Česká spedice jde cestou nulových emisí

Tomáš Kronenberg je smluvním dopravcem zásilkové společnosti DPD. Zatím jako jediný v České republice využívá Vito E-CELL v praxi. Elektromobilita a vozy na alternativní pohon zajímají Tomáše Kronenberga již delší dobu.

Tomáš Kronenberg a elektrická dodávka Mercedes-Benz Vito E-Cell
foto: MediaTrust Communications spol. s r.o

Na konci devadesátých let, kdy začal Tomáš Kronenberg podnikat, byly ale takové technologie poměrně drahé a obával se, že by pro ně nenašel využití. V červnu 2013 ale Tomáše Kronenberga při návštěvě ostravského prodejce značky Mercedes-Benz zaujalo v showroomu vystavené Vito E-CELL.

„Zbystřil jsem a nejprve jsem auto několikrát obešel, protože se mi líbilo. Když jsem se přesvědčil o tom, že jezdí opravdu na elektřinu, bylo mi jasné, že odjede se mnou,“ vzpomíná na první setkání se svým vozem.

Když prodejce viděl zákazníkův zájem, nabídl mu nejprve, aby si auto vyzkoušel. „Já jsem ale věděl, že bych ho po testování stejně nevrátil a do týdne bylo u mě v garáži,“ vypráví dopravce, na chvíli se odmlčí a poté s úsměvem dodává: „Trochu mě ale znepokojuje, že teď v prodejně stojí druhé Vito E-CELL. Asi budu muset popřemýšlet,“ říká Tomáš Kronenberg. Je tedy vidět, že si své nové auto velice oblíbil.

auto DPD spediční služba Tomáš Kronenberg elektromobil Mercedes-Benz Vito E-Cell

foto: MediaTrust Communications spol. s r.o

Vito E-CELL, které jezdí pro DPD v Ostravě je zatím jako jediné v České republice nasazené do ostrého provozu. Do budoucna ale plánuje zásilková společnost v rámci ostravského depa postavit takzvaný zelený region.

To by představovalo využívání tří elektromobilů a několika dalších aut na LPG nebo CNG pohon. S takovými auty má Tomáš Kronenberg zkušenosti. Jeho vozový park tvoří kromě Vita E-CELL dohromady 13 vozů Mercedes-Benz. Devět z nich je vybaveno dieselovými motory, čtyři jezdí na CNG.

K rozvážkám v Ostravě by ale chtěl Tomáš Kronenberg využívat stále více „čistých“ aut. „Postupně končí leasingy a rád bych všechna stávající auta začal obměňovat za vozy na CNG, LPG nebo na elektrický pohon.

auto DPD spediční služba Tomáš Kronenberg elektromobil Mercedes-Benz Vito E-Cell

foto: MediaTrust Communications spol. s r.o

„Rád bych šel cestou nulových emisí a přispěl tak aktivně ke zlepšení ovzduší v Ostravě. Nestačí o tom jen mluvit, musí se začít jednat a opravdu tento alternativní pohon využívat. Elektromobilita je v České republice zatím v plenkách a lidé o ní mají často zkreslené představy,“ myslí si Tomáš Kronenberg.

Sám zažil překvapené pohledy při přihlašování vozu na oddělení evidence silničních vozidel. Vše probíhalo hladce, pak ale chtěla zaměstnankyně úřadu automaticky nalepit na registrační značku auta zelenou nálepku – měření emisí.

„Vysvětlil jsem, že to je zbytečné, protože auto nemá výfuk. Pracovnice se trochu zarazila a začala zkoumat technický průkaz. Nakonec zavolala kolegu, který se ptal, jestli auto nemá ani žádný alternativní dojezd,“ říká. Formuláře pro přihlášení auta totiž neobsahují speciální kolonky pro elektromobily. Většina žadatelů přihlašuje vozy s konvenčním pohonem, jako je nafta, benzín s LPG nebo benzín s .

auto DPD spediční služba Tomáš Kronenberg elektromobil Mercedes-Benz Vito E-Cell

foto: MediaTrust Communications spol. s r.o

„Všichni o tom stále slyšíme, všichni to na různých prezentacích vidíme, víme, že to je drahé a tím to končí. Málokdo si ale dovede představit, jak je elektromobil hospodárný, i když uznávám, že pořizovací cena je trochu vyšší,“ uvádí dopravce, který už po dvou měsících provozu Vita E-CELL ví, že se mu částka za auto vrátí. Na pohonných hmotách ušetří a díky jeho rozmanitému vozovému parku, kde jsou zastoupeny vozy s různým pohonem, může Tomáš Kronenberg srovnávat.

Při současných sazbách energie ho noční nabíjení z klasické 220 V zásuvky vyjde na 16 korun denně. V případě, že by auto nabíjel přes den, tvořily by denní provozní náklady necelých 50 korun. „Když to porovnáme s naftou, která mě denně stojí 600 korun, CNG 300 – 500 korun nebo za 200 – 250 korun, vidíte ten markantní rozdíl,“ vypočítává Tomáš Kronenberg a připomíná, že také nemusí platit silniční daň.

Auto je navíc technicky zkonstruované úplně jinak než vozy s konvenčním pohonem. „Nemá to kardan, motor, startér a ústrojí, které se provozem kazí. Představte si denně 150 startů, zastavení, odemknutí, zamknutí, rozsvícení světel, otevření dveří a podobně. Nezdá se to, ale v rozvážkové dopravě je to pro auto opravdu zátěž,“ vysvětluje. Další výhody, které by chtěl dosáhnout, je vjezd do pěší zóny po desáté hodině dopoledne, kdy je to v Ostravě zatím zakázané. „V současné době jednám se zástupci města. Vzhledem k tomu, že má auto nulové emise, mohli bychom vjíždět i na Masarykovo náměstí, což by byla určitě výhoda také pro naše zákazníky,“ myslí si Tomáš Kronenberg.

Běžný den řidičů zásilkové služby začíná v depu, kam přijíždí autem již před šestou hodinou ráno. Oskenují zásilky a Vito E-CELL ještě trochu dobijí. Doplní tak několik málo procent, které se vyčerpají přesunem do depa.

Odtud auto vyjíždí 100% nabité rozvážet zásilky po Ostravě. V jednu hodinu po poledni má za sebou řidič již osmdesát adres a na displeji svítí 70% stav baterie. Patnáct rozvozů mu ještě zbývá, Vito E-CELL ale zvládne ujet denně 90 kilometrů, což také odpovídá průměrnému dennímu nájezdu zásilkové společnosti.

Kromě rozvozu řidiči sváží také zásilky z Ostravy zpět do depa. Odtud zboží v noci putuje kamiony do ostatních dep v Praze. To už je ale Vito E-CELL připojené k nabíječce a čerpá energii na další den.

Auto se nabíjí přibližně pět hodin, protože i při náročném provozu s rozvozem téměř stovky zásilek nedochází k úplnému vybití baterie. V letním provozu se vybije přibližně na 60 – 70 %. Zima však bude zátěžovou zkouškou, zejména kvůli vytápění. Také čas Vánoc je pro zásilkovou službu nejnáročnějším obdobím.

Sezona začíná v září a trvá až do 23. prosince. „V lednu ještě lidé nakupují, objednávají a nechávají si rozvážet zboží. V únoru využívají povánočních slev, ale nedá se to zobecnit. Záleží na lidech, kteří stále více využívají internetových obchodů. Všechno se ulehčuje platbami kartou a služeb pro zákazníky je nyní tolik, že si dovoz objednávek může dovolit skoro každý,“ říká Tomáš Kronenberg.

Jeden z jeho řidičů mezi tím nasedne do auta, ozve se výstražné zvukové znamení a pak už jen zvuk odvalujících se pneumatik na štěrku. Cestou ulicemi Ostravy se tu a tam někdo překvapeně otočí. Auto není slyšet a chodci nejsou na tichá auta, o to více dodávky, zvyklí.

10 Comments on “Česká spedice jde cestou nulových emisí”

  1. Nezlobte se na mě, ale zde
    Nezlobte se na mě, ale zde budu oponovat jak to jenom jde, už jenom proto, že jsem měl možnost Vito E-cell možnost otestovat v Brněnských podmínkách.

    Plné nabité vozidlo vyrazilo ze servisu (Brno-Vinohrady) nahoru na Velkou Klajdovku (cca 3km?). Zde mi spadlo 15% kapacity. Po cestě zpět jsem dobyl asi 5%. Než jsem dojel na Brněnské letiště (cca 7km), ubylo mi dalších 10%

    Nejbližší balíkovou službu mám PPL v Brně Líšni na kopci. Sám v Líšni bydlím a cestou z domu na depo jsem přišel o 18% kapacity. (pořád se bavím o radiusu 15 ti kilometrů). Dojel jsem domů a 35% bylo v háji. Druhé nejbližší depo máme DHL v Modřicích (z Líšně 15 kilometrů.). DPD 23 km. Dojel jsem tam a zpět a bylo po nabytí.

    Pokud by bylo depo v centru, pro rozvoz v centru by to bylo dokonalé. Ale v Brně takové depo není. A i řidič, co má na starosti Líšeň a Vinohrady (dvě sídliště, součástí jednoho je i depo PPL) mluvil o 60kilometrech (v kopci).

    Nikdo z balíkářů by neměl šanci v Brně dojet do centra, to rozvést a nedej bože vzít nějaký svoz zpět. Nevyznám se v Ostravě, ale v Brněnských podmínkách je oněch 120 udávaných km nereálných.

    Podotýkám, že jsem celou dobu jel prázdný, naložte tam dalších 200kg balíků (veliká utopie, většinou jsou těžší) a bavme se o rozvozu.

      1. Vito E-Cell rozhodně není
        Vito E-Cell rozhodně není připraveno pro normální použití, to říkám já. A nevěřím ani slovo tomu, co je zde ve článku napsáno.

        Už jenom proto, že když jsem zjišťoval podrobnosti, ani mi nebyli schopni na centrále říct, kolik stojí a jestli mi jej vůbec můžou prodat.

        Takže řeči o druhém či třetím autě, ať si laskavě nechají.

        1. Podobně dopadnete v ČR u
          Podobně dopadnete v ČR u všech prodejců nezávisle na značce. Citroen Vás pošle ohledně Zera někam, Peugeot u Ionu v lepším případě ví prodejce, kde snad 1 ks mají, Renault je zděšen v pobočkách i na centrále ohledně jakéhokoliv typu (poptával jsem Kangoo Z.E.) a Mitsubishi do Evropy nic nevozí. Prostě tragédie.

  2. 16,-Kc denne. Tomu neverim!
    16,-Kc denne. Tomu neverim! Sam mam elektromobil Smart For Two a i pres maximalne uspornou jizdu se nevejdu pod 10kWh/100km. To je pri nejnizsi sazbe od Eonu 2,50Kc/kWh 25Kc na 100km. On bude mit jiste vyssi spotrebu nebot nemuze jesdit pomalu a setrne, ma tezsi auto i nejaky ten naklad. Tipoval bych to spis na 160KC za den 🙂

    1. Smart ED z půjčovny Sixt
      Smart ED z půjčovny Sixt jsme testovali celý den v Praze, ježděním po centru, v zácpách, do okolních kopců typu hrad, Letná, Žižkov, Jarov, i na magistrále rychlostí 130 km/hod. na Prosek. Jezdili jsme se ženou ve 2 lidech a vzadu měli kufry s věcmi a oblečením pro oba na 3 dny pobytu. Používali klimatizaci. Od 10,30 do 18,30 hodin jsme najezdili pěkných 109 km a s výjimkou hodiny na nabíječce – jen jako pokus jak to funguje, zapojuje se a počítá, plus oběd k tomu – jezdili od rána na jediné nabití. Po návratu ukazovalo auto stále ještě skoro 20% kapacity. Takže je otázkou, jak je Vito e-cell coby dodávka pro náklady stavěné, protože Smart ED pro 2 lidi s bágly bez ohledu na terén dobře. Vím, že kolega vlastnící cukrárny s výrobnou a rozvozem lahůdek byl Mercedesem také osloven a ztroskotalo to na jediném – jak to vzadu z baterek uchladit.

Napsat komentář