BMW začne v autech používat OLED osvětlení

redakce - 11 Duben 2014

Bavorská automobilka se chystá do svých budoucích produktů integrovat novou technologii OLED osvětlení. Ta v současné době začíná pronikat do oblasti spotřební elektroniky - má ji například nejnovější smartphone Samsung Galaxy S5. Kromě toho ale slibuje také revolucí v osvětlení domácností a nejen tam.auto plug-in hybrid BMW i3 OLED osvětlení světla

TISKOVÁ ZPRÁVA

Organické diody OLED (Organic Light-Emitting Diodes) jsou pokrokové, hospodárné a ekologické zdroje světla, které BMW v blízké budoucnosti začne montovat na své vozy pod označením BMW Organic Light.

Diody OLED vyzařují světlo pomocí extrémně tenkých polovodivých vrstevz organického materiálu. Diody OLED pracují velmi efektivně a generují jen velmi málo tepla. Organická světla BMW Organic Light tak napomáhají ještě více snižovat emise CO2.

Narozdíl od , které disponují bodovým světlem, OLED vyzařují světlo relativně velkou plochou a toto světlo je na pohled extrémně homogenní. Díky tomu se diody OLED skvěle hodí pro vnější osvětlení, jež primárně plní funkci „být viděn“.

Ovšem diody OLED konvenční LED nenahrazují, nýbrž je doplňují. Zpočátku budou diody OLED využívány jako zdroj světla zadních svítilen a společně s LED diodami, které najdou své uplatnění jako brzdová světla a směrové ukazatele, se stanou součástí takzvaného hybridního osvětlení.

V dlouhodobějším horizontu se s hospodárnými organickými LED diodami počítá také pro další funkce osvětlení vozu. Uvnitř vozu lze organické světlo BMW Organic Light využít k vytvoření příjemných a stylových světelných efektů. Fakt, že diody OLED lze tvarovat do nejrůznějších podob, znamená, že designérům se otevírá nové spektrum možností při navrhování.

150x tenčí než lidský vlas

Příjemně homogenní světlo organických diod vyzařuje celým jejich povrchem. Za touto charakteristickou vlastností stojí jejich unikátní řešení. Ve srovnání s konvenční LED diodou, kde světlo produkují polovodičové krystaly, je světlo diod OLED generováno extrémně tenkými polovodičovými vrstvami, které jsou vyrobeny z organických materiálů, především z polymerů.

Společně s vodivými vrstvami jsou hermeticky vlisovány mezi tenké skleněné pláty nebo tenké vrstvy plastu. Kompletní sada světelných vrstev měří na výšku pouhých 400 nanometrů (jeden nanometr se rovná miliontině milimetru), což je přibližně 150krát méně než lidský vlas, který má průměr přibližně 0,06 milimetru. Celý komponent má na výšku 0,8 až 1,5 milimetru.

Díky nízké spotřebě energie a minimální hmotnosti OLED diod napomáhají

výhodu. Výroba těchto diod nevyžaduje použití nákladných nebo vzácných surovin. Navíc, množství organických substancí a kovu je natolik malé, že po skončení jejich životního cyklu je lze vložit do kontejneru na sklo.

Obrovský potenciál využití v automobilovém průmyslu. Technologie OLED ve světlometech BMW Organic Light a jejich využití otevírá pro automobilový průmysl obrovské možnosti. Po uvedení na trh budou diody dvourozměrné s aktivní plochou, kterou lze tvarovat podle potřeb a jež bude při zhasnutých světlometech vypadat jako odrazka.

Volně tvarovatelné trojrozměrné OLED diody se objeví ve středně dlouhodobém časovém horizontu. Fakt, že jsou tvarovatelné a nevyžadují reflexní zrcadlo ani čočku, nabízí mnoho dalších způsobů využití, které v současné době ještě nejsou realizovatelné.

Dynamické a efektivní podání světla

Organické diody lze využít pro statické osvětlení exteriéru nebo k osvětlení interiéru vozu. Světlo BMW Organic Light lze tlumit stejným způsobem jako konvenční LED diody. Navíc, plochu osvětlenou OLED diodami lze rozdělit na jednotlivě oddělené designové segmenty a tyto plochy samostatně ovládat, tím vzniká prostor pro dynamické a efektivní podání světla.

Navrženo s ohledem na životnost

BMW Organic Light je optimalizováno tak, aby splnilo nejpřísnější požadavky z hlediska spolehlivosti a životnosti. Je navrženo s ohledem na měnící se životní podmínky a vydrží celý životní cyklus automobilu. Prakticky bezúdržbový provoz BMW Organic Light je dalším významným bonusem.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil