Americká armáda nechce ropu: sází na elektrická auta

Fosilní paliva jsou pro každou armádu obrovským břemenem. Každý litr benzínu, který nemusí armády spotřebovat, ušetří stovky dolarů a pokud jde o válečnou zónu, také mnoho životů. Není divu, že nejbohatší a nejmodernější armáda světa – americká armáda, se snaží zcela zbavit závislosti na ropě a dalších fosilních palivech.

Elektrický náklaďák Smith Newton americké Námořní pěchoty
foto: US Marine Corps

Elektrický pohon je pro armádu doslova zázračnou technologií. Z čistě vojenského hlediska jsou elektrická vozidla téměř nehlučná a vydávají zanedbatelnou infračervenou (tepelnou) stopu. Pro protivníka jsou tak nesnadno odhalitelná.

Obrovskou taktickou (či rovnou strategickou) výhodou je, že elektrická auta nepotřebují neskladný benzín. Elektrickou energii lze vyrábět decentralizovaně, přímo na základnách – třeba pomocí solární nebo větrné energie.

Odhaduje se, že v Afghánistánu přišel každý litr paliva pro bojová vozidla americkou armádu na 2000 dolarů v přepočtu 2000 Kč. Důvod vysoké ceny je prostý. Benzín se dopravoval (a stále dopravuje) v konvojích z Pákistánu. Každý konvoj muselo hlídat desítky vojáků a řada obrněných vozidel. Konvoje byly často vystaveny útokům povstalců nebo nástražným výbušným náložím (IED).

Ostatně první „vojenská elektrická vlaštovka“ již existuje. Je jim elektrická motorka Zero MMX pro speciální jednotky, o které jsme na našich stránkách referovali již dříve. Zero MMX vyniká přesně takovými vlastnostmi, jaké jsme popsali výše. Zatím je brzy říct, zda ji uvidíme ve výzbroji americké armády, ale její výhody pro vojáky jsou nezpochybnitelné a lákavé.

Dalším příkladem je americká Námořní pěchota, která nakoupila pro své potřeby dvě elektrická nákladní vozidla Smith Newton. Náklaďáky dokáží uhánět rychlostí až 90 km/h. Bez nákladu ujedou 200 kilometrů, plně naložené (cca 7 tun) 80 kilometrů.

Americká Námořní pěchota má s energetickou nezávislosti velké plány. Do roku 2015 chce snížit svou energetickou náročnost o 30 % a v maximální možné míře rozvíjet obnovitelné zdroje energie. Celá americká armáda pak chce do roku 2040 fungovat bez použití fosilních paliv.

Zájem americké armády o elektrická auta může vést k obrovské psychické i finanční vzpruze pro celý elektromobilový průmysl. Armádní miliardy jistě uvítají například vědecká střediska, která vyvíjejí nejnovější typy baterií.

11 Comments on “Americká armáda nechce ropu: sází na elektrická auta”

  1. vím že je v dnešní době
    vím že je v dnešní době velmi cool se ohánět sluneční a větrnou energii, ale tenhle koncept nebude nikdy pořádně fungovat. Už vidím jak američani mávají na talibánce „Počkejte s útokem o pár dní, než nám vítr dobije baterky“ 😀 Takže reálně bych to viděl tak, že pro novináře a veřejnost se někde postaví ze dva větrníky poblíže základny aby na oko vyráběli elektřinu a jinak bude někde v táboře zakutanej malej atomovej reaktor. Ten jedinej dokáže dát pár MW energie pro nějakou tu desítku vozidel.

  2. tak to je – pekna kravina,
    tak to je – pekna kravina, asi sudruhovia nepocitali s koncentraciou energie, ked stoji liter paliva 2000 dolarov tak som zvedavy ci bude kWh energie ktora bude nabijat hociake vojenske vozidlo lacnejsia- odpoved pozname, nebude, nehladiac na to ze vozidlo s normalnym dojazdom a vykonom bude nepouzitelne tazke (a to pisem len o vozidlach typu LRV, lahke prieskumne, neviem si predstavit nieco take ako Oskosh alebo tank) takze jedine co bude vediet nahradit solarny panel alebo veterna elekraren je napajanie el pristrojov a nie dopravu

  3. Tak a je to. Elektricka era
    Tak a je to. Elektricka era zacina. V najblizsich rokoch uvidime silne restrikcie na decentralizovanu vyrobu elektriny (prekazky pri nakupe solarnych panelov a veternych turbin pre beznych obcanov) a prudsie zvysovanie ceny energie. Keby niekto fakt nevedel preco, tak preto aby sa nahradil zdroj penazi, ktory generuje ropa.
    Svet prechadza na elektricku dopravu.

Napsat komentář