Audi kombinuje elektroauta s domácími bateriemi do virtuální elektrárny

Jan Horčík - 22 Leden 2018

Vybrané domácnosti v Ingoldstadtu a Curychu mohou nově využívat chytrou energetickou síť. Tu tvoří fotovoltaika, domácí baterie a baterie v elektroautě.auto audi smart energy network

Už letos nebo nejpozději příští rok má jít na trh první elektromobil Audi e-tron Quattro, který už automobilka pilně testuje
foto: Audi

Audi se spojilo s curyšským softwarovým start-upem Ampard. Ten vyvinul kontrolní systém, který dokáže inteligentně pracovat s elektřinou z domácích solárních elektráren.

Chytře si tedy rozhoduje, jakou část vyrobené elektřiny okamžitě spotřebuje a jakou si uloží do domácího úložného zařízení - baterie. Případně kolik jí uloží do připojeného elektroauta.

Audi tímto krokem jde ve šlépějích automobilky Tesla i dalších, kdo už nevnímají auto jako samostatný produkt, ale jako součást celého energetického systému.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

No tak ted jsou virtualne desek kroku pred Teslou... V realu jsou sice 100 let za opicema, ale to dnes nikoho nezajima. Dnes se hledi na to kdo ma jakou vizi.
Tak ci onak, ja si pockam na TM3.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nechcen Vám brať ilúzie, no TM3 je zatiaľ tiež len virtuálna kočka v mechu. Nechcel by som ne ňu roky čakať ako volakedy na žiguli a netušiť čo všetko bude mať a koľko ma to bude stáť.
Inak to, čím sa tu tak chváli Audi, roky doma prevádzkujem.

Cekani na TM3 v klidu preckam s jezdenim v Nissan Leaf. Cim drive prijde Tesla tim lepe. Ale zasadni je ze nejezdim spalovaci rakovinou.

Jestli jsem to pochopil dobře tak ale není možné v tomto systému z vozu vzít energii zpět na pokrytí chodu domácnosti. Čili jde jen o to přerozdělit energii vyrobenou ve FVE mezi baterie v domácnosti a baterie ve voze?

v zásade sa to dá, podľa tunajšieho prispievateľa to dokázali z leaf-a, odoláva ion.
jednoduchšie je ukladať energiu do "teplej vody" (ušetrísa spotreba zo siete), auto zvyčajne nie je doma počas dňa.
slnečná elektráreň by musela byť na parkovisku v práci a potom nabité auto "exploatovať" doma.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Lenže z teplej vody si auto nenabiješ. Jednoznačne treba ísť do domácich batérií takej kapacity aby vedela uložiť celodennú výrobu z ktorej si potom trochu preleješ do auta. Využívať drahú baterku v aute ako zdroj energie do domu je, podľa mňa? hlúposť. Nerobil by to nikto, kto má 100kWh baterku. O využívaní kapacity z pidibatérií, a la leaf ako zdroj energie v dome môže snívať iba Nissan. Je to na smiech.

lenže "domáca batéria" posunuje akú takú návratnosť do nesmierne vzdialenej budúcnosti. a na inom fóre už prebehli exkurzie a odovzdávanie reálnych skúseností s FVE + spotreba doma + nabíjanie BEV. aj s realnosťou návratnosti domácej batérie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Doba návratnosti je samozrejme silne závislá od vstupnej investície. Ak si kúpiš LFP, tak s návratnosti sa tak skoro nedočkáš. Našťastie existuje aj iná možnosť do 5 rokov. To sa dá?

Já tyhle řeči o návratnosti nesnáším. O jaké návratnosti tu pořád lidi přemýšlí?

Kdyby někdo chtěl šetřit a mluvit o návratnosti, tak by si místo BMW koupil nejlevnějčí Dáčii. A v porovnání s ní se mu to BMW nevrátí nikdy za celý život.

Jenže ono to všechno není o návratnosti (to je dnes nějaká modla, enbo co), ale o tom na co má člověk peníze a co vlastně chce.

Nebo snad ona samotná koupě auta je návratná investice? Oni ty peníze za to auto se někdy vrátí? Nevratí.
Nebo koupě, či stavba domu. Ten dům si lidi staví proto aby v něm bydleli a ne kvůli tomu aby ho za rok prodali a měli zisk.
Tak o jaké návratnosti tu je řeč? Všechno je jen o tom, co chci. Chci mít luxusní auto s velkým výkonem a honit si v něm brko, tak si koupím BMW, jestli na něj mám. Jestli na něj nemám a jsem socka, tak si budu honit brko ve Fabii RS a ukazovat jakej jsem frajer.

Stejně tak je to o tom domu. Dům si mohu postavit za 1 milón, ale i za 10 miliónů. V obou se dá bydlet, jen je to o tom na co člověk má a co vlastně chce.

