Bez elektřiny je stále každý sedmý obyvatel planety

Na Zemi žije téměř miliarda lidí, kteří nemají přístup k elektřině. Podle nedávno zveřejněné studie Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je postup elektrifikace planety pomalejší než předpokládá program Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj (tzv. Světová banka).

Afrika je kontinent, který má (nejen) s elektrifikací největší problémy.
foto: fotoblend, licence CC0 Creative Commons

Světová banka plánuje, že všichni lidé na světě budou mít přístup k elektřině nejpozději do roku 2030. EIA nyní konstatuje, že pokud se tempo elektrifikace v nejméně vyspělých zemích nezrychlí, zůstane v roce 2030 bez elektřiny asi 674 milionů lidí.

Elektřinu ve světě má 97 % lidí žijících ve městech, ale ve venkovských oblastech je tento ukazatel mnohem nižší – v průměru 76 %. Nejvíce zaostávají africké země na jih od Sahary. V řadě z nich je bez elektřiny drtivá většina obyvatelstva, bez proudu je ale například i více než šedesát procent obyvatel severu Korejského poloostrova.

Světlými body na mapě černého kontinentu je několik východoafrických zemí, konkrétně Keňa, Etiopie a Tanzanie, v Asii zaznamenala největší pokrok Bangladéš a také Afghanistán, který se od roku 1990, kdy elektřinu neměl mimo hlavní město Kábul prakticky nikdo, dostal až na 84% pokrytí v roce 2016.

Pozitivní je, že počet lidí, kteří mají doma proud, od roku 2010 přece jen stoupá rychleji než v minulosti – v průměru o 118 milionů ročně. Koncem roku 2016 (za který jsou k dispozici poslední mezinárodně srovnatelné údaje) počet lidí nemajících přístup k elektřině celosvětově poprvé klesl pod jednu miliardu na přibližně 940 milionů.

Díky tomu od roku 2010 přibylo asi čtyřicet zemí, které mohly Světové bance ohlásit „univerzální přístup“ k elektřině, tedy stoprocentní elektrifikaci celého území. Za úspěch lze považovat, že jsou mezi země lidnaté – například Čína, Brazílie, Argentina, Mexiko, Egypt, Thajsko, či Vietnam.

Mezinárodní agentura pro energii v následujících letech očekává zejména v Indii, kde by mělo na počátku příštího desetiletí získat přístup k elektřině dalších přibližně 250 milionů lidí.

Elektrifikace Země začala na sklonku 19. století v severní Americe a v Evropě, kde většina států zajistila svým občanům plný přístup k elektřině kolem poloviny minulého století.

Československo kde v době jeho vzniku, jehož sté výročí si letos připomínáme, mělo elektřinu 34 % obyvatel (na Slovensku pouze 2 %), dosáhlo plné elektrifikace v roce 1955. V celosvětovém měřítku probíhala elektrifikace nejrychleji ve druhé polovině minulého století. V letech 1970 – 1990 vzrostl počet lidí na Zemi s přístupem k elektřině ze 49 na 71%, a nyní dosahuje 87 %.

tisková zpráva

15 Comments on “Bez elektřiny je stále každý sedmý obyvatel planety”

    1. Presne obracene, s rustem zivotni urovne klesa pocet potomku,
      Presne obracene, s rustem zivotni urovne klesa pocet potomku, protoze lide si nemusi zajistovat postarani se o sebe v pripade nemohoucnosti prave pomoci tech potomku.
      Takze pokud pujde ruku v ruce s elektrifikaci jeste narok na starobni duchod, pak jednou nastane bod zvratu, kdy se mnozstvi lidi na Zemi bude snizovat.

      1. No jestli ty dohlídneš jen na konec svýho dvorku tak bych
        No jestli ty dohlídneš jen na konec svýho dvorku tak bych tvůj pohled chápal. 🙂
        btw. po právní přestřelce s ČEZem už možná pomalu směřuju k odříznutí od centrálního zdroje. Na chatě jsme elektriku nikdy nezavedli.

        Šlo mi o to, aby to někdo necpal kulturám, které jí nepotřebujou. Pokud jde o náhradu petrolejovejch lamp a dízlgenerátorů, tak jsem pro.
        Spíš jde o to aby absenci elektřiny někdo nezneužíval pro nesmyslný investice do centrální energetiky ve 3. světě, nebo pro devastaci území kolem vodních toků kvůli přehradám.

        1. Have you ever heard about African Saviour Grand Inga?
          No tak

          Have you ever heard about African Saviour Grand Inga?
          No tak právě Africké vlády ujíždějí na konceptech které nám nadělaly problémy a nejen to, kupují čínské šmejdy co pracují na poloviční výkon, nechávají si stavět elektrifikovanou dráhu skrze národní parky s trolejí v normální výšce, což je ideální na zabíjení žiraf a podobně. (existují i systémy pro double stacked kontejnery, které mají trolej o kus výše a teoreticky mimo dosah žiraf)Taky bych neměl zapomenout na to že si chtějí, také od Číňanů koupit JE na řešení problémů s elektřinou v zemi kde je dost slunce větru i vody a jejich jazyk ani nemá slova pro polovičku fyzikálních jevů.

    1. Čím dřív se lidstvo zbaví elektřiny, tím dříve bude
      Čím dřív se lidstvo zbaví elektřiny, tím dříve bude svobodné a nezávislé. Ta naše závislost je tak obrovská, že jakýkoliv výpadek elektřiny na delší dobu má naprosto LIKVIDAČNÍ ÚČINKY. Je dokázáno, že stačí výpadek v silně zalidněném území třeba na velikosti území Čech a do 8 dnů se lidi zabíjejí v ulicích.

  1. Otázkou spíše je, jestli každý obyvatel planety tu
    Otázkou spíše je, jestli každý obyvatel planety tu elektřinu potřebuje.
    Pak se milá organizace může rozhodnout že každý potřebuje internet, mobil, účet v bance, čárový kód vytetovaný vzadu na hlavě, svého registrovaného pána….

Napsat komentář