Autosalon Detroit 2015: Google o robotických autech

Jan Horčík - 15 Leden 2015

Nedlouho po vystoupení Elona Muska, šéfa Tesla Motors, se na konferenci Automotive News World Congress na autosalonu v Detroitu objevil také zástupce společnost Google. Rozpovídal se o robotických autech.auto robotické auto Google prototyp

Prototyp robotické auta Google s LIDARem na střeše (jen ten má hodnotu $75 000, v přepočtu přes 1,5 mil. korun). Dnes už ale firma testuje nové prototypy s menšími a levnějšími LIDARy.
foto: Google

Za společnost Google vystoupil na konferenci Chris Urmson, který vývoj robotických aut vede. Na úvod prezentace zmínil, že spolupracuje s celou řadou světových firem - baterie dodala společnost LG Chem, LIDAR (laserový radar) zase Bosch, řízení ZF Lenksysteme.

Další firmy, které se projektu účastní jsou RCO, Continental, FRIMO a Roush. Auta v sobě dokonce mají zabudované čipy společnosti Nvidia. Ta mimochodem aktuálně představila na veletrhu CES v Las Vegas svůj hardware pro robotická auta. Většina softwaru pak prý běží na Linuxu.

Urmson potvrdil, že Google ohledně robotických aut zkoušel jednat také s velkými automobilkami jako GM, Ford, Toyota, Daimler a dalšími. Překvapivě řekl, že neočekává příliš velké regulatorní překážky při uvádění aut na trh - čehož chce Google dosáhnou do roku 2020.

Mnohem důležitější je podle Urmsona soustředit se na to, aby auta byla "sociálně akcetována". Potvrdil také, že vozy zatím nebyly testovány v zimních podmínkách, takže první státy kde se robotické vozy Google objeví budou spíše ty jižnější a slunnější.

Testovací robotická auta Google dosud najela přes 1 120 000 km bez nehody - tedy, bez robotické nehody. Několik menších karambolů totiž způsobil lidský faktor.

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily