5 jednoduchých ekologických předsevzetí do nového roku: jak začít u sebe, hned a bez nákladů?

redakce - 08 Leden 2019

Hybrid.cz není jen magazín o autech, technologiích a dopravě, ale v konečném důsledku i životním prostředí. Tady je pět jednoduchých rad, jak mu - a tím sobě i ostatním - pomoci.odpadkový kontejner plasty odpad

Máme pro vás pět ekologických tipů, s nimiž lze začít v podstatě ze dne na den a nebudou vás stát žádné peníze. Takže se snadno stanou běžnou rutinou.
foto: RitaE, licence CC0 Creative Commons

1. Opravdu potřebujete brčko?

Jedno z předsevzetí, se kterými můžete začít opravdu hned teď, je eliminace používání plastových brček. Nepořizujte je domů a odmítněte v kavárně či restauraci. Určitě neplatí, že jejich vyloučením ze svého života spasíte svět, nicméně i tenhle krok se v péči o naše životní prostředí počítá. Uvádí se například, že jenom v Americe se denně upotřebí na 500 milionů brček.

Jednorázové plastové výrobky včetně brček jsou v EU postupně zakazovány.

Jednorázové plastové výrobky včetně brček jsou v EU postupně zakazovány.
foto: Pexels, licence CC0 Creative Commons

Kdybychom je poskládali jedno za druhým, dokázaly by obtočit naši zemi 2,5krát. Dle údajů z roku 2017 jsou v pořadníku nejčastěji nalezeného odpadu v oceánech na 11. místě. A jedno takové brčko se rozloží za 200 let. Pokud na jeho použití opravdu trváte, můžete pak najít aspoň kovovou nebo skleněnou či bambusovou alternativu. Jejich cena začíná přibližně na padesáti korunách.

2. Baterie do koše nepatří

Sice se jako národ zlepšujeme v recyklaci, nicméně pořád máme ve zvyku vytřídit hlavně plasty, papír a sklo. Vybité tužkové baterie nebo staré žárovky mnohdy stále vyhazujeme do klasického koše. Když se však tyto vysloužilé elektrosoučástky dostanou na skládku, mohou se z nich do půdy i do ovzduší uvolňovat nebezpečné látky. Myslete proto i na elektroodpad. Bezplatnou pomůckou v jeho recyklaci může být třeba Family Box z dílny kolektivního systému Rema.

Tužkové ani jiné baterie do popelnice nepatří

Tužkové ani jiné baterie do popelnice nepatří
foto: PublicDomainPictures, licence CC0 Creative Commons

Je to krabička, která je speciálně navržená pro skladování vybitých baterií, aby se nám leckde neválely a zároveň neskončily v komunálním odpadu. Family Box si můžete zdarma objednat online a až ho naplníte, stačí jej zabalit a odnést na poštu. Pokud si po jeho naplnění na webu tvůrce projektu vygenerujete adresní štítek, bude odeslání opět bezplatné. Krabice dorazí do kolektivního systému, který zaručí ekologickou likvidaci.

3. Tašky a sáčky vždy při sobě

Naučte se mít vždy při sobě nákupní tašku. Vyhnete se tak okamžikům, kdy neplánovaně zaběhnete do obchodu a kvůli nákupu jste nuceni zakoupit si novou. Ať už je ta vaše plátěná (což je nejekologičtější varianta) nebo plastová, tak jak tak se znovupoužití cení.

Nejekologičtější nákupní taška je ta, kterou můžete využít co možná nejvíckrát

Nejekologičtější nákupní taška je ta, kterou můžete využít co možná nejvíckrát
foto: webandi, licence CC0 Creative Commons

Stejně to lze udělat například se sáčky na ovoce, zeleninu, pečivo nebo jiné drobné artikly. V obchodě můžete použít vlastní, v lepším případě textilní. Na trhu najdete jejich různé udržitelné varianty, nejznámější jsou například české značky Frusack, Saaczech nebo Český západ. Nicméně i ty igelitové lze použít vícekrát a vyhnout se tak jejich nadměrné spotřebě.

4. „Udržitelné“ kafe

To, že je ekologičtější natočit si kohoutkovou vodu, než kupovat ji v plastových lahvích, už asi není potřeba zmiňovat. Ekologicky, či spíše udržitelně, se dá ale chovat i v případě, kdy si pravidelně dopřáváte ranní drogu v podobě kávy – připravované jinde než doma. Pokud si objednáváte kávu s sebou, mnohé podniky i řetězce vám dají možnost odnést si ji ve vlastním termo-hrnečku nebo tumbleru.

Ranní káva může mít i udržitelnou podobu

Ranní káva může mít i udržitelnou podobu
foto: Engin_Akyurt, licence CC0 Creative Commons

Nabízí to například Benzina či Starbucks, nicméně i leckteré menší kavárny, stačí se většinou informovat u obsluhy. Dokonce to pro vás může být i výhodnější, protože často získáte za volbu ekologičtější varianty slevu. Třeba ve Starbucks máte nápoj do vlastního hrnku o 10 Kč levnější. Novinkou v Česku je taky iniciativa Otoč kelímek, v rámci které je možné nechat si kávu připravit do vratného zálohovaného kelímku.

5. Rozlučte se s papírovými ubrousky

„Zelenějšími“ se můžete stát i tak, že se vynasnažíte vyloučit používání jednorázových papírových ubrousků, kuchyňských utěrek a ideálně také kapesníčků. Nejlepší alternativou je nahradit je těmi látkovými, které mají mnohem delší životnost a bude možné je používat dlouhodobě. Většina těchto produktů se sice vyrábí z kvalitního papíru, po použití ale není správné je z hygienických důvodů vhazovat do modrých kontejnerů, v nichž se shromažďuje papír k recyklaci.

Látkové utěrky jsou prostě lepší

Látkové utěrky jsou prostě lepší
foto: pascalhelmer, licence CC0 Creative Commons

Recyklaci papíru navíc ztěžuje jakékoli znečištění, takže není vhodné do modrého kontejneru obecně vhazovat mastné nebo jinak zašpiněné papírové obaly. Pokud si nedokážete použití „jednorázovek“ odpustit, sáhněte alespoň po těch, které jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rozlišujte ekologické a chránící životní prostředí prosím.
Politici a společnost již milionkrát dokázali, že to nejsou pojmy vyjadřující stejný význam a už vůbec ne sledující stejný cíl.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Naopak. Jedna z věcí, které nejvíc ničí životní prostředí je právě ekologie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přesně proto jsem to psal, bohužel lidí, kteří si to uvědomují, chápou souvislosti a rozumí fyzice je zoufale málo, zbytek jen opakuje ekologistická dogmata.

Obrázek uživatele M.Krupka

Autorům takových článků doporučuji navštívit alespoň na týden sběrný dvůr, skládky odpadu a pozorovat systém, který naše generace vymyslela.

https://g.denik.cz/4/2d/skladka-odpasu-web_denik-630.jpg

https://youtu.be/KRIDIl8BHxc

Pak nám tu může psát moudra o káve a papírovém ubrousku.

Obrázek uživatele Kuk

Tak místo toho svýho naznačování napiš moudra o tom jak to vidíš ty a co navrhuješ.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele M.Krupka

Co třeba schválit zákon o právu na opravu.

https://www.zive.cz/bleskovky/v-usa-zvazuji-prelomove-pravo-na-opravu-vyrobci-by-museli-poskytovat-nahradni-dily-i-servisni-manualy/sc-4-a-185761/default.aspx

Donutit výrobce zboží dodávat náhradní díl. Je například hloupé vyhodit celý bojler, když odešel jen spínač thermostatu. Sehnat thermostat na některé bojlery je nadlidský úkon. To je jeden z mnoha případů.

