Americká armáda dokončuje robotického lovce ponorek

Jan Horčík - 11 Listopad 2015

DARPA je americká výzkumná agentura, která se zabývá vývojem pokročilých technologií pro armádu. V roce 2010 začala pracovat na robotickém lovci ponorek. A už má téměř hotovo.americká armáda ACTUV lovec ponorek stopař dron robotická loď

Robotická loď ACTUV dokáže sledovat ponorky na volném moři dlouhé měsíce
foto: DARPA

Projekt označovaný jako ACTUV (protože armáda miluje zkratky) začal už v roce 2010. Nyní se více než 140 tun vážící námořní dron konečně blíží dokončení v loděnici Vigor v Oregonu.

První ostré zkoušky autonomní/robotické lodi začnou v lednu a únoru 2016. Budou pokračovat po dobu následujících dvou let poblíž San Diega. Loď dokáže samostatně operovat na moři celé měsíce.

Hlavní funkcí ACTUV bude sledovat pohyb cizích dieselových ponorek, a to i dlouhodobě. Hlavní výhodou proti jiným podobným lodím je v nákladech i v tom, že uveze větší náklad než běžné lodě s posádkou.

Zatímco loď s posádkou stojí deně $700 000, ACTUV vyjde podle Scotta Littlefielda z DARPA na nějakých $15 000 až $20 000. Zároveň může plnit i jiné úkoly než jen sledování ponorek, například poslouží i jako minolovka.

ACTUV nenese žádné zbraňové systémy. Politika Pentagonu prozatím zakazuje jakýmkoliv autonomním strojům používat smrtící zbraně. Což neznamená, že by se tato politika nemohla během následujících let změnit.

Zpět na HybridPřidat komentář

Je to celkom zaujimavé, podla mňa v najbližších rokoch budú autonómne vozidlá, plavidlá a neviem čo ešte iba expandovať.
Napr. tento rok v Amsterdame idú testovať robotické lode pre ľudí a tovar. http://blaze.sk/roboticke-lode-ovladnu-kanaly-amsterdamu/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A jen jen otázkou času, kdy nějaký chytrolín přijde s robotickým lovcem robotických lovců ponorek.
Co takhle robotické objetí zdarma?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nj, ale skus Assadovi povedat aby zlozil zbrane, lebo vo virtualnej bitke zapad porazil Rusov:)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Letajici drony ovladane na dalku maji take ucinne zbrane, tak proc ne tyto vodni drony. Staci nejaky operator 1000-ce mil daleko, ktery da pouze pokyn k odpaleni a je to. Valka robotu se blizi. Mozna by bylo vubec nejlepsi, kdyby se valcilo jen virtualne.

Obrázek uživatele Josef

Problém s virtuální válkou na dálku je odezva. Třeba letecké souboje jsou v takovém případě obvykle skoro nemožné, protože jste připojen přes satelit a odezva dosahuje klidně půl sekundy. U ponorek to asi nebude úplně zásadní, ale u letadel je to likvidační. Proto se snaží vyvíjet stále autonomnější bojové prostředky.

pokud se bavime o dronech, tedy plne autonomnich strojich, kterym pouze operator dava prikazy typu znic to a to, tak nevadi odezva ani 10s

Obrázek uživatele Josef

Jistě, u podobného typu stroje to až tak nevadí, nicméně u střetů s vysokou intenzitou budou muset být podobné stroje schopny autonomně reagovat na napadení a bránit se, protože než obsluha zareaguje, bude po všem.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station