Cena CNG v roce 2015? Levnější než benzín nebo nafta

redakce - 25 Listopad 2014

Automobilů na zemní plyn u nás meziročně přibývá o desítky procent a na konci letošního roku jich bude po českých silnicích jezdit pravděpodobně více než 9000. Tuzemské motoristy na CNG lákají především nižší provozní náklady, jež jsou dány hlavně příznivou cenou tohoto paliva. auto stlačený zemní plyn CNG plnící stanice plnění

Palivo CNG dnes u nás podle oficiálních statistik Českého plynárenského svazu pohání více než 8 500 vozidel, jeho spotřeba navíc každoročně roste o desítky procent.
foto: Hybrid.cz

Odborníci se navíc shodují, že také v roce 2015 zůstane významně levnější než benzín nebo nafta. Řidičům vozy na CNG slibují levnější provozní náklady až o 50 % a v některých případech dosažení nákladů pouhé 1 Kč za ujetý kilometr.

Cena CNG přitom podléhá řadě faktorů. Vedle ceny samotného zemního plynu ji nejvíce ovlivňuje výše spotřební daně, kurz koruny, distribuční poplatky nebo náklady na čerpací stanici.

Přestože je cena zemního plynu ovlivněna vývojem na komoditních burzách, podléhá menším vlivům než ropa, která se používá k výrobě benzínu a nafty.

„Důvodem, proč je cena zemního plynu na burze většinou stabilnější, je zejména rozdílný původ této komodity. Zemní plyn pochází hlavně ze Severního moře a Ruska, ropa ze středního východu," vysvětluje Jiří Lachout, odborník na CNG ze společnosti E.ON Energie.

Rozdíly v ceně se zvyšují

Rozdíl v ceně CNG oproti benzínu či naftě se v posledních letech spíše zvětšuje ve prospěch zemního plynu. „Ještě v roce 2010 byl rozdíl ceny mezi CNG na jedné a naftou či benzínem na druhé straně cca 7 Kč, nyní je to již 10 Kč,“ vysvětluje Zdeněk Prokopec ze serveru CNGplus.cz.

Srovnání přitom vychází z porovnání 1 kilogramu zemního plynu s 1 litrem běžných paliv. „Kilogram CNG ale odpovídá spíše 1,4 litru benzínu a zhruba 1,2 litru motorové nafty. Reálné rozdíly v ceně jsou proto v korunách ještě vyšší a odpovídají skutečně zhruba 40-50 % z ceny běžných paliv,“ říká Jiří Lachout.

V České republice je zatím cena CNG zatížena jen minimální spotřební daní. Z původních 0 Kč vzrostla tato daň na aktuálních 0,36 Kč/m3 (1 litru benzínu). Oproti tomu u nafty činí na jednom litru paliva 10,90 Kč, u benzínu 12,84 Kč.

„Vývoj minulých let ukazuje, že postupné zatížení ceny spotřební daní nijak neznevýhodňuje CNG oproti ostatním palivům,“ vysvětluje Jiří Lachout. V České republice je aktuálně stanovená výše spotřební daně na CNG do roku 2020, kdy dosáhne 2,80 Kč/m3.

„Jaká bude její výše poté, není zatím zřejmé, byli bychom rádi, aby daňové zvýhodnění, alespoň na nejnižší hranici dovolující směrnice , zůstalo zachováno. Ekologické výhody paliva CNG jsou neoddiskutovatelné. Domníváme se proto, že by stát měl zemní plyn v dopravě podporovat sníženou sazbou spotřební daně nejméně do dosažení cca 10% podílu na spotřebě pohonných hmot,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu.

Cena CNG se v roce 2015 příliš nezmění

V roce 2015 dojde u ceny CNG k drobnému navýšení v souvislosti se zvýšením daně ze zemního plynu.

„V ceně CNG by se mělo promítnout zvýšení daně za zemního plynu pro pohon motorů, a to o desítky haléřů na m3,“ říká Jiří Lachout ze společnosti E.ON. Cenu CNG ovlivňují také poplatky za distribuci zemního plynu, které stanovuje Energetický regulační úřadu.

Ten je zveřejní koncem listopadu. Do ceny může dále promlouvat umístění čerpací stanice a jí nabízené služby. „Umístění a rozsah služeb plnící stanice mají na cenu vliv. Více za CNG zaplatíte u renomované sítě čerpacích stanic, kde ale můžete očekávat větší sortiment služeb. Méně pak stojí v areálech, kde ale takové služby chybí,“ vysvětluje Jiří Lachout.

Za kolik tedy budou řidiči tankovat CNG u tuzemských čerpacích stanic? Podle statistik serveru CNGplus.cz je aktuální cenový průměr u tohoto paliva 26,09 Kč za kilogram, na hlavních tazích je cena až o korunu vyšší.

„Odhadujeme, že v příštím roce se bude cena pohybovat mezi 26,90-27,50 Kč. Menší stanice zvednou ceny k 26,50-26,90 Kč, dražší možná ještě výš, až k 27,50 Kč,“ myslí si Zdeněk Prokopec.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

CNG považuji za opravdové ekopalivo. (Na rozdíl od LPG, benzínu, nafty se dá snadno vyrobit z obnovitelných zdrojů.) Proč ovšem stát daňově zvýhodňuje nejhorší palivo na světě - naftu oproti benzínu, když panuje taková ekohistérie?

Obrázek uživatele DomoKun

Jedno nechpu proč stále čtu články CNG ROPA BENÁL , proč tam nikdy není nic o LPG, znám 0 CNG lidí a víc něž 30 LPGečkařů, jsou tam nějaké výhody, nevýhody nebo to propagování cng někdo platí..?
A není to jen zde je to všude ale vysvětlení nikde...krom praktičtější nádrže nevidím žádný jiný plus u CNG(snad až na nelegální plnění z domovní přípojky ale za jakou cenu.)

---

Ocením jakýkoli tip od "Priusáře" :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

CNG vychází levněji než LPG na 1km. Jinak souhlas.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nerozumiem tejto formulacii:"zvýšení daně za zemního plynu pro pohon motorů," Zemny plyn na pohon aut je nejaky specialny? Ja si myslim ze zemny plyn je rovnaky v domovej pripojke, v priemysle aj v pripojke na cerpacke CNG.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Plyn je to stejny, ale pro ten urceny pro auta se dani jinak.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To nemoze dobre fungovat. Co ho budu farbit ako benzin, naftu pre vojakov, polnohospodarov.....?
Dohodnem sa s pribuznymi znamymi na jednej domacej cerpacke CNG(5000eur)a budeme si tankovat za beznu cenu (u nas na Sk dokonca Ficom dotovanu)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Muze, nemuze... V CR je to tak, ze pokud mas domaci plnicku tak bys dle zakona mel nahlasit ze ten plyn odebiras jako pohonou hmotu a podle toho bys ji mel i danit. Jestli to tak v realu nekdo dela je samozrejme vec jina.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, tak jako dřív tekla ze stojanu benzinky topná nafta za 0,50Kčs/l a motorová nafta za 1,00Kčs/l.

Ať to zkoumám, jak to zkoumám, tak tomuto souvětí nerozumím. "Z původních 0 Kč vzrostla tato daň na aktuálních 0,36 Kč/m3 (1 litru benzínu). Oproti tomu u nafty činí na jednom litru paliva 10,90 Kč, u benzínu 12,84 Kč." Pokud bychom mluvili o ceně za 1m3 plynu, tak se musí říci při jakém tlaku. Také to, co je uvedené v závorce, tomu moc nerozumím. Jako že ten 1m3 CNG je stlačený právě tak, aby to výhřevností odpovídalo 1l benzínu?

---

hariprasad

CNG sa predáva na kg - aj v CZ, tankoval som tam.

Tomu rozumím. Pokud se bavíme o hmotnosti, tak je celkem jednoznačné, kolik si toho koupíte bez ohledu na stlačení; ale tím mi nevysvětlujete, co chtěl autor oné věty říci.

---

hariprasad

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicNabíječky elektromobilů CircontrolKariéra EVC GroupProdej pneu 100% online
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?

Newsletter