Cena náhradních dílů? I to lze vyřešit zákonem. Spočítáme cenu všech náhradních dílů. Pokud bude mnohonásobně vyšší než celý hotový výrobek můžeme pokutovat. Je totiž nesmysl, aby hlava válců stála třetinu ceny nového vozu.

http://www.auto.cz/cina-pry-vymeri-automobilce-audi-pokutu-v-prepoctu-845-milionu-kc-82640

Naprostý souhlas.
Mám osobní zkušenost. Asi devět měsíců po rekonstrukci nám začal kapat kohoutek. Fajn, volám instalatéra - přijel (= 1 cesta) "milej pane, tahle velikost těsnění už se nedá půl roku sehnat, to je na novej kohoutek. Odjel. Druhý den přivezl kohoutek (druhá cesta) vymenil celou baterii. Za 13 měsíců se situace opakovala i řešení se opakovalo. Proboha, jak může někdo přestat dodávat průměr těsnění po půl roce. Za necelé tři roky mám třetí baterii.
Známý chytil obdobného betla s mechanismem splachování záchodu. Jedna páčka a co kvartál ji maj v hobby domech bud delší, tlustčí nebo s jiným závitem.

Co je mi platný, že ta baterie stojí pár tisíc, kdyz pak platím dva výjezdy zbytečně? Ať mi někdo prodá baterii za 20 tisíc, ale chci ji tam mít 30 let.

PS ve sklepě máme kohoutek po babičce z roku 1926. Je to takový ten celý litinový komplet na zeď i s umyvadlem. Tehdy na něj s dědou šetřili dva roky. Za osm let mu bude požehnaných sto, a víte co? Nekape.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele spetak

No že zrovna ty bys dal za baterii 20k ??? Tak to bych si dal druhou metlu k svačině.
Ale to, že si neporadíš s kapající baterií o lecčems vypovídá.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

No třeba za lednici jsem dal 60, ale taky má záruku a bezplatný servis 20 let. Více méně veškeré vybavení, které záleželo na mé volbě je a bylo vybráno podle uvedené fylosofie. Ale zrovna baterie mi sem montovala firma co dělala rekonstrukci podle svého uvážení, a musím říci, že se cítím podveden. Uvedli kdejaké reference, ale myslím, že byly lživé. Taky už řešíme třetí reklamaci.

A vypovídá to o tom, že se nehrabu do věcí, ve kterých jsem diletant. Taky bych nerad (a věřím, že hodně lidí by nerado), kdyby mojí práci dělal nějaký amatér.
Elektřinu má dělat elektrikář, vodu - odpad a topení instalatér, domy má stavět stavař, auta opravovat automechanik, atd... a to už se vůbec nezmiňuji o vysoce kvalifikovaných oborech jako že zuby má spravovat zubař a s letadlem lítat pilot atd...
Ne aby každý tak trochu dělal všechno a nic nebylo pořádně.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Osobne bych dal prednost dozivotni zaruce. Verim, z ekazda lednice vydrzi 5 let, jestli jste dal vic jak ctyrnasobnou cenu, tak to bylo dle meho nazoru zbytecne.
Co se tyce tech "odborniku", nemohu rici nazor k zubarum a pilotum, ale pokud si nechate proadit od zednika, instaletera ci elektrikare, zvladnete doma vse a v minimalne stejne kvalite. Remeslnik je akorat rychlejsi a to ze dvouch duvodu, ma to natrenovane a vi, co muze odrbat, aniz by to melo vliv na fci (rostlinare :-) ). Dam priklad, kdyz jsem si zateploval strop v obyvaku, trvalo mi polozeni polystyrenu cely den, kdyz jsme to same delal s kamaradem zednikem v loznici, bylo to za 1,5 hod hotove, protoze se vubec nevazily prostredni desky, rikal, ze nikdo nikdy neuvidi, kdyz uprostred to bude krive, nikdo tam lat neda, takze se vazily jen krajove. Na baraku, ktery jsem si z vetsiny opravoval sam, jsem nespokojenj jen s jednou veci - termickejma kolektorama. Nevim, shodou okolnosti je to jedina vec, na kterou jsem mel doma pozvanou firmu.
Muj nazor a zkusenosti jsou takove, ze se nemusite bat neco nastudovat, zajit za nekym pro radu a pak to zkusit udelat, pokud budete premyslet a trpelivy, nemuzete to udelat hure jak remeslnici.

