ABB ukáže na Mezinárodním strojírenském veletrhu kolaborativní roboty

redakce - 05 Září 2018

Společnost ABB si pro letošní Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně (1.-5.10. 2018) připravila několik zásadních novinek na poli robotizace a digitalizace továrny budoucnosti.robot ABB IRB

ABB je švýcatská společnost známá v oborech elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Jako titulární partner formule E, mezinárodní kategorie závodů FIA pro vozidla s výhradně elektrickým pohonem, podporuje také rozvoj elektromobility.
foto: ABB

TISKOVÁ ZPRÁVA

V letošním roce, kdy se veletrh odehraje již pošedesáté, je expozice ABB výrazně interaktivní a vizuálně atraktivní pro všechny návštěvníky. Navíc je umístěna v nejprestižnějším pavilonu P, v sousedství největších firem na trhu.

Stánek ABB bude propojen s expozicí společnosti B&R, největším nezávislým dodavatelem řešení pro automatizaci strojů a výrobních závodů, který se v loňském roce stal součástí společnosti ABB.

„Potřeby zákazníků se mění a změny budou pokračovat i nadále. Masové přizpůsobení potřebám zákazníků není jen trend, ale v mnoha průmyslových segmentech je to již normální stav a vyžaduje daleko vyšší úroveň flexibility,“ říká Tanja Vainio, ředitelka ABB Česká republika a Slovensko.

Celková plocha stánku tak dosáhne 258 m2, což je jedna z největších ploch v rámci celého veletrhu. Většinu místa v expozici ABB zaujmou nová přelomová průmyslová řešení včetně robotických.

ABB zde představí i tři partnery z oblasti systémové integrace s praktickými ukázkami robotických řešení. Mimo jiné zákazníci uvidí část linky pro automobilový průmysl, ukázku technologie Bin-Picking nebo montáž drobných součástek.

Oproti minulým ročníkům mohou zájemci navštívit speciální karavan v barvách ABB postavený venku v blízkosti pavilonu P. Uvnitř karavanu budou instalovány tři roboty ABB (YuMi, Scara a IRB 120), které předvedou ukázky manipulace a montáže malých dílů.

Robot YuMi – hbitý, univerzální a bezpečný!

Na veletrhu MSV bude poprvé v ČR představen nový kolaborativní robot YuMi s jednou rukou. Ten představuje zatím nejhbitější a nejkompaktnější robotické řešení ABB, které lze začlenit do jakéhokoli výrobního prostředí.

„Jednoruký robot YuMi je kompaktní, lehký (váží jen 9,5 kg) a lze ho namontovat kamkoli a jakkoli, tedy i na strop, stůl či stěnu. Lze ho tak využít pro rychlou a flexibilní instalaci do stávajících výrobních linek. Robot je vyroben z lehké slitiny hořčíku a je schopný se otáčet kolem sedmi os. To mu umožňuje napodobovat lidské pohyby s větší hbitostí, než jakou mají běžné šestiosé roboty,“ dodává Tanja Vainio.

Robot je extrémně univerzální a může pracovat v mnoha oborech – například podává díly dvourukému robotu YuMi®. Zároveň jej lze přidat jako další ruku při složitějších montážích vyžadujících více než dvě ruce. Robot YuMi® využívá technologii ABB SafeMove 2, která zaručí stejnou bezpečnost pohybu, jakou mají ostatní roboty ABB.

Spolupráce člověka a robota na stále vyšší úrovni

Vedle YuMiho si zájemci budou moci prohlédnout novou řadu robotických kontrolérů IRC6 OmniCore™. Oba produkty jsou vytvořeny tak, aby zvyšovaly flexibilitu výroby prostřednictvím spolupráce člověka s robotem a plně tak využily potenciálu digitalizované továrny.

Součástí této nové generace kontrolérů jsou i digitální řešení ABB Ability™, související pokročilá služba Connected Services i již zmíněný bezpečnostní softwarový systém SafeMove 2 – ten dokáže každý připojený robot změnit z běžného průmyslového na kolaborativní.

Další významnou novinkou bude lakovací robot IRB 5510 s lakovacím zvonem RB 10000i. Jedná se o první vzdáleně připojený robotický lakovací zvon vybavený senzory, který umožňuje kontrolu kvality nástřiku a diagnostiku stavu zařízení v reálném čase.

Toto řešení zrychluje nástřik a zároveň snižuje počet defektů prakticky na nulu. Výrobci aut se tak mohou soustředit na optimalizaci kvality nástřiku v reálném čase místo náročné kontroly až po ukončení nástřiku.

Na stánku bude i virtuální továrna na čokoládu

Na stánku společnosti ABB nebude chybět ani koutek virtuální reality s možností prohlídky továrny na čokoládu. Ve virtuální továrně si návštěvník vyzkouší chytrá řešení pro potravinářský průmysl. Formou krátkých situací přímo v provozu bude moci chvíli pracovat v továrně na čokoládu. Zjistí, jak přísná jsou bezpečnostní opatření ve výrobě a jak chrání zdraví zaměstnanců pomocí technologií ABB.

Se zvyšující se bezpečností souvisí i technologie SafeMove poprvé představená v roce 2008. Ta slouží k certifikovanému monitorování bezpečnosti pohybu robotů, dohledu nad nástroji a robotem v klidovém stavu a také k omezení rychlosti.

Technologie SafeMove 2 umožňuje těsnější spolupráci robotů a lidí omezením pohybu robota přesně dle požadavků dané aplikace. SafeMove 2 má mnoho pokročilých bezpečnostních funkcí, jako je nastavení rychlostních limitů, bezpečné monitorování klidového stavu, nastavení rozsahů os a soustavný dohled nad pozicí a orientací.

Výhoda velkých robotů ABB - výkon a úspora

Zajímavým exponátem bude také praktická ukázka aplikace softwarového balíčku ABB RobotStudio s nástavbou Remote Laser Welding PowerPac – tedy robota IRB 6700 s aplikací dálkového laserového svařování se skenovací optikou.

V případě robota IRB 6700 se jedna již o sedmou generaci velkých robotů, která se může chlubit mnoha vylepšeními, především větší robustností, snazší údržbou a také nižší spotřebou (o 15 %).

To z nich činí nejvýkonnější roboty s nejnižšími provozními náklady ve třídě 150–300 kg. Výsledkem je nejspolehlivější a nákladově nejúspornější velký robot, jaký společnost ABB kdy vyrobila.

„Díky kompletní řadě variant robotů s nosností od 150 do 300 kg a s dosahem od 2,6 do 3,2 metru se rodina IRB 6700 snadno přizpůsobí nejrůznějším úkolům v automobilovém průmyslu, ale i mnoha jiných průmyslových odvětvích,“ informuje Tanja Vainio.

Dalším atraktivním exponátem je nová řada standardizovaných 3D Inspekčních robotických systémů pro přesné a efektivní 3D měření – buňka s technologií FlexInspect®.

Robotický inspekční systém srovnává naměřená geometrická data s digitálními CAD modely a provádí tak automatizovanou inspekci vyrobených dílů. „To vede k výraznému snížení času cyklu měření a současně ke zvýšení kvality i snížení rizika chyb při kontrolách,“ uzavírá Tanja Vainio.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

S kolaboranty mame v CR znacne zkusenosti, vesmes negativni. Snad ty roboti budou hezka vyjimka.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Z hlediska populace to taky nebylo tak hrozné.
Poklesem porodnosti začalo nebezpečné dlouhodobé vymírání českého národa až za Havla. Ale už se to zlepšuje a s daňovými úlevami pro pracující s 2-4 dětmi se to do budoucna stabilizuje.
Za Hitlera byla drtivá většina obětí židé a romové. A i během války, ale ještě víc hned po ní porodnost velmi rostla, takže ztráty rychle doplnila.
Další velká ztráta byla v 1969, když z Československa odešlo skoro půl milionu převážně "intelektuálů", ovšem to bylo NAOPAK z toho důvodu, že kolaborovat nedokázali.
Nakonec ale stejně moc nechyběli, protože v té době už začali masově přicházet na trh vysokoškoláci ze silné poválečné generace bývalých zemědělských nyní zprůmyslněných rodin.

Obrázek uživatele Radovan

Romové obětmi být nemohli. Tehdy tu žili jen Cikáni. Romové přišli až po roce 1989, případně se transformovali :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Díky kolaboraci máme u nás nepřetržitě jeden z nejvyspělejších průmyslů světa, a zůstal co to šlo místním a maximálně svázaným s místními odborníky.

Jinak by tu byl už minimálně 2-3x vybombardován a přešel zcela pod globální koncerny s odborníky většinou z ciziny a v nejlepším případě přetrvávající lokalizace by se trápil jako teď v Argentině, kterou nepřestanou banksteři potápět dokud nepřejde měnově pod jimi volně tištěný dolar nebo euro.

Podle vaseho komentu musime dekovat Hitlerovi, komunistum a rusakum za vysokou porodnost a kolaborace nas vynesla na spicku. Samozrejme obdobi za Havla bylo podle vasi teorie doba temna. Hlavne ze duo zeman-bures nas zachrani.
Nastesti je toto elektromobilni server a neco jako vy tady nejsou natrvalo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No jasně a ta levná elektroauta se budou vyrábět v hlavní světové baště liberalismu a přistěhovalců New Yorku.
Roku 2020 v Mladé Boleslavi to půjde zaprděným čecháčkům mnohonásobně líp od ruky, a i odborníky na pokračující robotizaci linek budou mít daleko víc vlastní než na drtivé většině jiných míst světa.


e-stationSleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto LiveNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.