Autosalon Ženeva 2012: užitkový elektromobil Nissan e-NV200

Jan Horčík - 06 Březen 2012

Koncept užitkového elektromobilu Nissan si dnes odbývá evropskou premiéru na ženevském autosalonu 2012. Nissan e-NV200 vychází z populární všestranné dodávky Nissan NV200, která se prodává po celém světě. Předznamenává lehké užitkové elektrické auto které se má sériově vyrábět v blízké budoucnosti.auto elektromobil Nissan e-NV200

Nissan rozhodně není v oblasti užitkových elektromobilů osamocen - už i na českém trhu jsou dnes dostupné vozy , Mercedes-Benz Vito E-Cell a další
foto: Nissan

Koncept e-NV200 podnikatelům nebo rodinám nabídne flexibilní a velký vnitřní prostor. V místě svého provozu navíc produkuje nulové emise CO2.

„Nissan e-NV200 je dalším potvrzením vedoucí pozice společnosti Nissan v oblasti výroby automobilů s nulovými emisemi,” prohlásil Hideto Murakami, viceprezident společnosti Nissan Motor Co., Ltd.

„Jakožto potenciální sériově vyráběný vůz by koncept Nissan e-NV200 přinesl také snížení provozních nákladů oproti současným vozům se spalovacími motory.”

Koncept elektromobilu Nissan e-NV200 v sobě spojuje dojezd podobný vozu Nissan Leaf s nákladovým prostorem a hmotností podobnou současné dodávce NV200.

Sériově vyráběná verze bude cílit především na podnikatele, ale také na soukromé uživatele nebo rodiny ve velkých městských oblastech.

Vnější tvář konceptu Nissan e-NV200 staví na základech sériově vyráběného vozu Nissan NV200, k nimž doplňuje charakteristické vzhledové prvky oceňovaného elektromobilu Nissan Leaf.

Širokou kapotu doplňuje velký centrální kryt dobíjecího portu, logo Nissan se pyšní modrým odstínem a vzhled doplňují zkosené světlomety s osvětlovacími prvky . Velká přední okna a plocha dlouhých zadních oken společně s dvojicí velkých střešních oken přispívají k vzdušnosti a otevřenosti interiéru.

Vnější provedení je vyvedeno ve speciálním barevném odstínu navazujícím na koncepci modré Aqua vozu , která vyjadřuje vztah k životnímu prostředí.

Interiér konceptu Nissan e-NV200 vyzařuje čistou a moderní identitu elektromobilu Nissan – obsahuje přístroje typické pro elektromobily, vyznačuje se množstvím modrých prvků a světlou povrchovou úpravu interiéru, přičemž si zachovává praktičnost vozu NV200.

Interiér konceptu e-NV200 rovněž disponuje vyspělou telematikou a plochým displejem ve středním přístrojovém panelu, který připomíná tablet a podobně i reaguje na interakci s uživatelem.

Koncept Nissan e-NV200 sdílí hlavní součásti pohonné soustavy s vozem Nissan Leaf modelového roku 2012. Tichá pohonná jednotka s nulovými emisemi je napájena lithium-iontovou baterií sestávající ze 48 kompaktních modulů a střídavým synchronním motorem s rychlou odezvou o výkonu 80 kW s točivým momentem 280 Nm.

Podobně jako Nissan Leaf i koncept Nissan e-NV200 přináší výbornou odezvu a vynikající požitek z jízdy, srovnatelný s očekáváním spotřebitelů v oblasti tradičních automobilů poháněných motory na fosilní paliva.

Koncept e-NV200 navíc nabízí úroveň vytříbenosti a tichého chodu, doplněné automatickou převodovkou, se kterou se u užitkových vozidel setkáme jen vzácně. Podobně jako Nissan Leaf, i koncept Nissan e-NV200 nabízí vynikající energetickou účinnost, což je kriticky významným faktorem pro komerční provozovatele vozidel.

Kromě globální premiéry konceptu Nissan e-NV200 v současnosti probíhá vyhodnocování provozních zkoušek prototypů elektromobilů na bázi dodávky NV200. Zkoušky poskytnou přímou odezvu z používání vozu v praktických podmínkách od dodávkových a dalších firem na různých globálních trzích.

Poprvé prototyp ve zkušebním provozu použila v létě 2011 japonská pošta, která jediný exemplář využívala k rozvozu a svozu poštovních zásilek v japonské Jokohamě. Další testování začalo minulý měsíc v Londýně ve spojení se společností FedEx.

Vyhodnocení těchto zkoušek pomůže společnosti Nissan na míru přizpůsobit lehké , aby lépe plnily přísné nároky zákazníků.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol