Americká armáda dokončuje robotického lovce ponorek

DARPA je americká výzkumná agentura, která se zabývá vývojem pokročilých technologií pro armádu. V roce 2010 začala pracovat na robotickém lovci ponorek. A už má téměř hotovo.

Robotická loď ACTUV dokáže sledovat ponorky na volném moři dlouhé měsíce
foto: DARPA

Projekt označovaný jako ACTUV (protože armáda miluje zkratky) začal už v roce 2010. Nyní se více než 140 tun vážící námořní dron konečně blíží dokončení v loděnici Vigor v Oregonu.

První ostré zkoušky autonomní/robotické lodi začnou v lednu a únoru 2016. Budou pokračovat po dobu následujících dvou let poblíž San Diega. Loď dokáže samostatně operovat na moři celé měsíce.

Hlavní funkcí ACTUV bude sledovat pohyb cizích dieselových ponorek, a to i dlouhodobě. Hlavní výhodou proti jiným podobným lodím je v nákladech i v tom, že uveze větší náklad než běžné lodě s posádkou.

Zatímco loď s posádkou stojí deně $700 000, ACTUV vyjde podle Scotta Littlefielda z DARPA na nějakých $15 000 až $20 000. Zároveň může plnit i jiné úkoly než jen sledování ponorek, například poslouží i jako minolovka.

ACTUV nenese žádné zbraňové systémy. Politika Pentagonu prozatím zakazuje jakýmkoliv autonomním strojům používat smrtící zbraně. Což neznamená, že by se tato politika nemohla během následujících let změnit.

7 Comments on “Americká armáda dokončuje robotického lovce ponorek”

    1. Problém s virtuální
      Problém s virtuální válkou na dálku je odezva. Třeba letecké souboje jsou v takovém případě obvykle skoro nemožné, protože jste připojen přes satelit a odezva dosahuje klidně půl sekundy. U ponorek to asi nebude úplně zásadní, ale u letadel je to likvidační. Proto se snaží vyvíjet stále autonomnější bojové prostředky.

Napsat komentář