Jestli chci FVE, kokupím si FVE. Jestli chci zárověň využívat to FVE na co nejvíc, koupím k nim i baterie, protože jinak je elektřina vyrobena behěm dne většinou nevyužitá.
Jestli chci elektromobil, kopím si elektromobil, jestli na něj mám, nebo si počkám až bude levnější.

Ale proboha není to o nějaké pitomé návratnosti. To je jen výmluva proč si něco nechci koukpit. Musím to na něco svést. A Návratnost je moderní slovo, takže je to vhodný kandidát na koho to svedu, že si nemůžu koupit tu baterku k FVE, protože by se mi to nevrátilo? A dům se mi vrátí? A auto se mi vrátí? A počítač, nový mobil, nová televize, nová kuchyň se mi vrátí? Asi těžko. Nic se nevrátí.

Návratnost je jen výmluva.

No, návratnost... :)

Někdy to i jde. Ale musí být člověk trochu kreativní. V mém případě to samozřejmě tak horké není ale pro ilustraci (velice zkráceně):
- dojíždím autobusem+metrem cca 1 h
- autem by to bylo (ať nežeru) za 1/2 hodiny
= 1 h denně uspořena...

No a pak už jen tu hodinu každý den dobře využít :)
Brigáda za 200/h udělá ročně 50 tisíc.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Já myslím že jsem se snažil vyjádřit to samé. Jde vám o to, že buď budete chtít se vozit v autě do práce za kratší čas tak si připlatíte. A najděte si brigádu kterou to zaplatíte. Nebo oželíte "ten luxus" se vozit v autě a pojedete hromadnou. Ve které si ale můžete i pospat, přečíst noviny apod. Obojí má své. Takže je jen na vás co vlastně chcete. Ale ve výsledku nikde neušetříte. Do té práce budete muset tak jako tak.
A něco podobného taky řeším. Autem bych byl v práci dřív, dřív i doma, ale zase bych nemohl napsat tento komentář, protože doma bych na něj neměl čas. Také go v klidu napíšu ve vlaku a přečtu si další zprávy.

Tušé.

To pospávání/čtení samozřejmě dobře znám a záměrně jsem ho nezmínil abych nezředil myšlenku.

Lidé dojíždějící automobilem to ale nějak zvládají aniž by pospávali. Jistě, produktivní čas mají řidší, asi budou i dříve unavení.
A brigáda byl jen příklad toho nejmenšího zisku. Každá investice je "subjekt" který nám nějaký čas sebere - například čas který strávíme studiem ovládacích a informačních panelů FVE systémů. I ten bankovní účet není úplně zadarmo, opět ho platíme svým časem při kontrole výpisů atd. Dojíždění zase vyžaduje si sednout 4* ročně k PC, proklikat se ke správné volbě a zajít k automatu aktualizovat údaje na lítačce.

Ale z čistě materiálního hlediska (bez osobní časové investice) to podám ještě jinak - nemusím shánět brigádu, mohu v práci zůstat o hodinu déle, nebo jsem podnikatel a zvládnu zařídit více "podnikání", nebo jsem požitkář a tu hodinu investuji do sebe na vzdělávání, spaní... cokoliv. Každý s automobilem získal 1 hodinu denně na cokoliv co se mu zamane.
Důležitá je tady ta změna z "musím trávit čas v autobuse, dobíhat autobusy, na zastávkách čuchat náklaďáky, tlačit se v metru" na "mám volné ruce a tu hodinu si zhodnotím sám podle sebe". Někdo vydělá 50 tisíc ročně, někdo 200 tisíc, někdo to prospí a někdo se bude vzdělávat. Všichni s autem získali možnost volby jak utratit svou hodinu. Ostatní se rozhodli svou hodinu proměnit na větší čerstvost, čtení...

Na druhou stranu i lítání kolem auta sebere nějaký čas a ten člověk v autobuse může vydělávat psaním článků.

Moje dilema samozřejmě je "chci ztrácet méně času dojížděním, být dříve doma". Budu unavenější ? Jistě. Když tu hodinu prospím tak to bude nula-nula proti dojíždění.
S tím rozdílem že mám otevřené možnosti.

Jaká je cena hodiny strávené s rodinou ?

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Tak tak tak.
Mám toto dilema přesně teď taky a zatím nejsem rozhodnutý jak to vyřeším. Teda zatím jsem moc líný na to abych hledal nové auto. Možná ještě počkám až bude nějaká levnější elektrická ojetina. :-)

Odpověď na poslední otázku je velmi jednoduchá. Cena hodiny strávené s rodinou je nenahraditelná a nezaplatitelná.... :-)

pokojne :-)
1. prekárali sme sa o akumulácii elektriny zo slnka
2. tvrdil som, že je tu možnosť akumulácie do teplej vody;
oponoval mi že z bojlera auto nenabijem.
3. napísal som, že batéria predĺži návratnosť priďaleko.

a k tebe - skutočná návratnosť už je. a nie je to bublina, ktorá praskne. ja si vždy prečítam celé vlákno. alebo ctrl c/v na vetu, odsek, s ktorým nesúhlasím.
aby som upresnil - ja som v útlom detstve zažil ekologické správanie o akom sa dnešným ekológom ani nesníva. a podobne aj energie z obnoviteľných zdrojov, od vetra, cez kúrenie drevom, ...a všetkom sa najprv EKONOMICKY posúdilo. či ťahať kilometre vedenie, či postaviť stožiar, kúpiť lúhové batérie. či voziť desiatku kilometrov uhlie, či spíliť pár stromov.

Reagoval jsem jen na tu návratnost.
Omlouvám se já se trochu rozlítil, protože jsem právě zkolaudoval dům. A tu "návratnost" jsem řešil poslední 3 roky pořád.
Nakonec jsem přišel na to že to o nějaké návratnosti vůbec není.
Fakt ne. Je to jen o tom co chci. Bydlet můžu i v maringotc. Takže dům za několik miliónů by se mi nikdy nevrátil.
Ale já jsem chtěl dům proto jsem do něj ty peníze dál. Věděl jsem že chci FVE panely tak jsem je pořídil, viz že chci i baterii tak si ji všem pořídím. Ale vůbec nepočítám s tím že by se mi to vrátilo.

To něco na pro mne nějakou přidanou hodnotu takže ty peníze z mého pohledu nejdou vyhozené. Pro mne ne. Že se to jinému pozorovateli nemusí líbit je věc jiná. On by si to třeba nekoupil. Ten jiný si zase koupil BMW za milion, které má zase pro něj určitou přidanou hodinu. A pro mne nemá.

Takže za mě rozhodně "návratnost"je jen výmluva proč si to nechci koupit.

veď som začal smajlíkom.
aj ja som vychladol.
aj ten dom má návratnosť - dnes v ňom bývam, už riešim vek a blízku nemohúcnosť - tak ako to bmw predám (lebo mi neobnovia vodičský), predám dom a kúpim si byt v bezbariérovom činžiaku (asi ten, kde sme začínali), pretože ak mi v dome vypadne kúrenie, voda, musím zháňať opravára, v činžiaku sa v kresle priveziem k dverám a zakričím.
za zbytok zpredaja opatrovanie.
;-Q

Tak na tom něco je. :-)))

Já to mám vymyšleno tak, že jsem si postavil pasivní dům, takže, například i když teď bylo kolem nuly, ja odjel na dovolenou a vypnul jsem veškeré topení, tak teplota v domě za týden klesla z 22 "jen" na asi 15 stupňů. Takže já jsem spokojen.

Obrázek uživatele Radovan

Když jsme u toho spíliť pár stromov, tak to je v ČR aktuální mediální hit. Páč nám stromy zabíjejí řidiče ve velkém. A "experti" v médiích mají jasno - nie spíliť zopár stromov, ale všetkých naokolo. Takže máme problém, jak vyrábět elekřinu z biomasy, na pár let vyřešen. A ještě nám nebudou ubývat - na trhu práce velmi nedostatkoví - řidiči. Které ty neukázněné stromy při svém pobíhání po silnici zabíjejí. Dokonce mají i akční skupinu, která naoko v klidu stojí nehybně u silnice. Ale na poslední chvíli vypustí před auto - doposud svými větvemi krytou - divou zvěř. A tím řidiče zabijí. Zákeřňáci.
Jak říkal tuhle jeden moudrý stařec - blbost lidská je věčná a nekonečná :-)

---

Elektromobil Peugeot Ion nový od 4/2014, najeto 69 tis. km, od 5/2016 druhý ojetý Peugeot Ion pro ženu, najeto 27 tis. km, elektrokolo Agogs SilverGo od 10/2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999, dřevodům sendvičový panel od 2000.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

... možnosť návratnosti do 5 rokov.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

VW Audi = náskok díky tech.... anebo dízlblejt?? :))))))))

Obrázek uživatele Joe

No to jsem z toho paf na co všechno v Audi nemyslej... Hlavně že maj už v běžným prodeji x elektromobilů, dodávek i elektro trucků, sériová výroba EV frčí v Ingolstadtu naplno, určitě stavěj gigatovárny i těch vlastních nabíječek maj po Evropě nepočítaně, tak to už chce jenom tu třešeň na dortíku a všechno pěkně vertikálně optimalizovat...:-)))

---

Fotovoltická elektrárna 9 kw -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Tak hlavně aby to zase netestovali 40 let. :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky.

Jak vkládat odkazy bez registrace. Stačí vložit mezeru www. link.com
www.freeghosn.com #freeghosn

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicBUS2BUSAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolAmper 2019Kariéra EVC Group