Česká společnost Solek Group přichází na trh se soběstačným ostrovním systémem dodávky elektřiny

redakce - 17 Leden 2019

Česká fotovoltaická skupina Solek Group vyvinula a dokončila testování vlastního systému soběstačné výroby a dodávky elektrické energie. Nyní se systémem vstupuje na trh. Solek Group od svého založení v roce 2010 realizovala více než desítku projektů v oblasti fotovoltaických elektráren (Česko, Slovensko, Rumunsko a Chile) o celkovém instalovaném výkonu přes 30 MW. Solek Group se v současnosti soustředí na chilský trh, kde má v plánu výstavbu dalších až 250 MW.

Solek Group od svého založení v roce 2010 realizovala více než desítku projektů v oblasti fotovoltaických elektráren (Česko, Slovensko, Rumunsko a Chile) o celkovém instalovaném výkonu přes 30 MW. Solek Group se v současnosti soustředí na chilský trh, kde má v plánu výstavbu dalších až 250 MW.
foto: Solek Group

Základem je fotovoltaická elektrárna o výkonu od 16kWp do 9 MWp a hlavní součástí jsou akumulační baterie. V případě nefunkčnosti fotovoltaické elektrárny, například kvůli zasněžení, může systém využít dieselagregát.

Testování, které probíhalo od roku 2010 do loňska, prokázalo, že systém je zcela soběstačný a bez potřeby externí sítě zásobuje elektřinou odběratele v rozsahu od jednoho domu až po velký průmyslový areál nebo obec o počtu až 15 tisíc domácností.

Zatímco testovací zařízení bylo úspěšně spuštěno v Česku, obchodní nabídky předkládá Solek zatím jen na svém primárním trhu v Chile. První komerční projekty pro tento bezemisní zdroj předpokládá Solek uzavřít v letošním roce. Zajímavostí je předložení nabídky soběstačného systému na Velikočních ostrovech, které chtějí snížit svou závislost na dovozu fosilních paliv.

Cílem je postupně odstavit dieselové agregáty, které po instalaci fotovoltaických panelů budou sloužit jen jako záložní zdroj, a postupně, s rozvojem a zlevněním technologií akumulace (baterií nebo jiných systémů ukládání), budou zdroje na naftu úplně nahrazeny.

Ekonomický model ukazuje na případu solární elektrárny o instalovaném výkonu 2,4 MWp s bateriemi o výkonu 2 MWh, že návratnost v podmínkách Chile činí zhruba 4 roky. V tomto případě systém nahrazuje diesel agregát o výkonu 640 kWp.

„Díky nové generaci jak solárních, tak akumulačních technologií dokážeme nabízet řešení, která klientům garantují nepřetržitou plynulou dodávku elektřiny,“ uvedl Zdeněk Sobotka, generální ředitel Solek Group. „Chile, kde úspěšně investujeme už pátý rok, je díky svým hospodářsko-politickým i přírodním podmínkám vhodnou destinací pro realizaci inovativních projektů s obnovitelnými zdroji energie. Doufáme však, že s dalším vývojem technologií a rozumně nastavenou regulací budeme schopni podobně efektivní řešení realizovat i v Česku, “ dodal Zdeněk Sobotka.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud to bude bez dotací, nadšeně souhlasím.

Uz nejen tady nekiolikrat probehla informace, ze paleni fosilnich paliv se dotuje, to Vam nevadi? :-)

Obrázek uživatele Radovan

Kdyby jenom informace, ona je to každodenní ČR realita a ještě dlouho bude. Posranecký solární tunel, proti kterému nesmyslně horuje pan prezident Zeman, protože to byli jeho lidé z ČSSD, co ho pomáhali rozjet a udržet při životě, stojí plus minus 40 miliard ročně. Zahlazování škod po těžbě uhlí, ano, toho co se pálí v elektrárnách, aby rafinerie mohly z ropy vyrábět mj. benzín a naftu, stojí ročně přes 50 miliard.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 90 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Super řešení Charger Station mimo dálnice a obce. Úplně to vidím: dva powerpacky po 2MW 7-10 nabíječek a u toho stánek s buřtama a dětský hřiště.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Daleko efektivnější bude stavět ty Charger Station lokality mimo města s občerstvením v místech, kde vedení vysokého napětí potkává silnice a dálnice.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

...s bateriemi o výkonu 2 MWh...

A teď babo raď ! Jedná se opravdu o výkon 2MW, nebo o kapacitu 2 MWh ? Autor textu bude zajisté odborník !

Je to obvyklá chyba, ale docela snadno rozlkíčovatelná. Co to tak sleduji, tak je to většinou dost podobné. Úložiště mají totiž výkon a kapacitu čísleně podobnou. Tipova bych kapacitu 2,4 MWh, výkon 2MWhp.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Anonym123

to "hp" mám rozumieť hodina špičkovo?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo, "p" je "peak".

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

neptal se na p, to je jasné, ptal se na to h - vysvětluje a zase udělá chybu. Prase se v tom má vyznat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak je jasné, že to "h" tam nemá u špičkového výkonu co dělat, aspoň je vidět omylnost všech :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jestli se ČR přesune blíže k rovníku tak zcela určitě.

Nejblíže jak by mohli alespoň tisíce Čechů používat čistě solární elektřinu by bylo, pokud by Itálie bankrotovala, a uzákonila ve své jižní části výstavbu soukromých plážových městeček pro nejbohatší důchodce EU.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže jestli máme zachraňovat podle dobroserských plánů Afriku před čínskými továrníky, tak bude muset stejně většina bílých evropanů nakonec makat až skoro do 70ti.


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol10% sleva na produkty EVmotion