Baterie z elektroaut Mitsubishi poslouží jako velká domácí baterka

redakce - 18 Duben 2018

Mitsubishi, Hitachi Europe a ENGIE představily průkopnický projekt s cílem zkoumat využitelnost elektromobilů k ukládání obnovitelné energie pro kancelářské budovy.Mitsubishi Motors poskytuje SUV Outlander PHEV v roli úložiště energie, které může sloužit systémům pro zásobování budovy elektrickou energií k zajištění stabilních dodávek obnovitelné energie

Mitsubishi Motors poskytuje SUV Outlander PHEV v roli úložiště energie, které může sloužit systémům pro zásobování budovy elektrickou energií k zajištění stabilních dodávek obnovitelné energie.
foto: Mitsubishi

Pro účely projektu propojilo sdružení firem první dobíjecí stanici typu V2X (konektivita "vozidlo-cokoli") s kancelářskou budovou společnosti ENGIE v nizozemském městě Zaandam.

Pokroková dobíjecí stanice V2X od Hitachi je prvním zařízením svého druhu, které dokáže nejen dobíjet elektromobily, ale také pouštět energii zpět do sítě budovy či veřejné rozvodné sítě, a tak podle potřeby sloužit k různým účelům.

Kromě toho se dobíjecí stanice může připojit přímo na fotovoltaické panely a externí úložiště energie, což dává prostor k mnohem účinnějšímu zásobování budov elektrickou energií.
 
Dnešní budovy společně s dopravou mají cca 75% podíl na celkových emisích CO2 produkovaných firmami poskytujícími služby, a tak technologie V2B (konektivita ‚vozidlo-budova‘) může zásadním způsobem přispět k celosvětovému snížení uhlíkových emisí a současně napomoci snížit náklady na energie v rámci budov i celých firem.
 
Mitsubishi Motors, ENGIE a Hitachi spojují své odborné znalosti a věří, že pokroková dobíjecí stanice typu V2B (konektivita ‚vozidlo-budova‘) může vést ke vzniku chytřejších a účinnějších systémů pro hospodaření s energiemi v budovách.
 

Dobíjecí stanice V2X je propojena se systémem dodávek energie do budovy; když daná budova produkuje více sluneční energie, než potřebuje, přebytečná energie se ukládá do baterie elektromobilu. Tuto energii lze poté podle potřeby pouštět zpět do elektrické rozvodné sítě. Baterie vozidla se tudíž chová jako úložiště energie a zároveň jako zásobník pro nouzové napájení elektřinou.

Hitachi poskytuje dobíjecí stanici V2X umožňující obousměrné dobíjení mezi baterií elektromobilu a budovou nebo elektrickou rozvodnou sítí. Rovněž poskytuje technologii umožňující předávání elektrické energie mezi vozidlem a budovou, resp. mezi vozidlem a elektrickou rozvodnou sítí.

ENGIE stojí za vytvořením tzv. ‚chytré budovy‘ propojením baterie elektromobilu prostřednictvím dobíjecí stanice V2X se systémem zásobování budovy elektřinou, včetně integrace s fotovoltaickými panely nebo dalšími zdroji obnovitelné energie v rámci chytré sítě.
 
V další fázi projektu bude sdružení firem zkoumat možnosti společného využití elektromobilů, obnovitelné energie a systémů pro hospodaření s energiemi k zajištění energetické neutrality budov.

To vede ke koncepci inteligentních a hospodárnějších mikrosítí, které dokáží spolupracovat se systémy budov pro hospodaření s energiemi (BEMS). Výsledkem optimálního využívání dostupné energie jsou nižší produkované emise a náklady firem.
 
Výhody zavádění digitálních technologií v energetice komentuje Ram Ramachander, ředitel pro digitální technologie ze společnosti Hitachi Europe:
 
„Tento projekt názorně ukazuje, jak naše podpora IoT a digitálních technologií může zákazníkům pomoci k dosažení energetické neutrality budov v rámci zvyšování energetické účinnosti a snižování nákladů cestou optimalizace dobíjecí infrastruktury elektromobilů. Naše technologie může rovněž napomoci vytvořit nové obchodní případy napříč celým hodnotovým řetězcem elektromobilů, včetně technologie V2G (Vehicle-to-Grid), která přináší flexibilitu v otázce distribuce energií.“

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mají aktuálně prodávané elektromobily zásuvku na 220V? Jde mi o to, jestli by se dal použít pro napájení přístrojů např na chatách, kde el přípojka není?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hybridní KIA NIRO ji ve vyšší výbavě na Slovensku a Německu má, je vzadu na střednímm tunelu u nohou zadních cestujících. V čr se bohužel zatím nedodává ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

KIA Niro AC 220V / 200W inverter
kniro.net/ac_inverter-326.html

Na obrázku pod číslem 21
kniro.net/instrument_panel_overview-27.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

200W zvládnou ostatní auta pomocí běžného 12v/220v měniče. Měnič auta, který dobíjí 12v baterii by to měl utáhnout.
Opravdová 220v zásuvka na autě by měla alespoň 10A a byla by napájena měničem z HV baterie. To je věc, kterou běžné elektromobily zatím nenabízí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pro pracovní el. pick up dobrý nápad. Do normálních produkčních osobních EV a hybridů těch 200 w . Na nabíjení mobilů tabletů, televize bohatě stačí.

Jinak výkon měniče dc-dc na 12V palubní je v malém městském i-Miev 80A /12V což je slušný, takže není problém tam dát i kilowatový měnič na 230V Když to nějdo potřebuje, nebo 2 Kw s tím že spičky pobere olověná baterka. Pak stačí dát jen auto do režimu ready a může vrtat brousit ....

Kia niro má měnič o výkonu dokonce 140 A , přes 12 V dokonce i dotápí kabinu. Sem včera dofukoval dodávaným kompresorem na 12V gumy a protože se mi to zdálo trochu líný, tak sem jen aktivoval auto, napětí vyskočilo na 14,4 a to pak jelo jak po másle a spalovák samozřejmě stál.

Obrázek uživatele Kuk

Nějaký čínský EV SUV už to nabízí a bude to mít i americkej Bollinger nebo Workhorse pickup.
https://www.youtube.com/watch?v=DmhNY92JpYg

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Horčík

Naprostá většina zatím ne.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zasuvku 230V 2.7kW ci dokonce 3f 7.6kW by mel mit Sion od: sonomotors.com
Zatim se ale nevyrabi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je podle mě promarněný potenciál, ja bych ji dokonce dával i někam třeba vedle nabíjecí zasuvky - např myslivec má chaticku v lese, prijede tam a s 40 ke baterii může normálně používat cely víkend elektřinu. Nebo jedu grilovat, tak zaparkuju poblíž a můžu klidně provozovat třeba el. gril nebo jiné příslušenství, třeba světlo v noci.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo. A domu pojedeš vlakem :-)

Obrázek uživatele Radovan

Pokud použijete v článku zmíněný Mitsubishi Outlander PHEV, tak zcela jistě ano. Protože ten má baterku jen 8 kWh, což vystačí max. na 50 km ve městě, osobně otestováno. Chatička sice nebude brát tolik - pokud tam zrovna nebude řezat dřevo o106 - ale takový rodinný domek schroustá ze den klidně 10 kWh. Malobaterkáč nemá šanci, pokud se bavíme o 40, spíše 60 kWh a více, pak to smysl dává. On ten číňan se zásuvkou je B.Y.D. 6 s 60 kWh baterkou.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele spetak

NISSAN ne. Takže sorry jako.

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.


e-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol