Autosalon Los Angeles: dechberoucí elektromobil Audi e-tron GT concept, tentokrát bez kamufláže

Po SUV Audi e-tron a modelu Audi e-tron Sportback, který bude následovat v roce 2019, se tak na start postaví další elektrické Audi.

Značka se čtyřmi kruhy představuje ve filmové metropoli Los Angeles jednu z hvězd tamního autosalonu: e-tron GT concept
foto: Audi

Elektromobil Audi e-tron GT concept je postaven na platformě Porsche Taycan s plochou podlahou, která umožnila vytvořit automobil s nízkým těžištěm. Jízdní vlastnosti hodné sportovního vozu zaručí nejvyšší výkon 434 kW (590 k).

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Pro tak dynamické Audi je samozřejmostí, že je točivý moment přenášen na vozovku prostřednictvím trvalého pohonu všech kol quattro s cíleným rozdělováním hnací síly mezi jednotlivá kola. Za realizaci sériového modelu nese odpovědnost dceřiná firma pro sportovní vozy Audi Sport GmbH.

Nízký a široký automobil s dlouhým rozvorem – to jsou proporce klasického gran turisma. A platí to i pro studii Audi e-tron GT concept s vnější délkou 4,96 metru, šířkou 1,96 metru a výškou 1,38 metru. Karoserie čtyřdveřového kupé kombinuje ve své lehké konstrukci různé materiály.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Střecha je vyrobena z uhlíkového kompozitu, velký počet různých komponentů je z hliníku a nosné prvky jsou z vysokopevnostní oceli. Technika tohoto automobilu byla vyvinuta v úzké spolupráci se značkou Porsche. Design a charakter zároveň maximálně vyjadřují nezaměnitelnou DNA značky Audi.

Daleko dozadu protažená, pozvolna klesající linie střechy studie e-tron GT concept je inspirována pro značku Audi typickým uspořádáním karosářských verzí Sportback. Studie však jednoznačně míří do budoucnosti a ukazuje směřování k dalšímu evolučnímu stupni designérského stylu Audi.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

V porovnání s aktuálními modely Audi je nápadná kabina, která se směrem k zádi výrazně zužuje. Zvýrazněné podběhy kol a ramenní oblast, společně s neobvykle plochou podlahou elektromobilu, vizuálně umocňují nízké těžiště a dynamický potenciál studie Audi e-tron GT concept.

Dlouhé linie a četné funkční prvky karoserie, jakož i ventilační otvory v oblasti podběhů kol a velký zadní difuzor prozrazují svůj původ z aerodynamického tunelu. Vnější design je nepřehlédnutelně podřízen požadavkům na nízkou hodnotu součinitele aerodynamického odporu vzduchu, která snižuje spotřebu elektrické energie, a na minimalizaci vztlakových sil.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Oblast prahů mezi podběhy kol vystupuje do šířky a je zřetelně oddělena od kabiny. Tímto způsobem je pozornost přiváděna k místu uložení akumulátorů, energetickému centru studie Audi e-tron GT concept, pod podlahou.

Pozornost při pohledu na vůz z profilu k sobě přitahují také 22“ kola s pneumatikami rozměru 285/30. Rovněž dynamický design kol s pěti dvojitými paprsky je viditelně podřízen funkci, protože optimalizuje chlazení brzdových kotoučů a zároveň snižuje aerodynamický odpor vzduchu.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Uprostřed přídě se nachází pro značku typická maska chladiče Singleframe. V porovnání s oběma SUV e-tron je její uspořádání výrazně horizontálnější. Horní část tvoří kryt lakovaný v barvě karoserie. Jeho povrchová struktura připomíná typický voštinový vzor masky chladiče modelů Audi RS. Studie tím dává vizuálně najevo, že se –Audi e-tron GT concept v budoucnosti promění v produkt společnosti Audi Sport GmbH.