Naše lednice Minsk točí už 40. rok a stále ok :-D

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Obrázek uživatele Radovan

Proboha, kolik to má spotřebu? Když si vzpomenu na tu babiččinu potvoru, tak tam se elektroměr vždy jásavě roztančil (mechanický).

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Psal jsem, že lednice má záruku 20 let ne 5. Tj. v podání některých prodejců doživotní.

S tím udělat si sám je právě problém v tom čase, lenosti a nezručnosti. Nejsem žádný kutil, naopak i dle soudu jiných jsem celkem nešikovný. Toť první důvod.
A i kdybych nebyl, tak ráno dojedu do práce - večer přijedu a mám to tak od PO do PA. Volné chvíle si chci trávit s rodinou, nikoli v hledáním vhodného produktu v nějakém hobby domě, a následným pokusem o opravu.
Jestliže se mi ve středu něco porouchá, nehodlám čekat do víkendu aby to fungovalo, nebo jsem nedejbože zjistil že to nerozchodím.
Mám svojí práci, tou se živím, a vydělané peníze používám na potřeby včetně těch - nefunguje - volám opravu. Nechci to řešit. Mám jiné starosti a zájmy.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Radovan

Je mezi námi hodně lidí, co jsou kutilové a rádi si opraví nebo udělají cokoli. Jenže většinou k tomu mají i onen časový prostor - třísmněnný provoz ve fabrice, 7,5 hodiny práce, doma jsou nejpozději do hodiny, s čistou hlavou, po cestě nakoupí součástky. To je OK. Pak jsou jiní, co mají jinou práci, delší dojíždění, nestíhají obchod po cestě a těm zbývá jen víkend. Který lze alternativně trávit příjemněji než třeba v Hornbachu a rozebíráním a skládáním něčeho. Ale samozřejmě, musí na to mít zase finance. Každá mince má 2 strany (a pesimista dodá, že i hranu).

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele M.Krupka

Podobně plynový kotel. Servisní technik mi říkal, že bych si měl koupit nový kotel, na ten můj už prý nejsou náhradní díly. Moc fajn, odejde součástka za 100Kč a zaplatím třeba 50tis. ... Super. Plynaři mají kšefty a já zbytečně výdaje.

Obrázek uživatele Radovan

Skoro klasika, takový kurvítkovský postup, když už tam to kurvítko rovnou nemontují. Kolega bojler, po 4 letech prorezavěl uvnitř šnek. Firma do pár dní vyměnila kus za kus, jenže jiná výšková rozteč patek na zeď, trochu jiné vnější rozměry celku i dizajn displeje s ovladačem. Pouhé 4 roky a tradiční německý výrobce. Takže demontáž a montáž se protáhla a ovládání, byť jednoduché, se učil znovu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nezbyde než nějaká ta částečná deratizace světa :))))

lidi sou liny nepoučitelný ovada a maj to fsobě ;)

csfd.cz/film/290958-prometheus/prehled/

Obrázek uživatele Anonym123

ono sú to IBA tichou poštou preposlané problémy vzdialených krajín. pochopiteľnejší spôsob je popis technických problémov pri nesprávnom použití moderných/módnych/reklamou vyzdvihovaných výrobkov - kanalizácie si nevie poradiť s vlhčenými oné (na detskú ritku, na nábytok, na podlahy), čistička s vatovými tyčinkami, ... tomu ľudia porozumejú, pretože musiaplatiť.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

kreštest fordky ;)

zvraceny.cz/content/83630-desiva-nehoda

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Odpad v oceánech mají na svědomí především rozvojové země.
Například takto to vypadá na Haiti:
youtube.com/watch?v=cLT_4R39-Zc
nebo v Guatemale:
youtube.com/watch?v=8PavA4rUypE
Podobně je na tom většina Asie a skoro celá Afrika.
A my řešíme nějaká plastová brčka. Vyspělé země se na znečištění oceánů plasty podílejí minimálně.
Přesvědčit lidi v rozvojovém světě, aby neházeli odpadky do řeky je jako házet hrách na zeď. V Evropě se střídají roční období, lidé si na zimu museli v minulosti udělat zásoby, postavit obydlí. Museli organizovat a plánovat. Kdo to neudělal, v zimě umřel a nepředal své geny dál. V Africe nebo střední Americe plánovat nemuseli. Lidé v Evropě a v Africe žili odděleně desítky tisíc let a vlivem evoluce umí většina bělochů lépe plánovat, černoši jsou zase lepší běžci. I to je důvod, proč neexistuje ani jedna černošská země, která by byla bohatá a také důvod, proč chce Trump postavit zeď na hranici s Mexikem a ne s Kanadou.
Většina lidí v rozvojovém světě (černoši, hispánci, tmavší asiaté) díky evoluci myslí v přítomnosti a není schopná plánovat více než pár dní dopředu (doba jednoho lovu). Tamní lidé nepochopí, že když nyní hodí plasty do řeky, tak v budoucnu může být problém.
Jako hodně dobrý nápad považuji zákaz plastů v rozvojových zemích. Třeba v takévé Keňi zakázali plastové tašky. Bohužel tamní dodržování zákonů je špatné. Nicméně je to cesta správným směrem.
Lidé v bohatších zemích by samozřejmě měli jít v omezování plastů příkladem.

Obrázek uživatele honza.t

V USA se odpady sypaly do moře
Plasty z osmdesátých let

Členové výzkumného týmu analyzovali za pomocí letadel a lodí po dobu tří let plochu znečištěnou odpady. Našli mezi nimi velké množství zbytků převážně rybářských sítí, plastových nádob a balení výrobků.

Pouze čtvrtina z plastů byla menší než pět centimetrů, většina byla ve velmi zachovalém stavu navzdory mnohdy pokročilému stáří. Výzkumníci byli v některých případech schopni z nápisů identifikovat datum výroby, přičemž nejstarší předmět pocházel z roku 1977, dalších sedm z 80. let,uvedl web stanice BBC.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/zaplava-plastu-v-pacifiku-mnohonasobne-vzrostla-tvrdi-studie.A180323_075757_ln_zahranici_ele

V minulosti se odpad v USA vyvážel loděmi a sypal se do moře
Nejvíc odpadu na obyvatele se vprodukuje v New York City's
https://www.denik.cz/ze_sveta/nejvice-odpadku-produkuji-new-yorkcane-japonci-stavi-o-odpadku-ostrov-20170907.html

https://www.youtube.com/watch?v=Y6LzB6rMDtA

Obrázek uživatele Radovan

Ti Amíci jsou slabší kousky. Frantíci rovnou do moře - do lamanšského průlivu rovnou, nikam daleko - házeli sudy s radioaktivním odpadem ze svých jaderných elektráren.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Blábolíš z hladu, v Keni zakázali igeliťáky dřív než na západě :P

2017
Keňa úplně zakázala igelitové pytlíky. Hrozí pokuta až 800 tisíc korun
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2223934-kena-uplne-zakazala-igelitove-pytliky-hrozi-pokuta-az-800-tisic-korun

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Jsem pro návrat nastříhaného Rudého Práva. Tláču, sekačku a vlašák. Nikomu nic nebylo, EU taky nebyla.

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 99000 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 87 tis. km.

