Budeme na Měsíci těžit energetické suroviny?

Jan Horčík - 21 Říjen 2014

Těžba nerostů na Měsíci se může zdát hodna námětu na sci-fi seriál, ale nikoliv jako vážné téma k debatě. A přesto se o ní uvažuje. Helium 3, někdy nazývané tralfium, je totiž energeticky extrémně zajímavý prvek.auto kosmonaut astronaut na měsíci NASA

Americký astronaut na povrchu Měsíce
foto:

Pokud bychom helium 3 na Zemi využívali k výrobě energie, vystačily by nám, soudě podle názoru některých optimistických odborníků, zásoby z Měsíce na 10 000 let.

Helium 3 je lehký, neradioaktivní izotop helia (He), s dvěma protony a jedním neutronem. Zatímco na Zemi tvoří jeho podíl jen asi 0,000137 % z celkového množství hélia, pod povrchem Měsíce, kam ho pohřbily solární větry, je jeho výskyt hojný.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen takový blbý dotaz, je už někde v provozu technologie na energetické využití toho helia? Já, že jsem ještě o nějakém funkčním fúzním reaktoru neslyšel.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A mimo toho fuze s heliem vyžadje alespoň 10 násobek teploty než v současnosti zkoušené palivo. Tedy reaktory první generace si s heliem neporádí.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobily