-shop Poštovnézdarma.cz proto nechal vytvořit video, ve kterém ukazuje jak by mohlo doručování dronem vypadat. Reálně však zatím byla dronem doručena pouze jediná zásilka - právě pro natáčení videa.

"Technicky to problém není, aby dron unesl zásilku není problém, dálkově ovládané zařízení, které uvolňuje zásilku není problém, to vše jsme měli," vysvětluje Ing. Lukáš Česal, šéftechnik společnosti Ateli, s.r.o., která e-shop Poštovnézdarma.cz provozuje.

Problém je podle něj legislativa. "Abychom vůbec mohli natáčet přílet na danou zahradu (přelet domu z videa), pilot s registrovaným dronem musel požádat o povolení ÚCL [Úřad pro civilní letectví], které trvalo tuším více než měsíc. Musel jsem oběhnout celý blok 13 domů v definované obydlené (dopadové) oblasti, aby nám všichni majitelé pozemků dali písemný souhlas s prováděním leteckých prací. To se kupodivu podařilo, souhlasili všichni. K přeletům neobydlené oblasti tuším stačil pouze souhlas ÚCL," popisuje Česal strasti oficiálního využívání dronů v Česku dnes.

Doručovací dron je podle něj dnes legální maximálně uvnitř haly/továrny, či před zeleným filmovým plátnem. Navíc, čím těžší dron s těžší zásilkou, tím přísnější podmínky. "Když padnou legislativní překážky, pak věřím, že velmi rychle ve vzduchu nebudou bzučet jenom včely," dodává se smíchem.

Vzápětí ale dodává, že podle jeho osobního názoru by také nebylo příjemné, kdyby lidem na denním pořádku nad hlavami létaly drony úplně všude. Proto je podle něj třeba, aby byly definovány letecké trasy (a časy), kdy a kde může doručovací dron létat.

"Kupříkladu podél silnic v určité výšce, byla by definována nějaká doručovací místa - střechy domů, parkoviště, parky, zahrady podél silnic, tak by drony ani nikoho nerušily, neohrožovaly a mohly by doručovat zásilky, léky pacientům a mnoho dalšího. Rozhodně by pak měly o sobě navzájem vědět, být registrované, ale to je řešitelné," myslí si Česal.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nejhnusnější podvodný servr,vyzkoušel a podvod to umím taky si to objednat z chinese jak to dělaj tyto hovádka,ale zblbnou lidičky na poštovný zdarma,ano,ALE ZBOŽÍ Z ČÍNY JE VŽDY ZDARMA ZKURVENÝ PODVODNÍCI již nikdy,přemýšlejte lidičky nekrmte podvodníky Kass Pavel

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jestli ta reklama na postovnezdarma je zdarma, tak je to velky ulet. To se vam pane Horciku nepovedlo. Bliz v pripade zajmu do emailu

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle je budoucnost.

Btw že by jeden dron unesl jen jednu zásilku je blábol. Už dnes existují drony co dokáží nést desítky kilogramů.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Otřepané bláboly.

marketing. nic vic.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Naprosto souhlasím, už několikrát nad zahradami létal dron a je to nepříjemný pocit, když kouknete a vidíte teleobjektiv. A o nepříjemném bzučení nemluvím. Taky jsem připraven na sestřelení :-)

Obrázek uživatele Kuk

Ty taky vaříš perník? Tak to tě chápu :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Když padnou legislativní překážky, pak věřím, že velmi rychle ve vzduchu nebudou bzučet jenom včely,"

A tady je problém největší, kdo normální by chtěl aby mu nad hlavou neustále něco hučelo? Nevýhoda dronu je právě v tom, že může nést jen jednu zásilku a tedy pro každé doručení absolvovat dvě cesty. S dnešní frekvencí doručování by bylo nebe plné dronů. Takže ne, na doručování stoprocentně nejste připraveni, připraveni jste pouze na situaci kdy ve vzduchu je jeden dron a trasa kterou máte naplánovanou lépe než spedice s nákladní dopravou.

Kolik reálně ušetří někdo doručováním zásilek dronem ve větším množství? Dle mého je to ve finále dražší a logisticky složitější než dát to kurýrovy na kole či skútru, ostatně i ten kurýr těch zásilek na dané trase veze více než jednu.

Pokud by podobný dron letěl nad mou zahradou, tak ho normálně sestřelím.


e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?