Velké otvory pro přívod vzduchu na přídi přispívají cíleným vedením vzduchu karoserií k účinnému chlazení agregátů, akumulátorů a brzd. Přední kapota s aerodynamicky tvarovaným povrchem je inspirována oběma nejnovějšími studiemi značky, Aicon a PB18 e-tron. Její tvarové řešení zajišťuje stabilní proudění vzduchu s minimem nežádoucích turbulencí.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Šípovitý tvar čelní partie zvýrazňuje také světlomety Matrix LED s laserovými dálkovými světly a umocňuje dynamický vzhled studie Audi e-tron GT concept dokonce i v klidu.

Stejně jako u aktuálních vizionářských studií značky vytváří i v tomto případě světlomety atraktivní animace. Vůz například přivítá řidiče krátkými sekvencemi světla, které se horizontálně rozšiřuje. Tento nový světelný design nalezne v budoucnosti uplatnění v sériové výrobě.

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

V celé šířce zádě probíhá světelný pruh, který na vnějších okrajích ústí do jednotlivých klínovitých segmentů LED, tvořících vlastní zadní svítilny. Toto uspořádání spojuje studii e-tron GT se sériově vyráběným SUV e-tron. Oba vozy jsou díky němu i za tmy rozpoznatelné jako elektromobily Audi.

Funkční, nikoli však technicky chladná je nová barva karoserie Kinetic Dust – teplý, tmavý odstín připomínající titan. V závislosti na úhlu dopadu a pohybu světla vytváří lak výrazné kontrasty mezi plochami karoserie. Prvky z matného hliníku, rovněž v teplém odstínu, na okenních lištách a kolech tyto efekty ještě více umocňují.

Trvale udržitelný a moderní interiér

Audi e-tron GT concept se čtyřdveřovou karoserií s rozvorem 2,90 metru nabízí ve čtyřmístném interiéru vysokou úroveň praktičnosti pro každodenní provoz, ve spojení s nejvyšší kvalitou. Funkční centrum interiéru studie Audi e-tron GT se nachází vpředu vlevo a je zřetelně zaměřeno na řidiče.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Středová konzola, velkoplošný dotykový displej v horní části a linie horní části výplní dveří a přístrojové desky ohraničují pracoviště řidiče, který má k dispozici ergonomicky uspořádané ovládací prvky a informační a zábavní systém.

Jak displej panelu sdružených přístrojů, tak i dotykový displej nad středovou konzolou mají vzhled černého panelu, čímž umocňují velkoplošný, klidný design interiéru s převážně horizontálním základním uspořádáním.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Řidič si může pro displeje nakonfigurovat různá uspořádání s virtuálními kruhovými přístroji, přehlednými navigačními mapami s informacemi o dojezdu nebo různými funkčními menu informačního a zábavního systému. Ovládání probíhá na dotykovém displeji s haptickou zpětnou vazbou.

Designéři se u koncepčního vozu záměrně rozhodli pro důsledné použití trvale udržitelných materiálů, které zřetelně vyjadřují moderní charakter tohoto automobilu. Zcela upustili od použití produktů živočišného původu. Audi e-tron GT concept má díky tomu veganský interiér.

Sedadla a další plochy v interiéru jsou čalouněny velmi kvalitní syntetickou kůží. Na sedacích plochách, loketních opěrkách a středové konzole jsou použity tkaniny, vyrobené z recyklovaných vláken.

Na stropě a obloženích střešních sloupků nalézá uplatnění materiál z mikrovláken. Dokonce i podlahové koberce s dlouhým vlasem jsou vyrobeny z trvale udržitelného vlákna Econyl, které se vyrábí recyklací použitých rybářských sítí.

Se dvěma zavazadlovými prostory je studie Audi e-tron GT concept jako stvořená pro cestování ve velkém stylu. Využívá přitom výhodu koncepce elektromobilu s kompaktní konstrukcí systému pohonu. V zádi s velkým výklopným víkem lze přepravovat zavazadla o objemu 450 litrů. Pod přední kapotou je další zavazadlový prostor o objemu 100 litrů.

Pohon se sportovními výkony a dlouhým dojezdem

Pozoruhodný nejvyšší celkový výkon 434 kW (590 k) prozrazuje mimořádný potenciál čistě elektrického pohonu. Na přední i zadní nápravě je uložen vždy jeden elektromotor. V obou případech se jedná o synchronní elektromotory s permanentním magnetem.

Točivý moment je tak přenášen na vozovku vždy prostřednictvím všech kol. I nová studie Audi e-tron GT concept je tedy samozřejmě opravdové quattro. Přesně vzato se jedná o e-quattro, protože mezi přední a zadní nápravou neexistuje žádné mechanické spojení.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Elektronicky řízený systém koordinuje poměr hnací síly na obou nápravách a rozdělování hnací síly mezi jednotlivá kola. Tím je zajištěna optimální trakce s požadovanou mírou prokluzu.

Díky tomu je zrychlení z 0 na 100 km/h otázkou 3,5 sekundy a za sotva více než 12 sekund pokoří elektromobil hranici 200 km/h. Nejvyšší rychlost je v zájmu dojezdu omezena na 240 km/h. Mezi konkurencí vyniká i možnost užívat si maximálního zrychlení opakovaně, v rychlém sledu za sebou, což není dosud samozřejmostí.

Zatímco v jiných elektromobilech se výkon elektrického pohonu v těchto situacích snižuje, aby nedošlo k přehřátí, dokáže Audi e-tron GT concept díky své důmyslné strategii chlazení poskytovat řidiči maximální výkonový potenciál obou elektromotorů a akumulátorů.

Dojezd koncepčního vozidla podle nové zkušební metodiky WLTP přesáhne hranici 400 kilometrů. Potřebné napájení zajišťují lithium-iontové akumulátory s energetickou kapacitou více než 90 kWh. Plochá sada akumulátorů zaujímá veškerý prostor pod podlahou mezi přední a zadní nápravou.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Rozhodující předností této konstrukce je extrémně nízké těžiště automobilu – porovnatelné s modelem Audi R8 – které má stěžejní vliv na jízdní dynamiku. Řízení všech kol navíc přispívá k dokonalé syntéze agility a preciznosti sportovního vozu, doplněné o nejvyšší úroveň směrové stability.

Systém rekuperace v elektromobilech Audi prodlužuje dojezd až o 30 %, což je zásadní i u tak sportovního vozidla, jakým je Audi e-tron GT concept. Na rekuperaci se podílejí jak oba elektromotory, tak i elektrohydraulická brzdová soustava.

Dochází přitom ke kombinování různých druhů rekuperace: rekuperace manuálně ovládaným brzděním motory prostřednictvím páček na volantu, automatická rekuperace brzděním motory prostřednictvím asistenta pro předvídavou hospodárnou jízdu a rekuperace při brzdění s plynulými přechody mezi elektrickým a hydraulickým zpomalováním.

Do hodnoty zpomalení 0,3 g probíhá rekuperace bez použití konvenčních brzd studie Audi e-tron GT concept, výhradně prostřednictvím elektromotorů – to je případ více než 90 % všech zpomalování. Prakticky všechny normální brzdné manévry jsou tak využívány k nabíjení akumulátorů.

Až v situaci, kdy řidič pedálem brzdy požaduje zpomalení větší než 0,3 g, přicházejí do hry třecí brzdy. Studie Audi e-tron GT concept je vybavena výkonnými brzdami s keramickými kotouči, jejichž výkon neklesá ani po opakovaných extrémních zpomaleních.

Zkrácení doby nabíjení díky 800V systému

Akumulátory studie Audi e-tron GT concept lze nabíjet různými způsoby: kabelem, který se připojí do zásuvky pod víčkem v levém předním blatníku, nebo bezkontaktně indukčním nabíjením (tzv. Audi Wireless Charging). V tomto případě je parkovací místo vozidla vybaveno nabíjecí deskou s integrovanou cívkou, připojenou k elektrické síti.

Elektromobil Audi e-tron GT concept

Elektromobil Audi e-tron GT concept
foto: Audi

Střídavé magnetické pole indukuje přes vzduchovou mezeru střídavé napětí v sekundární cívce, která je uložena v podlaze automobilu. S nabíjecím výkonem 11 kW lze tak Audi e-tron GT concept komfortně nabíjet přes noc.

Mnohem rychleji probíhá nabíjení kabelem, protože čtyřdveřové kupé je vybaveno 800V systémem, který výrazně zkracuje doby nabíjení v porovnání s konvenčními, v současnosti běžnými systémy. Na 80 procent kapacity se akumulátory nabijí za pouhých 20 minut.

Řidič pak má k dispozici dostatek elektrické energie pro ujetí více než 320 km (WLTP). Elektromobil e-tron GT concept lze však nabíjet také na nabíjecích stojanech s nižším napětím, takže řidič může využívat kompletní síť nabíjecích stanic.

tisková zpráva

55 Comments on “Autosalon Los Angeles: dechberoucí elektromobil Audi e-tron GT concept, tentokrát bez kamufláže”

  1. Tady mi něco nesedí. „90kWh baterie a bezdrátovým
    Tady mi něco nesedí. „90kWh baterie a bezdrátovým nabíjením výkonem 11 kW nabijeme za noc.“ Účinnost bezdrátového nabíjení je v laboratorních podmínkách na vzdálenost 10 cm bez překážek mezi cívkami cca 70 %. Takže najednou je z 11 kw 7,7 kW a 90 kwh / 7,7kw je přes 11,5 h. Tak nevím redakce nemáte tam chybu nebo Audi kecá, nebo Němci spí 12 hodin denně, nebo se myslí polární noc v Norsku, kde se počítá s největším odbytem???

  2. Audi z koncernu VW – náskok díky technice – vystavilo
    Audi z koncernu VW – náskok díky technice – vystavilo další z řady elektrických konceptů.
    Kia – taková vysmívaná korejská automobilčička – udělala facelift svého roky vyráběného elektromobilu Soul EV a zvětšila baterii na 64 kW.
    Je snad ještě někomu nejasné, kdo maká a kdo jen kecá?

            1. Souhlasím, že od „GT bych očekával komfort pro
              Souhlasím, že od „GT bych očekával komfort pro pasažéry“. Já také. Otázkou je, proč má toto auto ve jménu GT.
              Pro jednoho jistě, pro dva možná, ale na turistiku pro čtyři je to samozřejmě absolutní nesmysl.
              Chyba tedy nebude ve voze, ale v pojmenování.
              Kdo chce prostě cestovat a mít spoustu místa, ať si koupí Voyagera nebo podobnou krávu. 🙂

  3. Citace:
    „…Střídavé magnetické pole indukuje přes

    Citace:

    „…Střídavé magnetické pole indukuje přes vzduchovou mezeru střídavé napětí v sekundární cívce, která je uložena v podlaze automobilu. S nabíjecím výkonem 11 kW lze tak Audi e-tron GT concept komfortně nabíjet přes noc….“

    – – – – – – –
    Nu paráda.
    Hlavně hodně tepelných ztrát, asi se počítá s vyhříváním garáže…

  4. Inu.. je to od Audi logický krok. Tesla všem německým
    Inu.. je to od Audi logický krok. Tesla všem německým premiovým značkám odebrala (v USA) výrazný podíl v segmentu luxusních limuzín. Stačí se podívat jak za poslední 2-3 roky poklesly prodeje Mercedes S-classe, BMW 7 a Audi A8 a porovnat s růstem prodeje TMS. Navíc v tomto segmentu jsou nejvyšší marže a automobilky na svých vlajkových lodích vydělávají pěkné peníze. Holt, teď po letech klimbání maj co dohánět, aby si ty marže a dolary opět vybojovaly zpátky …:-)

    PS: Je to sice na platformě Porsche Taycan, ale hlavně z profilu vypadá jako obšlehnutá Panamera….

      1. Čísla i grafy pro TMS a TM3
        Čísla i grafy pro TMS a TM3 tady:

        https://cleantechnica.com/2018/10/03/yep-tesla-gobbles-usa-luxury-car-market-8-charts-graphs/

        Čísla a grafy TMX v segmentu SUV tady:

        https://cleantechnica.com/2018/10/01/1-tesla-model-s-dominating-large-luxury-car-sales-in-usa/

        ***

        Je tam srovnání Tesly a konkurence v USA a ještě hezčí srovnání TM3 s hlavními konkurenty.

        V části kde je TM3 s názvem:

        Small & Midsize Luxury Car Sales in USA (January–October 2018)
        se dá klikat nad grafem na jednotlivé měšíce. Tam je propad konkurentů ještě drtivější …:-)

        ***

        Zajímavá je informace, že od Q3 Tesla dodává TM3 zákazníkům přímo do domova resp do práce a dále chce prodej mimo sohwroom za účelem zmírnění logisitického pekla ještě navýšit…

        (As part of this effort, we plan to continue to expand direct deliveries to customers at their home or office, a service we launched in Q3 to improve customer convenience.”‘)

        https://cleantechnica.com/2018/10/02/tesla-breaks-quarterly-delivery-record-with-83500-deliveries-in-q3/

        1. Ohledně toho grafu „Small & Midsize Luxury Car Sales in
          Ohledně toho grafu „Small & Midsize Luxury Car Sales in USA“.
          Když jsem se na to díval a klikal, tak mi nepřijde, že konkurece měla nějaký propad prodejů. Jediné auto, které kleslo snad bylo AUDI.

          Ale jinak mi přijde že počty prodejů v průměru mají ty automobilky pořád stejné. Tj. počty neklesly.

          Ale naopak Model 3 obrovsky narostl. Ale nevím na úkor koho. Protože jak jsem klikal, tak si mýslím, že ostatním prodeje moc neklesly, resp. ne o tolik aby to mělo takový vliv na prodeje Modelu 3.

          1. Původní příspěvek se týkal spíš propadu prodeje
            Původní příspěvek se týkal spíš propadu prodeje luxusních limuzín v USA (Merceds S, BMW7 , AUDI A8 …) . Grafy TM3 jsem až tak nestudoval, ale faktem je že TM3 roste na úkor STAGNACE zbytku konkurence ve střední třídě. V případě, že by Tesla neexistovala vůbec, tak ostatní prodají o desetitisíce aut víc ( rozdělí si její současný prodej mezi sebe a rostli by). Není lehké ani provnávat mezi sebou roky 2017 a 2018 . Po daňové reformě D. Trumpa maj teď lidi víc peněz a utrácejí za předměty zbytné a taky zboží dlouhodobé spotřeby. Samozřejmě se můžu mýlit …

            K tematu prodeje TM3 link s více značkami k porovnání taky tady:

            https://connect.zive.cz/clanky/tesla-model-3-je-nejprodavanejsim-americkym-automobilem-vusa/sc-320-a-195454/default.aspx

              1. Podle standardu se v USA myslí prodejem moment, kdy
                Podle standardu se v USA myslí prodejem moment, kdy vlastnictví auta přejde z dealera resp. automobilky (Tesla nemá dealery) na zákazníka.
                Aktuální stav reálných objednávek zná jenom Tesla (stávající minus splněné plus nové minus zrušené) ale v létě na electreku psali, že maj vyprodanou výrobu na 19 měsíců dopředu

                https://electrek.co/2018/07/03/tesla-model-3-long-backlog-reservations-production-rate/

                ***

                Clo se dává jenom na auta dovezená na kontinentální území USA. Auta (jedno jestli německá / japonská/ jiná) vyrobena v US závodech jsou bez cla. (BMW vyrábí v Jižní Karolíně, VW v Chattanoga v Tennessee, Mercedes v Alabamě .. v podstatě všechno v jižanskejch státech, kde je levnější pracovní síla)

                1. Mezi nejvíc „americkejma“ autama jsou i 4 japoncí vyrobení
                  Mezi nejvíc „americkejma“ autama jsou i 4 japoncí vyrobení v americkejch továrnách. Americký značky mají hodně komponatů či celků z dovozu čili je to made in někde a assembled in USA. Mám snad i nějaký trenky či hadry kde se to píše. Každá zmínka USA se evidentně počítá.
                  I slavnej zachránce emerickýho leteckýho průmyslu a národní hrdost Boeing Dreamliner je taky poslepovanej z celků vyrobenejch a dovezenejch z celýho světa a ne jen v emerice, ale píár mašina jede tvrdej patriotismus. Britové strášně prskaj, když se jim připomene že Jaguár ipace je indický auto vyrobený v Rakousku. Prostě to vytěsňujou a vytěšujou se z toho co je :)))

              2. Auta se neobjednávala před 3mi lety, ale pouze rezervovala.
                Auta se neobjednávala před 3mi lety, ale pouze rezervovala. Objednávka probíhala až o pár let později na výzvu, když už továrna měla co dodat, tedy měla výrobní kapacitu.
                Dotace/zvýhodnění ještě nejsou ukončeny. Teprve bude končit 1. vlna a pak bude následovat 2. nižsí a pak i další ještě nižší. Čili ješte dlouho nečo bude. Ovšem pokud to přežije politické či hospodářské tlaky.

  5. No jedinu vyhodu oproti Tesle to ma asi len v tom 800V
    No jedinu vyhodu oproti Tesle to ma asi len v tom 800V systeme. Inakk nechapem tu vyhodu predisplayovania palubky. Mat display na klimu, display na radio, display na budiky,… Tesla ide lepsim smerom. Naviac dnes su in ohybne displaye, tak preco nechcu vyuzit ich vyhody a spravit jeden zakriveny display? Mozno po roku 2025 🙂

    Kazdopadne kvoli cene to bude nepouzitelne auto. Vsetky tie super vychytavky su tam na mastenie ega a aj cena bude taka. Predpokladam, ze bude drahsie nez Tesla.

      1. Tak lepší. Vzadu je evidentně stejně místa jako v e-tron,
        Tak lepší. Vzadu je evidentně stejně místa jako v e-tron, takže člověk tam musí mít nohy naštorc, aby se mu tam vešly. I když tady u sporťáku je to asi jedno. Každopádně by měli u všech aut jasně napsat, že jsou 4 místné a nikoli 5ti. 5 lidí se tam prostě nevleze, pokud pátý není kojenec.

        1. Pokud nebudete sedět vzadu uprostřed, tak nohy v e-tronu v
          Pokud nebudete sedět vzadu uprostřed, tak nohy v e-tronu v pohodě složíte. Ale tak je to v mnoha autech, kde uprostřed jsou ovládací panely pro zadní cestující.
          Já už jsem si zvykl, že auta jsou dneska běžně jen 4 místná, že 5. místo vzadu uprostřed je nouzovka. Ale o to mají více prostoru krajní místa a vzhledem k tomu, jak často vozím v autě 5 lidí, tak konkrétně mě to netrápí.

    1. Zajímalo by mne jak rychle se to bude nabíjet na 400V
      Zajímalo by mne jak rychle se to bude nabíjet na 400V rychlonabíječkách 😉 (žádné jiné zde nejsou) Jo a jak jsou napájeny rychlonabíječky 800V? Další měničový stupeň s účinností parního cyklu?
      Moc nechápu proč by 800V měla být výhoda. Čím vyšší napětí, tím vyšší riziko při servisu vozu. Zajdi se zeptat svého automechoše jestli do toho strčí svý pracky. Řeknu Ti jasně. Nestrčí. A hned při prvním problému (třeba ožranej silovej kabel) se výhoda stane nevýhodou v malé konkurenci servisáků.

      1. Rychlonabíječky 800V budou napájeny stejně jako 400V. Tzn.
        Rychlonabíječky 800V budou napájeny stejně jako 400V. Tzn. na 3 fáze 230V. Používá se totiž zapojení Lx-N (ne Lx-Ly), stačí se podívat na datasheety rychlonabíječek, jaké vyžadují proudy.
        800V má výhodu v menších kabelech a menších ztrátách u vyšších výkonů.
        A co se týče automechanika, riziko je stejné jako u 400V baterie. Prostě když tam strčíš ruce a neodpojíš to, tak tě to zabije. 🙂 Každý musí vědět, že než šáhnu do vnitřku, musím odpojit baterii a provést test. Stejně jako když elektrárny dělají servis na drátech VN, tak přes samotným servisem se člověk musí přesvědčit, že dráty nejsou pod napětím.
        Automechanici si doplní vzdělání na EV stejně jako když chce místo starých Favoritů, kde si pomálu vystačil jen s kladivem a šroubovákem, servisovat poslední Octávky.

