Biopaliva z palmového oleje: skrytý problém

Daniel Kunz - 22 Duben 2013

Nedílnou součástí festivalu Evolution 2013, který se konal ve dnech 19. – 21. dubna na Výstavišti v pražských Holešovicích, byly i workshopy, semináře a diskuse. Ve veletržním kině běžel např. film Zelená poušť, který režíroval student Přírodovědecké fakulty UK v Praze Michal Gálik. Snímek pojednává o devastujícím kácení tropických deštných lesů na ostrově Borneo. Palma olejná (Elaeis guineensis) je tropický strom z čeledi arekovitých. Z oplodí této palmy se získává palmový olej, který je světle žlutý až oranžový a používá se v potravinářství nebo třeba k výrobě biopaliva, kosmetických přípravků a pracích prášků.

Palma olejná (Elaeis guineensis) je tropický strom z čeledi arekovitých. Z oplodí této palmy se získává palmový olej, který je světle žlutý až oranžový a používá se v potravinářství nebo třeba k výrobě biopaliva, kosmetických přípravků a pracích prášků.
foto: Marco Schmidt, licence cc-by-sa-2.5

Michal Gálik během pobytu na indonéské části třetího největšího ostrova světa v roce 2011 sledoval tuto problematiku z několika různých pohledů. Díky jedinečnému průřezu svědectví a rozhovorů můžeme z filmu Zelená poušť zjistit jak bezmocní jsou tamní obyvatelé, farmáři a rybáři proti palmovým společnostem, které jsou díky zkorumpovaným vládním úředníkům nedotknutelné, které jim vyvlastňují pozemky a jejich domovskou krajinu likvidují nevídaným a drastickým tempem.

Vše je proloženo hodnotnými komentáři českého zoologa Stanislava Lhoty, který dlouhodobě žije na Borneu a zabývá se ochranou tamní přírody a ekosystémů.

Tento dokument z roku 2012 bezesporu otevřel oči všem přítomných divákům, kteří tak byli donuceni k zamyšlení nad problematikou kácení deštných pralesů za účelem vzniku nových a nových palmových plantáží.

Vykácené pralesy

Z míst, která ještě před pár léty hýřila životem desetitisíců živočichů, se dnes stává právě „zelená poušť“. Navíc také film nabízí vlastní řešení problematiky v preferenci oleje produkovaného v Evropě - pokud nebude poptávka po palmovém oleji, zanikne i jeho samotný trh.

Palmový olej je dnes vůbec nejobchodovanějším olejem či tukem. Kromě fastfoodových společností a potravinářského průmyslu se stává významným spotřebitelem palmového oleje i energetický průmysl. Zvyšuje se totiž jeho podíl využívaný k výrobě biopaliv. Zeptali jsme se tedy pana Gálika, jak je to v současné době s pozicí palmového oleje v biopalivech.

Pokud se budeme bavit o výhledu používání palmového oleje pro produkci biopaliv do budoucna, zásadním faktorem je, že Evropská unie ustanovila nařízení, aby do r. 2020 bylo uspokojeno 10 % ze spotřeby pohonných hmot palivy z obnovitelných zdrojů, a to především z biopaliv. Obrovským problémem tedy je, že pokud nepřijde změna legislativy, tak ta poptávka po biopalivech a tedy i palmovém oleji tady nevyhnutelně bude. Dnes v klasickém palivu pro automobily podíl biopaliv vyrobených z palmového oleje nenajdeme, ale začínají jej hojně testovat a využívat letecké společnosti. Příkladem z nedávné minulosti může byt Lufthansa. A jakmile se biopaliva z palmového oleje rozšíří do tak mocného a obrovského průmyslu, jako je ten letecký, už nebude cesty zpět. Navíc se domnívám, že mohou mít problémy s bezpečností, protože biopaliva z palmového oleje se spalují při vyšší teplotě,“ zhodnotil situaci režisér Gálik.

Ekologická, přírodu nezatěžující a na produkci energeticky nenáročná z obnovitelných zdrojů mohou být cesta do budoucna. Ale opravdu je biopalivo z palmového oleje ekologické a produkováno z obnovitelných zdrojů?

Vždyť zdrojem je přeci rychle se vyčerpávající půda a kvůli kácení deštných lesů se navíc uvolňuje obrovské množství skleníkových plynů! Nezapomínejme, že i to, co se bude odehrávat s tropickými deštnými lesy na druhém konci světa, může ovlivnit i každý z nás, například tím, jaké bude nakupovat potraviny či kosmetiku.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V životě jsem neslyšel a nečetl, že by se v Evropě přidával do nafty palmový olej. V celé EU jsou to methylestery mastných kyselin získávané především z řepky jejíž pěstování se dotuje. Energetické získávání je 1:2 což je 1l nafty na získání 2l biosložky.
A slepá ulička to není problém je jen přelidněná planeta jinak biopaliva budoucnost mají podívejme se na Brazílii 30% podíl na celkové spotřebě benzínu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Autosalon na Prime sponzoruje myslim ze EuroOil a v tom spotu se rika, ze nabizeji palivo bez pridane bioslozky... jak je to teda s tou povinnosti pridavat bioslozku?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mišo jen drobná oprava: "Dnes v klasickém palivu pro automobily podíl biopaliv vyrobených z palmového oleje nenajdeme, ale začínají jej hojně testovat a využívat letecké společnosti. " To bohužel není pravda.

V klasické naftě musíš mít už od roku 2009 podíl bionafty - dnes je to v ČR průměrně 6%. No a v téhle bionaftě je cca 11% vyrobeno z palmového oleje (v létě). V zimě je tam palmového oleje míň, protože tuhne.

Takže už dnes běžně jezdíme na palmový olej a ani o tom nevíme :-(

Suhlas, ze biopaliva prvej generacie su slepa ulicka. Biopaliva a predovsetkym chemikalie 2 generacie - vyrobene z cukrov, ale slepa cesta urcite nie su. Skuste pozriet firmy ako Solazyme a Amyris a tieto technologie naopak davaju sancu lacnejsie vyprodukovat kvalitnejsiu nahradu palmoveho oleja, kakaa, slnecnicoveho oleja, kokosoveho oleja a mnozstva inych prirodnych a umelych olejov. Tym sa naopak znizi potreba pestovania takychto plodin a tym aj tlak na povodne lesne porasty a uvolni sa polnohospodarska poda pre ine pouzitie.

Biopaliva považuji za jeden z největších omylů posledních let a učebnicový příklad cesty do pekla dlážděné dobrým úmyslem. Biopaliva, tak jak jsou současně získávána, se ani nemohou energeticky vyplatit. Film Zelená poušť doporučuji všem ke shlédnutí.

Obrázek uživatele Jolinar

Film jsem jeste nevidel, ale souhlasim s Vami o biopalivech.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station