Blue Corridor 2012 - Roadshow vozů na zemní plyn

Daniel Kunz - 12 Září 2012

Unikátní road show Blue Corridor projede ve dnech 12. – 14. září Českou republikou. Trasa povede přes Prahu a Ostravu a bude pokračovat do německého Mannheimu. Cílem „Blue Corridor Convoy 2012“ je upozornit veřejnost na možnost využití zemního plynu jako ekologického, bezpečného, úsporného a dostupného paliva.Volkswagen Passat na CNG u plnící stanice

Volkswagen Passat na CNG u plnící stanice
foto: Hybrid.cz

Při této příležitosti se také uskuteční během pátku 14. září v Národním technickém muzeu diskuze u kulatého stolu, kde vystoupí např. náměstek ministra dopravy Ivo Toman, prezident České plynárenské unie Oldřich Petržilka, dále Jan Žákovec, specialista z Pražské plynárenské, a.s., Igor Maynitskiy za Gazprom export a další.

„V roce 2007 bylo na světě 4 tisíce CNG , dnes, o 5 let později, je jich stejný počet jen v Evropě. Navíc i v zemích, kde je jich ještě stále méně, jako je i Česká republika, existují tzv. Modré koridory, kterými bezpečně projedete a natankujete,“ říká k projektu Oldřich Petržilka.

Myšlenka „Blue Corridors“ vznikla již v roce 2000 za podpory Nadace Vernadsky Ecological v Moskvě. Původním cílem bylo vytvořit dopravní koridory pro těžká vozidla nákladní dopravy, a to s využitím stlačeného zemního plynu ().

Jedním z hlavních důvodů byly samozřejmě hospodářské a ekologické výhody. Autoři také chtěli poukázat na to, že již dnes je cestování po Evropě na zemní plyn reálné, na rozdíl od ostatních alternativních paliv, které jsou stále ještě ve stádiu vývoje.

Tento projekt je obsažen v programové náplni Evropské hospodářské komise OSN (EHK OSN), konkrétně v Pracovní skupině pro plyn a ve Výboru a vnitrozemskou dopravu. Tyto dva mezivládní orgány zřídily v roce 2002 pracovní skupinu s odborníky z plynařských společností a z dopravy k posouzení technické a ekonomické životaschopnosti projektu.

Vybrány byly tři „modré“ pilotní koridory: 1. Moskva – Minsk – Varšava – Berlín (po mezinárodní silnici E 30); 2. Berlín – Česká republika – Rakousko – Řím (podél mezinárodní silnice E 55 a E 45); 3. Helsinki – Petrohrad – Moskva (podél mezinárodní silnice E 18 a E 105).

Studie proveditelnosti pro tyto tři pilotní koridory byly založeny na výpočtech objemu dopravy, úspory nákladů a pohonných hmot, snížení emisí a na počtu stávajících plnících stanic CNG.

V materiálu EHK OSN z roku 2003 se např. pro koridor Moskva – Berlín plánovalo na rok 2010 při denním provozu 16 000 nákladních automobilů s úsporou paliva v hodnotě až 300 milionů eur ročně a se snížením škodlivých výfukových plynů až o 60%. Pro optimální tankování potenciál měly průměrné náklady na 25 nových CNG vyjít na 250.000 eur za každou jednu.

Souhrnná výsledná data za všechny tři koridory byla založena na počtu 2500 vozidel pro trasu Helsinki – Moskva, 4000 vozidel pro Moskvu – Berlín, a 4000 vozidel pro Berlín – Řím a vykazují předpokládanou úsporu za palivo 37 milionů euro ročně a snížení škodlivých výfukových emisí o 272 400 tun ročně.

Celkové náklady na výstavbu Blue koridoru pak byly odhadovány na 63,4 milionů eur pro konverzi 10 500 vozidel a 15,9 milionu eur pro rozvoj nezbytné infrastruktury na tankování.

„Pevně doufáme, že projekt Modrý koridor, který významně propaguje a podporuje výstavbu CNG stanic v , , , Německu, ad. přispěje k dalšímu rozšíření využití zemního plynu v Evropě,“ dodává Hugo Kysilka, marketingový ředitel společnosti VEMEX s.r.o.

V letošním roce zavede „Blue Corridor Convoy 2012“ 15 vozidel s pohonem na zemní plyn z Moskvy, přes Smolensk, Minsk, Brest, Varšavu, Ostravu, Prahu, Karlsruhe a Paříž až do Bruselu, kde se 17. září uskuteční významná společenská událost se zástupci Evropské unie, společností Gazprom, E.ON a GDF.

Z Bruselu budou vozidla pokračovat dále přes Essen do Berlína, kde spolu s rallye proběhne také diskuze na téma role zemního plynu jako pohonné hmoty, a to s německými politiky, ekonomy a zástupci sdružení.

V České republice jezdí přes 4 tisíce vozidel na zemní plyn. Jen v Evropě je to téměř 1,6 mil. CNG vozidel a na světě pak dokonce více než 14,5 mil. vozů na CNG.

tisková zpráva, Blue Corridor Project
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Čtyři tisíce vozidel v čr není nic moc. Vzhledem k tomu, že nabídka cng vozidel ale není zase až tak rozměrná, ujde to.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?