        1. Mohl byste mi vysvětlit, jak jste myslel to zapojení LX-N a
          Mohl byste mi vysvětlit, jak jste myslel to zapojení LX-N a LX-LY? Na průmce nás učili, že napětí mezi fázemi je 400V a mezi fází a nulákem 230V, ani jedno z řešení nenabízí kýžené napětí 800V, tudíž se bez měniče pravděpodobně skutečně nabíječka neobejde! Nebo bude mít vlastní transformátor připojený k VN síti s výstupem 800V místo běžných 400V.

          1. DC nabíječka nefunguje tak, že pouze usměrníte
            DC nabíječka nefunguje tak, že pouze usměrníte střídavý proud na stejnosměrný a pustíte to do auta. Je tam VŽDY měnič, který nejen usměrní, ale i reguluje výstupní napětí dle požadavku auta v určitém rozsahu. DC nabíječka je sice zapojena 3-fázově, nicméně využívá se zapojení fáze proti nuláku. Tj. 3x230V. Jako kdybyste měl zapojené tři jednofázové spotřebiče zapojené do jednotlivých tří fází proti nuláku. Je to jasnější?
            Jinak já netvrdím, že bez měniče se nabíječka neobejde. On je měnič součástí všech rychlonabíječek, i těch dnešních.

            1. 3x230V po usměrnění ale nedá 800V pokud tam není
              3x230V po usměrnění ale nedá 800V pokud tam není násobič.
              Dobrá usměrnění nechme z výše napsaného je jasné 400*sqrt(2) – víc z třífáze nikdo jednoduše nedostane. Ledažeby součástí PFC filtru byl zvyšující měnič.
              ano, měnič je v každé rychlonabíječce, ale je rozdíl jestli je to snižující měnič či zda je to snižující/zvyšující měnič. No asi budu rád za 350V ve svém voze. Jednoduché nabíjení, jednoduchý servis.

              1. Samozřejmě v každé DC nabíječce je měnič napětí.
                Samozřejmě v každé DC nabíječce je měnič napětí. Takže je v podstatě jedno, zda máte 400V nebo 800V nabíječku. Měnič napětí je tam jednak kvůli tomu, že ze sítě máte napětí v určitém rozsahu, takže to nestačí jen jednoduše usměrnit a jednak i výstupní napětí musí být měnitelné v určitém rozsahu, jak dovoluje norma CCS a chce auto. (pro CCS 1.0 je to 50-500V, pro CCS 2.0 je to 200-1000V)
                Nevím z čeho usuzujete, že 800V systém bude složitější na nabíjení a servis. Je to především o konfiguraci článků, jaké napětí v sérii dají dohromady. Až budete jednou auto nabíjet 300 kW, tak kabel pro 400V byste sotva unesl.
                Jinak sazmořejmě 800V nabíječka (CCS 2.0) je zpětně kompatibilní, takže svoje stávající auto na ní nabijete. Pouze auta s 800V systémem budou mít výhodu vyššího výkonu na tom samém kabelu.

    2. Oproti Tesle S se mi ten interiér líbí podstatně víc.
      Oproti Tesle S se mi ten interiér líbí podstatně víc. Tesla je zevnitř hnusná, ale samozřejmě to je věc vkusu.

      Já bych řekl, že jediná nevýhoda oproti Tesle je (zatím) neexistující síť rychlonabíječek, ale to se má brzo změnit. Ale třeba v ČR je to celkem jedno, tady taky těch SC moc není, že?

      1. Tak na SK by uz napriklad mala fungovat ultra-fast nabijacka,
        Tak na SK by uz napriklad mala fungovat ultra-fast nabijacka, kde sa vyuzije tych 800V. Sam som zvedavy. Trochu ma mrzi, ze Tesla nejde do vyssich voltazi. Neviem ale ake su s tym problemy.

        Nez pride toto auto na trh, tak siet uz bude rozsiahla aj ked Tesla bude mat okrem tychto spolocnych stanic aj SC. Osobne si ale myslim, ze tychto autu budu predavat v stovkach kusov mesacne, takze je to uplna minorita. Pred 5timi rokmi by ma to ohromilo ale dnes je to uz nuda.

Napsat komentář