Boj s klimatickými změnami: nejlepší Francie, Česko lepší průměr

V boji s klimatickými změnami si podle německé nevládní organizace German Watch (GW) vede nejlépe Francie. Česko se umístilo na 24. místě, daleko za námi je ale například i „zelené“ Rakousko, které je 41.

Na opačném konci žebříčku 61 hodnocených zemí, které produkují přibližně 90% světových emisí oxidu uhličitého, je Saudská Arábie.
foto: byrev, licence public domain

German Watch svůj „klimatický rating“ zveřejnila na nedávné konferenci OSN v marockém Marákkéši. Ani letos, stejně jako loni, nezískala žádná z hodnocených zemí rating „velmi dobrý“.

Ve skupině s hodnocením „dobrý“ vyšla letos jako nejlepší Francie, která získala 66 ze sta možných bodů, následovaná Švédskem a Británii. Skupinu s hodnocením „dobrý“ uzavírá sedmnácté Chorvatsko.

Pak je nejpočetnější skupina s ratingem „průměrný“ na čele s Rumunskem, kterou uzavírá 33. Španělsko. Patří do ní také Česko, jemuž patří čtyřiadvacáté místo a rating 59.

Země od 34. po 48. mají rating „špatný“. Do této kategorie se dostalo například Polsko, evropská uhelná velmoc, které navíc novým zákonem zkomplikovalo výstavbu větrných elektráren.

Ale ještě hůř dopadlo Rakousko. Země, všeobecně vnímaná jako ekologicky přívětivá, skončila až jednačtyřicátá. To popudilo rakouského ministra životního prostředí Andrä Ruprechtera.

„Stalo se už špatnou tradicí, že organizace German Watch nás na každé klimatické konferenci hodnotí negativně,“ uvádí v rozhovoru pro list Kurier. Podle něj je naprosto nesrozumitelné, jak German Watch k takovému nelichotivému závěru dospěla.

Vždyť lépe dopadlo i Německo (29.), které sice má nejvíce větrných elektráren, ale současně se rozhodlo, že bude do roku 2045 v elektrárnách spalovat hnědé uhlí. German Watch se hájí tím, že její rating se z 80 % odvíjí od dobře měřitelných indikátorů emisí: jaký je jejich objem, kolik činí v přepočtu na obyvatele a jak se je každý rok daří omezovat.

Zbylých 20 % ratingového skóre tvoří hodnocení národní klimatické politiky dané země. K ní se pomocí podrobné ankety vyjadřuje kolem 280 expertů z celého světa. Na tuto část hodnocení zřejmě doplatilo nejen Rakousko, ale ještě více Dánsko, které bylo pět let po sobě na špici žebříčku.

Letos ale členové expertního panelu usoudili, že nová vláda v Kodani přestala aktivně podporovat dosažení předchozích cílů. A tak se Dánsko, mající nejvyšší instalovaný výkon větrných elektráren v přepočtu na obyvatele, propadlo až na 13. místo.

Žebříček uzavírají země s hodnocením „velmi špatný“, k nimž German Watch řadí například Bělorusko, Estonsko, Rusko, ale také Kanadu či Kazachstán a vůbec jako poslední Saúdskou Arábii s ratingem 25 ze sta možných.

tisková zpráva

8 Comments on “Boj s klimatickými změnami: nejlepší Francie, Česko lepší průměr”

  1. Německá knížecí rada
    Německá knížecí rada pro pana ministra ŽP z Rakouska: „German Watch se hájí tím, že její rating se z 80 % odvíjí od dobře měřitelných indikátorů emisí: jaký je jejich objem, kolik činí v přepočtu na obyvatele a jak se je každý rok daří omezovat.“ Přijměte násobně více nelegálních imigrantů jako Německo, vlast German Watch, a hned Vám ty ukazatele budou vycházet daleko lépe. Vy to zvládnete! 🙂

  2. Marc Morano v USA je
    Marc Morano v USA je nejvlivnejsi lobbista ohledne popirani globalniho oteplovani. Ten clovek je placen nejvlivnejsimi firmami z olejarkych a energetickych kruhu. Omezovani CO2 je pro zminene firmy zaroven zmensovani profitu a to se jim moc nelibi. Jejich lobbing je narame efektivni, protoze spousta lidi prebira jejich argumentaci. Pry ze na tom „ekoterorismu“ nejake zahadne osoby vydelavaji miliardy. Bohuzel nam jeste nikdy nedokazali rict, kdo a jakym zpusobem ty miliardy vydelava. Soucasne s touto argumentaci vydelavaji prave ty zminene firmy vic a vic penez, protoze nemusi tolik investovat do setrnych technologii.
    Popirani globalniho oteplovani a utoky na „ekoteroristy“ je nejdrazsi lobbing na svete.

    1. No já jsem taky popírač
      No já jsem taky popírač globálního oteplování. Ale naopak propagátor lokálního vylepšování. Od smysluplné hromadné dopravy, elektromobility, soběstačných domů přes zalesňování a zavodňování krajiny a dalších XY malých, skoro neviditelných věcí, které v konečném důsledku mají jako systém obrovský přínos. Třeba taková blbost jako je divoká zahrada anglického typu se spoustou stromů, keřů a rostlin versus jednodruhový „betonový“ trávník sekaný na 3mm s občas sem tam stojícím solitérem. Násobeno plochou satelitního městečka se 400 rodinnými domy, silnicemi a chodníky vzniká docela slušná poušť. A takových maličkostí je mnoho a negativní výsledek se pak dostaví.

  3. Ekoteroristická úderka
    Ekoteroristická úderka German Watch se zase vyznamenala….. Tyhle ekoprostitutky vám, jak vidno, na (dobře zaplacenou) politickou objednávku vytvoří objektivně se tvářící studii, dokazující cokoliv chcete. Otázka je jenom, kdo si co objednal tentokrát. Vše samozřejmě zaštiťují zcela tajemní, ale jinak na slovo vzatí „experti“. Oni sami jsou jen užiteční humsnitně vzdělaní idioti, kteří problematice rozumějí jako Kateřina Jacques biomase a nevypočtou ani trojčlenku…..

  4. neklamte! minimalne nie
    neklamte! minimalne nie obrazkom. biely kudel do ovzdusia je obycajna vodna para z chladenia. na cierny popolcek z pevneho spalovania sa pouzivaju silne filte a CO2 je neviditelny plyn bez zapachu potrebny pre zivot !

    nie je nad klamave obrazky.
    ak sa foti ako nad mestami sada nieco plynne a biele, vzdy ide o kondenzat vody sposobeny po nejakej reakcii niektorej z foriem kyslika. najcastejsie ozonu ktory sa tymto procesom rozklada. (O3 sa pri zemi rozklada velmi rychlo)

    to co zabija je pomale a neviditelne, nie cierne kudele, biele kudele ani smrad (molekuly ktore zachyti nos) ktore su tazsie ako O2. a tych je velmi malo. volny prach zvycajne cisti obycajna voda.

    nie je pravda ze pri priemysle a tovarnach suchne poda a upada flora a fauna, resp. je znecistenie, to su najhorsie zzite lzi, koli vinimkam a falosnym fotkam. obycajne pri nich viac bujnie rastlistvo ktore sa zivi rozmanitejsimi zdrojmi v pode a vzduchu, hlavne burina.

    tak prestante klamat!

    1. Minimalne 2 kominy na
      Minimalne 2 kominy na obrazku vypousti kour. Znazornit na obrazku exhalaci CO2 je obecne problematicke, protoze CO2 neni videt. Je to plyn a v okolnim vzduchu se neda rozpoznat. Kominy, ktere vypousti CO2 muzete tezko dat jako odstrasujici priklad. To by zase nekdo mohl tvrdit, ze nekdo klame, protoze na obrazku je odstaveny komin. S lidma je to tezke. Nekdo to vidi z toho uhlu a jiny zase z jineho a malokdy se shodnou ze vse je subjektivni.

      1. CO2 nie je odstrasujuci a
        CO2 nie je odstrasujuci a ani zly „priklad“, vsade kde sa koncentruje viac, nastava narast bujenia zelene a jeho vyssieho pohlcovania kym sa neminie. takto ziskavany uhlik je absolutne nevyhnutny.

        kyslik, je v skutocnosti povodne jed, ten povodny zivot na zemi zabil, ktoremu sa novy zivot prisposobil. ale to iba na okraj.

        vsetky kominy na obrazku vypustaju vodnu paru.

        dokonca aj povodne parne lokomotivy, maju z komina hlavne vodnu paru, ktora sa miesi s ich pripade s nefiltrovanym popolcekom so spalovania uhlia, to sa ale pri vysokych teplotach spaluje takmer bezozvysku.

Napsat komentář