Obrázek uživatele Kuk

Vodstěhuj se do Severní Koreje.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Už jsem tam, zrovna chystám Kimovi snídani až se vrátí z Číny

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 99000 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 87 tis. km.

Obrázek uživatele Kuk

Poslední mu prej nechutnala tak si dej majzla ať tě nezastřelí ;)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Podceňujete našeho vůdce, slunce naše zlaté a jeiné světlo našeho života. Se zrádci a imperialistickými zaprodanci se loučíme zásadně se vší parádou na okraji města pomocí letecké rakety nebo dělostřelectva. Exekuce na stadionech jsme již opustili.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Co tak zakázat i jednorázové kávové kapsle!

---

ecotaxiolomouc.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

My jsme ve firmě měli kapslač, ale vyhodili jsme ho, jednak z důvodu neskutečné hromady bordelu - kapslí a druhý důvod byla ekonomika provozu. Když se spočítali náklady, tak jsme si mohli za ušetřené peníze koupit super mašinu na zrní a dopřát si super kávu a firma ještě ušetří.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kapslové kávovary jsou krásný příklad cílené dementizace ovčanů.

A proc? Pokud nekdo kafuje tak zridka, ze koupit (a hlavne pravidelne cistit) velky "automat" mu za to nestoji a chut z kapsli mu vyhovuje...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na uvaření chuťově lepší kávy než kapslí za zlomek ceny není potřeba drahý kávovar.
Princip kapslové kávy je ten, že si zákazník koupí přístroj, který mu rozpouští instanty, které se tím vlastně uváže nakupovat od stejného geniálního obchodníka.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

EU zvazuje zakaz vsetkych jednorazovych plastov. A myslim, ze k tomu skor ci neskor iste dojde.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ja mam dalsi napad. Co takto donutit vyrobcov aby predavali jednotlive sucasti vyrobkov zvlast aby sme mohli veci opravovat a nie vyhadzovat. To sudruhom z EU asi este nenapadlo. Pozdravujem napr. do IKEY.

Donutil bych raději výrobce aby byly také zodpovědní za recyklaci.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dolezitejsie ale je aby sa produkovalo odpadu co najmenej a to aj pre recyklaciu. Totiz lepsi nez zrecyklovany odpad je ziadny odpad.

Jistě, ale lidi změnit nelze, na firmy lze ale zatlačit. ;-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No ale kto tlaci? Nemam pocit, zeby EU tlacila. Ocividne by nepretlacila. Nie su tam podmaznuty ty spravny ludia.

Souhlasím s tou potřebou podmazat správné lidi. Ale takové věci jsou mi cizí. To nepraktikuji. Mám rád fér hru.

Zrovna u tech uterek bych si na eko prinos nevsadil. Resp. mozna ano, pokud nekdo papirovymi uterkami susi umyte nadobi (ale to snad nikdo soudny nedela). Ale pokud latkovou uterkou setru jakykoliv svincik, tak stejne dal pouzivat nejde a jeji vyprani taky nejaka zatez bude (porovnat neumim).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hlavní problém je, že tyto neomarxistické iniciativy postkoloniálních globalistů jsou konstruované na typické přežrané a líné Zápaďáky případně na primitivní rovníkové pobřežní ještě línější národy co nepotřebují teplo, a jejich vynucování na Východě i EU vyznívá dost trapně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Brčko si dám jednou za čas plně recyklovatelné.:-)
Abych vyhodil plastovou věc nebo baterii do směsného odpadu, musel bych k tomu mít hodně velký důvod.
Na nákup si v supermarketu beru papírové bedýnky od zeleniny v kterých si nákup přinesu, doma je buď použiju na něco jiného nebo spálím.
To co se dává do plastových kelímků většinou s kávou nemá moc společného. Už musím být hodně na dně, abych si něco takového dal.
Třeba nad mamynou, která při přebalování mimina používá vlhčené ubrousky v místě, kde je tekoucí voda lze pouze kroutit hlavou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No to my vysvetlite ako pod tecucou vodou ocistite babetko. Napr. take 2 mesacne. Asi skor mate na mysli sprchu s teplou vodou v teplom prostredi a s uterakom po ruke ( cize asi len doma).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevím jak u vás, ale tady v Evropě je tekoucí teplá voda téměř všude, kde se člověk pohybuje. V restauracích, na pumpách, sportovních centrech... Pokud není teplá tekoucí voda, použije se flaška vody, co máme sebou na pití.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jasne takze vy pokakane dieta bezne umyvate v umyvadle v restikach, pumpach, obchodnych centrach atd? Vam potom asi pojem hygiena vela nehovori a som zvedavy ako take dieta susite. Ja mam sice dve deti a jedno ma 3 mesiace ale rad sa priucim novym figlom.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

My třeba používáme nějakou rozložitelnou náhražku např. Perlan a navlhčíme na místě doma připraveným roztokem např. Medvídek. Lze i několikrát vyprat a nakonec hodit na kompost. Nemáte zač.

Obrázek uživatele Anonym123

okolo 1973 môj kolega dostal prvý krát na starosť dcéru (manželka mala tak honorované zamestnanie, že išla do práce v najskoršom možnom termíne) - priviezla mu kočík na pol cesty a odišla. samozrejme sa pokadila, takže ju vzal na pánske wc, rozbalil, pod kohútikom umyl, utrel a znova zabalil. keď nám to popisoval "ako kukala" tak sme skoropopadali.
ps - vtedy sa látkové plienky predávali na poukaz, opláchli sa z tuhšieho, preprali v ruke a následne vyvárali s vodným sklom. vypláchali a sušilina slnku, mraze, ...
jednorázové ?

V roce 1973 pravdepodobne prosla spousta veci, ktera je dneska neakceptovatelna (nerikam nic o smysluplnosti).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Anonym123

neakceptovatelné?
v pôrodnici umývajú čerstvého novorodenca.

Nic proti, ale porovnavat porodnici s verejnymi zachody (kde aby se clovek obcas bal dotknout nekterych veci sam)...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Anonym123

nezdielam názory, že dávkovač mydla má byť bezdotakový, bezdotykovú "vodovodnú točku" považujem za pohodlné, nie hygienu zvyšujúce zariadenie, dieťa sa oplachuje tečúcou vodou a prebaľuje v kočíku (nosítku), ...
ps - žil som do plnoletosti kilometre za dedinou, hoci sme mali splachovací záchod, vaňu, bidet, teplú vodu bez prerušenia, v studni bol dávkovač chlóru,
keď som išiel do lesa (každým smerom bol), nebral som si vodu so sebou, stačilo sa nenapiť z koľají (braček jelenček). doposiaľ mi ostala vtedy vypestovaná imunita :-)
to je môj názor na reklamy typu hygienická čistota.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V čem je lepší rozpatlat hovínko hadrem napuštěným chemií oproti umytí zadečku do čista a osušení?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přehnaná hygiena taky není to nejlepší.

Obrázek uživatele spetak

Vypadá to, že jsi právě po “brčku” .....
Zpátky na stromy.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já všecko pálím,mě se to netýká,kotel na vyjeťák do ruda a okna dokořán

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Plasty pálíš taky?

Obrázek uživatele spetak

Píše všecko, tak všecko .

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Obrázek uživatele Kuk

i starou i děti :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele ozana

I sklo, jak tvrdil jeden spolužák z Prajské. :)

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hlavně plasty, těch je všude dost,do petek vyjeťák a k tomu mastný hadry.Ožana to dělá taky a hraje si na ekologa,sám topí doma ve starým dakonu.

Obrázek uživatele ozana

V bytě v paneláku, samozřejmě!

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Najednou zas v paneláku...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pražáků, Brňanů a Plzeňských se to taky netýká, ti mají centrální spalovny pro dodávání tepla a teplé vody.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station