Balqon MX30 – elektrický těžkotonážní tahač s nulovými emisemi

Ivo Hradil - 09 Květen 2012

Od 6. do 9. května se v kalifornském koná největší elektromobilová událost na světě, veletrh Expo EVS26. Této jedinečné příležitosti využívá i přední vývojář elektrických pohonných systémů pro nákladní automobily a autobusy, společnost Balqon, která zde prezentuje svůj nový, čistě elektrický tahač MX30.Balqon MX30

Firma Balqon dokazuje, že elektromobilita se nemusí týkat pouze malých městských automobilů, ale lze ji aplikovat i v těžké nákladní dopravě.
foto: Balqon

Srdcem elektrického tahače MX30 nejtěžší americké třídy 8 (automobily nad 15 tun) je patentovaný pohonný systém . Ten je propojen s šestistupňovou převodovkou a celé zařízení je upevněno na stabilním podvozku Freightliner. Ve chvílích nejvyššího výkonu se obrovitý kolos dokáže rozpohybovat rychlostí až 113 km/h.

Pro ukládání elektrické energie je využito standardních 600V prozatím neupřesněné kapacity.

S plně nabitými bateriemi a prázdným nákladovým prostorem, který mimochodem v případě potřeby pojme až 30 tun nákladu, by měl kamión na jedno nabití ujet vzdálenost asi 240 km. Prostřednictvím rychlonabíječky by pak dobití vyšťavených akumulátorů nemělo trvat déle než tři hodiny.

Dle slov ředitele Balqonu Balwindera Samra vidí společnost budoucnost svého elektrického MX30 v převážení různorodého zboží na kratší vzdálenosti.

„Vysoké ceny paliv nahrávají širokému přijetí účinných do běžného provozu. Elektrický tahač MX30 je ideálním řešením dopravy velkého množství zboží v místech, kde panuje velké znečištění ovzduší. Takovými místy mohou být například letiště nebo kontejnerová doprava mezi přístavy a železnicemi do vzdálenosti osmi kilometrů,“ řekl Balwinder Samra.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů Circontrol