Američané chtějí dát sbohem technologii GPS

V době, kdy Evropa vysílá do vesmíru další satelity svého navigačního systému Galileo, pracuje americká armádní výzkumná agentura DARPA na novince, která má často málo spolehlivé GPS zcela nahradit.

Satelit navigačního systému Galileo
foto: ESA

Problém s GPS je ten, že o v některých situacích značně nespolehlivé zařízení. To je dáno primárně tím, že je závislé na externím zdroji, tedy satelitech na zemské orbitě.

DARPA proto pracuje na „radikálně nových technologiích“, jak bývá jejím zvykem, které by měly umožnit přesnější a spolehlivější určování polohy v porovnání s GPS. Další nevýhodou GPS je i fakt, že ji lze účelově rušit.

Technologie GPS je přitom dnes jednou z klíčových součástí mobilní revoluce. Právě fakt, že prakticky každé mobilní zařízení dokáže velmi přesně určit svou polohu umožňuje rozvíjet zcela nové typy služeb.

V současné době ale DARPA údajně pracuje na vysoce přesných hodinách, samokalibrujících se gyroskopech, akcelerometrech a dalších navigačních nástrojích, které by měly umožnit změřit polohu bez závislosti na externích zdrojích.

Dále DARPA pracuje na nástrojích, které dokážou využít všechny dostupné signály – ať už televizní, radiové, mobilní, satelitní nebo dokonce světelné. To by mělo mimo jiné umožnit i snadnou navigaci uvnitř budov, kterou současné GPS neumožňuje.

Samozřejmě to neznamená, že GPS bude v nejbližších letech nahrazeno. Vývoj technologií DARPA trvá dlouhá léta a někdy i desetiletí. Navíc, GPS už několik desetiletí relativně spolehlivě funguje.

Sluší se připomenout, že Evropská vesmírná agentura již několik let připravuje svou vlastní, přesnější a vyspělejší obdobu GPS s názvem Galileo. První satelity už jsou na oběžné dráze. Svou alternativu k GPS má také (GLONASS) a Francie (DORIS).

PC World

7 Comments on “Američané chtějí dát sbohem technologii GPS”

  1. Tuto informaci jsem někde
    Tuto informaci jsem někde četl už asi před rokem. Bylo tam i uvedeno, že čip by měl mít rozměry kolem 3×3 mm, půjde tedy hlavně o miniaturizaci, nanotechnologie a pokročilý SW s prediktivními schopnostmi (při výpadku některého za zdrojů zjišťování polohy). Například by mě zajímalo, jak se dá na čipu vyrobit miniaturní gyroskop nebo akcelerometr.

    1. Poloha sa bez vonkajsich
      Poloha sa bez vonkajsich podnetov urcit neda, lebo sa urcuje vzhladom k nim. Vzdy potrebujem relativny pevny bod voci ktoremu urcim svoju polohu, nechapem teda kde je pravda prekrutena v tom co tvrdia, co sa pise a co skutocne maju 😀

      Gyroskop a acc. urcuje docasnu polohu po poslednom zamerani ktore musi byt velmi presne, nasleduje silne skreslenie v case.

      1. Myslím, že je to dost
        Myslím, že je to dost jasně řečené výše. Jde vždy o kombinaci několika čidel. Jinak si pamatuji, že například při stavbě metra se používaly právě gyroskopy k velmi přesnému určení severu (bylo to velké asi jako hliníkový sud piva a skoro stejně tak těžké a využivala se k tomu rotace země), protože vzdálenosti se daly měřit s přesností na desetiny milimetru, ale horší to bylo s úhly. Opačný problém nastane ovšem v zařízení, které bude mít gyroskop pro určení řekněme téhož, ale vzdálenost bude odhadovat na základě jakýchsi byť i přesných měření akcelerometry. 🙂

        1. Horsie je, ze ani cas sa
          Horsie je, ze ani cas sa neda merat bez relativneho pevneho bodu, vzhladom ku ktoremu ho meriam. V roznom gravitacnom poli a roznej rychlosti bezi cas rozne a co je na tom najhorsie, nemame voci comu merat rychlost pohybu galaxie a ani kopy galaxie, takze je dost mozne, ze voci zbytku toho co pozorujeme, ideme zavratne rychlo v pred alebo uplne stojime ako zamrznuty v case 😀

          Nech je to presne ako chce, vzdy je to len na moment.

Napsat komentář