Britové navrhují vyrábět ze zbytků čokolády vodík pro pohon aut

Daniel Kunz - 22 Květen 2012

Vědci ve Velké Británií si uvědomují, že ne všechny techniky výroby biopaliv mohou být udržitelné v dlouhodobém časovém horizontu. Jako příklad uvádějí konverzi cukrové třtiny na etanol. Při tomto procesu totiž vzniká i oxid uhličitý a zemědělský odpad. Proto se na univerzitě v Birminghamu snažili přijít na takový způsob výroby biopaliv, který by byl udržitelný a bezemisní. test auta na vodík Honda FCX Clarity

Takhle se zatím dá načepovat vodíkové auto, v tomto případě model , u vodíkové pumpy v Neratovicích. Vodík pochází z tamního podniku Spolana - je to odpadový produkt.
foto: Hybrid.cz

Podařilo se jim využít výhod vodíku, díky kterým lze vyrábět cenově dostupné vodíkové palivo z udržitelného zdroje. Navrhli totiž systém, který zpracuje a přemění jej na “bio-vodík”.

můžeme vyrábět ze zbytků a s dostatečným obsahem cukru, například z vedlejších produktů vznikajících při výrobě čokolády,“ vysvětlil profesor aplikované mikrobiologie Lynne Macaskie. Výsledky svého výzkumu aktuálně prezentoval na workshopu v São Paulo v .

Brazílie je dnes zdaleka největším výrobcem ethanolu právě z cukrové třtiny. V současné době platí továrny za likvidaci svých odpadů velké sumy, díky výše zmíněné technologii by je však mohly přeměnit například na elektrickou energii, případně na vodík pro do .

Podle Macaskieho výzkum ukazuje na obrovský potenciál biovodíku jako paliva budoucnosti. „Biovodík dokonce může být vyráběn i z odpadů, které vznikají při výrobě bioethanolu – to máme vlastně dvě za cenu jednoho,“ řekl.

Přečtěte si náš test vodíkového auta Honda FCX Clarity

Automobilky volají po rozšíření , neboť zájem o využívání čistých paliv v dopravě je větší a větší. Takže pokud bude možné získávat vodík a řadu biopaliv z potravinových zdrojů, zcela určitě to pomůže nakopnout rozvoj vodíkové alternativy.

 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A nedopadne to potom jako s repkou, kdy to sejeme vsude a pak dovazime potraviny pro nas samotne, misto toho, abysme si je vypestovali svepomoci?

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobily